On Page SEO Teknikleri

On Page SEO Teknikleri

WordPress ile kurulmuş bir siteniz varsa anahtar kelime bazlı aramalarda yükselmesi beklenir. Kelime bazlı, diğer adıyla On Page SEO (Site içi SEO) teknikleri uygulanarak sıralamalarda yükselebilirsiniz. Bu işlemleri bilgili site sahipleri uyguladığında anahtar kelimeleri ve diğer kelime öbeklerinde büyük artış olduklarını gözlemlerler.

WordPress Site içi SEO Teknikleri  – On Page SEO Nedir?

Yazımın ilk paragrafında da belirttiğim gibi On Page SEO site için SEO demektir. Herkes Google aramalarında yükselebilmek, özellikle anahtar kelimelerin yükselişinde etkin arayışlar içerisindedir. Bun yapabilmek için büyük bir zaman ve tecrübeye sahip olunmalıdır. Böylesi bir tecrübenin hızlıca anlatılıp geçilmesi de doğru değildir. Site sıralamalarına doğrudan etki edebilecek On Page SEO teknikleri bilgili kişilerin uyguladığı tekniklerdir.

Wordpress Site içi SEO Teknikleri - On Page SEO Nedir?
WordPress Site içi SEO Teknikleri – On Page SEO Nedir?

Site içi On Page SEO Teknikleri Neden Gereklidir?

Google, bir makaleyi sıralarken yalnızca sayfa SEO puanını dikkate almamaktadır. Aynı zamanda sosyal medya sinyalleri (paylaşımlar, beğeniler, tweet’ler, takipler vb.) çok önemlidir. Bunların yanı sıra Backlink kullanımı da bu konuda önemlidir. Etki alanı değeri ve diğer birçok sayfa dışı ölçümler gibi faktörleri de dikkate alır.

Sayfa içi SEO’su ile amacımız bir makaleyi doğal, ancak akıllı bir şekilde optimize etmektir. Böylece arama motorları hedef anahtar kelimeyi kolayca seçebilir ve web sitemizi hedefleyen organik ziyaretçiler getirebilir.

Site içi SEO Optimizasyonu

On Page Seo tekniklerine başlamadan önce öncelikle dikkat etmenizi istediğim bazı unsurları bilmenizi istiyorum. Bu unsurlar On Page SEO açısından ciddi katkı sağlayacaktır.

  • Kullanıcı deneyimini geliştirin,
  • Web sitenizin hızlı yanıt verdiğinden ve kırık bağlantıların minimumda olduğundan emin olun,
  • Arama motorlarından gelen okuyucuların sitenizde çok zaman geçirdiğinden emin olun. Ziyaretçiler geri düğmesine hızlıca basarlarsa, sıralamanız da hızlı bir şekilde düşecektir.
  • Sitenizde bir profesyonellik standardı sağladığınızdan emin olun.
  • Kaliteli, özgün içerik oluşturun.
  • Daha ilgi çekici olmak için fayda odaklı alt başlıklar kullanmayı deneyin

Meta Başlığı kullanmaya önem verin

Bu, sayfadaki en önemli SEO faktörüdür. Bunun nedeni, başlığınız ne kadar çekici ve optimize edilmişse, o kadar çok insan tıklayacaktır. Genel olarak, gönderiniz ne kadar çok tıklama alırsa, o kadar yüksek olur.

Hedeflenen anahtar kelimeyi veya Anahtar kelime öbeğini başlık (title) etiketinin (H1) başına doğru kullanmaya çalışmalısınız. Ancak bu mümkün değilse, en azından başlığın herhangi bir yerinde olduğundan emin olun.

Aynı anahtar kelimeyi başlık etiketinde bir kereden fazla tekrar etmemelisiniz. Bu makalenin daha üst sıralarda yer almasını sağlamayacaktır. Aslında sıralamanıza da zarar verebileceği için bunun yapılması önerilmez ve başlık uzunluğunu 65 karakterin altında tutulmalıdır.

Kalıcı Bağlantı Yapısı

URL’nizin doğru yapılandırıldığından emin olmak, sayfadaki önemli bir ölçümdür. Hedef anahtar kelimeniz mutlaka URL’de kullanmalıdır. URL yapısı yazı başlığı ile aynı olması bulunma için önemlidir. Gerçek URL’de özel karakterler, semboller, parantezler, virgüller vb. kullanmaktan kaçınmalısınız.

URL yapınızdaki dizeleri ayırt etmek için kısa çizgiler kullanın. Bunlara “güzel” kalıcı bağlantılar denir ve çoğu web tarayıcısı tarafından desteklenmektedir.

İyi bir kalıcı bağlantı https://oxopage.com/on-page-seo-teknikleri/ şeklinde olmalıdır.

Başlık Etiketleri

Çeşitli başlıkları, alt başlıkları ve önemli noktaları vurgulamak için başlık etiketlerini kullanmalısınız.

WordPress’te başlık etiketi H1 olarak ayarlanmıştır. Makalede hiçbir yerde, daha fazla H1 etiketi kullanmanıza gerek yok. Bir tane kullanılması yeterlidir. Bölüm sonları için H2 ve H3 etiketlerine kullanılmalıdır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bir LSI anahtar kelime karışımıyla, anahtar kelime yoğunluğunu yüzde 1,5 civarında tutmalısınız. Fakat Matt Cutts aşağıdaki videoda açıkladığı gibi, gerçek bir sihirli formül yoktur diyor. Önerim, arama motorunun içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak için ilgili kelimeleri kullanmaktır.

Ana anahtar kelimenizi ilk paragrafta bir kez ve son paragrafta tekrar kullanın. Ve mantıklı olduğu içerikte kullanın.

Meta Etiketler

Her blog gönderisine benzersiz ve başlık ile alakalı bir meta açıklama eklenmelidir.

Yine, odak anahtar kelimenizi meta açıklamasında kullanmalısınız. SEO yetkilisinin, meta açıklamasının harika bir sıralama faktörü olduğu savunulmaktadır. Optimize edilmiş meta açıklaması, sıralama ile harika bir ilişki içinde yer almaktadır.

Arama motorları anahtar kelimeleri alırken, kullanıcıların bağlantıya tıklamaları da önemlidir. Yazınıza uygun ve kullanıcı dostu olan meta açıklamaları yazmanız gerekir.

Meta anahtar kelimeler ile ilgili olarak Google, bunları umursamadıklarını açıkça belirtti. Ancak, Bing gibi bazı arama motorları hala umursuyor olabilir.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir