|

org Domain Uzantısı

İngilizce bir kelime olan Organization kelimesinin kısaltılmasıdır. Organizasyon alanlarında hizmet sunan kuruluş ve mesleki örgütler org domain uzantısı kullanır. ORG domain uzantısı sahibi olan kuruluşlar, bir çok alanda organizasyonda aktif görünürler. Sosyal amaçları hedef alan;

  • yardım kuruluşları,
  • dernekler,
  • rotary kulüpleri,
  • vakıflar,
  • kar amacı gütmeyen organizasyonlar için bu tip domain uzantısını tercih etmektedirler.

Bu uzantılar, web sitelerinin sınıflandırılması ve internet kullanıcılarının kolay işlem yapması için gereklidir. Arama motorları tarafından yardım örgütlerine ait sitelerde kullanılan odak anahtar kelime daha hızlı indeks alabilmektedir.

".org"  domain uzantısı
org domain uzantısı

ORG domain uzantısı neden tercih edilir

Organizasyon kuruluşları olan dernekler, Ulusal ve Uluslar arası toplantı organizasyonları için sıklıkla tercih edilmektedir. Üyelikli kuruluşlar tarafından kullanılırlar. Belirli organizasyonlara üye olan kişiler bu tip derneklerin gelişmesine katkıda bulunan kişilerdir. Vakıflar, derneklerin bir üst seviyesidir. Onlar organizasyonlarını daha çok uluslararası platformlarda yaparlar. Ulusal mecralarda da bir çok organizasyonda yer alırlar. Hedef kitleleri zor durumda olan kişilerin bulunduğu ekonomisi zayıf olan ülkelerdir. Eğitim ve sağlık için bir çok girişimsel adımlar atarak ihtiyaç sahibi kişilere yardımcı olmayı amaçlarlar. Bu kuruluşlar “yardım kuruluşları” adı altında dernekler kurar.

ORG domain uzantısı tescil edilemezse ne olur

Bir çok örgüt org uzantıları uluslararası platformda daha çok tercih eder. Bu durum Türkiye de benzer kuruluş ve oluşumlar için zorunlu haldedir. ORG alan adı uzantısının uygun olmaması halinde org.tr kurtarıcı rolünü üstlenmektedir. Daha önceleri ODTÜ yetkisinde bulunan NIC.tr tarafından verilmekteydi. Son yapılan düzenleme ile bu yetki yine ODTÜ bünyesinde kurulan METUnic‘e aktarılmıştır. NIC.tr sadece devlet kurumlarına sahip olan alan adı uzantılarını bünyesinde barındıracaktır.

Her türlü farklı projeler için com domain uzantısıco domain uzantısınet domain uzantısı tercih edilmelidir. Farklı çalışmalar için kullanılabilecek popüler uzantı da biz domain uzantısı dır.

Nasıl alınır?

Tüzel kuruluşlarda org domain uzantısını almak için tüzel kuruluş belgelerinin aracı siteye sunulması gerekebilmektedir. Dernek ve vakıflar, org alan adı uzantısı için başvurduklarında;
– Kuruluş Kanunu,
– Vakıf Senedi,
– Dernek tüzüğü belgeleri yayınlanmalıdır. Bu belgelerin alan adı kaydı yapan internet sitesine yayınlanması gerekmektedir. Kar amacı gütmeyen çeşitli sivil toplum kuruluşları da org domain uzantısı alabilirler. En az 3 sivil toplum kuruluşunun destek yazısını alarak başvuru yapabilirler.

Sadece devlet destekli enformasyon çalışmaları için info domain uzantısı tercih edilmelidir.

info Domain Uzantısı

İngilizce information kısaltması olarak internet dünyasına giriş yapan info domain uzantısı, resmi kurumlara tahsis edilmiştir. Türkçe karşılığı enformasyondur. Enformasyon konularında hizmet sunan resmi kuruluşlar tarafından hazırlanan internet sitelerinin uzantılarıdır. Bu tip siteler devlet projelerine ait bilgilerin barındığı internet siteleridir. Devlet iştirakleri ve konsorsiyum organizasyonlarının uzun vadeli projeler için kullanılması düşünülmüştür.
DEVAM

Benzer Gönderiler