org Domain Uzantısı

Bir çok mesleki ve tüzel kuruluş için İngilizce “Organization” kelimesinin kısaltılmış olan org domain uzantısı tahsis edilmiştir. ORG domain uzantısı sahibi olan kuruluşlar, bir çok alanda sosyal amaçları hedef alan yardım kuruluşları, dernekler, rotary kulüpleri, vakıflar ve kar amacı gütmeyen kısa süreli organizasyonlar için bu tip domain uzantısını tercih etmektedirler. Bu gibi faaliyetlerde kullanılan uzantılar, web sitelerinin sınıflandırılması ve internet kullanıcılarının kolay işlem yapması için gereklidir.

".org"  domain uzantısı
org domain uzantısı

Organizasyon kuruluşları olan dernekler ve bunların yanı sıra Ulusal ve Uluslar arası toplantı organizasyonları için sıklıkla tercih edilen alan adı uzantısıdır. Özellikle üyelikli kuruluşlar tarafından kullanılır. Belirli organizasyonlara üye olan kişiler bu tip derneklerin gelişmesine katkıda bulunan kişilerdir. Vakıflar, derneklerin bir üst seviyesidir. Onlar organizasyonlarını daha çok uluslararası platformlarda yaparlar. Elbette ulusal mecralarda da bir çok organizasyonda yer alırlar. Ancak hedef kitleleri genel olarak zor durumda olan kişilerin bulunduğu ülkelerdir. Oradaki eğitim ve sağlık için bir çok girişimsel adımlar atarak oradaki ihtiyaç sahibi -özellikle çocuklara- yardımcı olmayı amaçlarlar.

Tercih edilebilirlik

Uluslar arası bir çok platformda, sosyal projeler, bilimsel kongreler, dönemsel oturumlar için, sempozyumlar, yardım kuruluşlarının projelerinde, mevsimsel organizasyonlar gibi bir çok amaç ve toplantı organizasyonları için tercih edilmektedir. “org” uzantıları uluslararası platformda daha çok tercih edilmesine rağmen, Türkiye de bu tip kuruluş ve oluşumlar için zorunlu haldedir. Ancak ilgili uzantının uygun olmaması durumlarında ise “org.tr” kurtarıcı rolünü üstlenmektedir. “org.tr” alan adı uzantısı daha önceleri ODTÜ yetkisinde bulunan “NIC.tr” tarafından verilebilmekteydi. Son yapılan düzenleme ile bu yetki METUnic‘e aktarılmıştır. Bundan sonra NIC.tr sadece devlet kurumlarına sahip olan alan adı uzantılarını bünyesinde barındıracaktır.

Diğer tüm projelendirmeler için ise “com domain uzantısı” – “co domain uzantısı” – “net domain uzantısı” tercih edilebilir.

Nasıl alınır?

Tüzel kuruluşlarda “org” domain uzantısını almak için tüzel kuruluş belgelerinin aracı siteye sunulması gerekebilmektedir. Dernek ve vakıflar, org alan adı uzantısı için başvurduklarında;
– Kuruluş Kanunu,
– Vakıf Senedi,
– Dernek Tüzüğü gibi belgeleri sunmak zorundadır. Bu belgelerin alan adı kaydı yapan internet sitesine sunulması gerekmektedir. Diğer yandan, kar amacı gütmeyen çeşitli sivil toplum kuruluşları da, en az 3 sivil toplum kuruluşunun destek yazısını alarak, .org alan adı uzantısı için başvuru yapabilirler.

Eğer ki, devlete dayalı enformansyon çalışmaları yapılacak ise info domain uzantısı tercih edilmelidir.

İlginizi çekebilir

info Domain Uzantısı

info domain uzantısı, internet dünyasında “information” yani “enformasyon” kelimesinin İngilizce kısaltması olarak kullanılmaktadır. “Enformasyon” konularında hizmet sunan resmi kuruluşlar tarafından hazırlanan internet sitelerinin uzantıları olarak “info” domain uzantısını tercih etmektedir. Bir çok resmi ve askeri kuruluşlar için farklı domain uzantıları bulunmaktadır. Bunlar;- “.bel” belediyeler için,- “.gov” devlet kurumları bakanlıkları temsil etmek için,- “.mil” askeri kuruluşları temsil etmek için tescillenmiştir.
DEVAM

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir