biz alan adları

biz Domain Uzantısı

İngilizcede “Business” kelimesinin kısaltılması olarak kullanılan biz domain uzantısı artık amacını aşıp bir çok alanda tercih edilebilmektedir. Daha çok iş çevreleri ve şirketler için düşünülüp kullanıma sunulmuştur. Buna rağmen, Türkiye de hizmet veren bir çok içerik sağlayıcılar için “kişisel” tercih nedeni olmaktadır. Bu anlam da kendilerini biz domain uzantılı sitelerde ifade etmektedir.

biz Domain Uzantısı
biz Domain Uzantısı

Sahiplenmeyi, kişiselleşmeyi ve kişisel ego için tercih edilebilecek en uygun domain uzantıları arasında ilk sırada yer almaktadır. Eylemsel bir uzantı olması sebebiyle “biz” uzantısı kullanım alanları geniştir. Seyahatler, popüler etkinlikler, grup etkinlikleri, kişisel yada grup macera tutkuları gibi alanlarda pek çok proje için kullanılmaktadırlar. Örnek olarak “seyyahiz.biz” “coksekeriz.biz” gibi yaratıcılığı yüksek imkanlar sunması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Tercih Edilebilirlik

Genellikle “biz” domain uzantısının tercih edilebilir olma nedeni, com domain uzantısı ve co domain uzantısı gibi iş dünyasına hitap etmesidir. Ancak “biz” domain uzantısı ülkemizde ise kişisel/bireysel aktiviteler için kullanılmaktadır. Bunların görsel ve videolarının yayınlanmasına uygun “birlik, dostluk, aile” kavramlarına hitap eden bir uzantı olmasıdır.

Aslında, asıl amacının dışında kullanıldığı düşünülen en yaygın domain uzantısı olma özelliğini elinde tutmaktadır. Biz domain uzantısına sahip internet siteleri arama motorları tarafından son yıllarda ön sıralamalarda da çıkmaktadır. Bunun başlıca nedeni içeriklerin özgün olması düşünülse de makale içi etiket uygulamaları doğru bir şekilde yapılandırılmış olması da büyük etkendir.

BIZ domain uzantısı etki alanı

BIZ domain uzantısı TLD etki alanı adları için talep rahatlatmak için yaratıldı. COM domain uzantısı üst düzey alanda ve tercih edilen etki alanı adı işletmeler için alternatif üretmek için tescil edilmişti. Bir biz alan adını kaydettirmek için “iyi niyetli ticari veya ticari kullanım” olması dışında özel yasal veya coğrafi nitelikler yoktur. [2] 1990’ların sonlarında internet ticaretine olan ilgi oldukça artmıştı. Bunun ardından, Alan Adı Sisteminin genişletilmesinde ICANN tarafından onaylanan yeni gTLD’lerin ilk grubu olarak 2001 yılında oluşturuldu. TLD, NeuStar tarafından yönetilir ve kayıtlar akredite sicil memurları aracılığıyla işlenir.

Yeni yüklenen diğer üst düzey alan adlarının aksine, biz sicil kaydı, ticari marka sahiplerine ilk tescil şansı vermek için uygulanmadı. Bunun yerine fikri mülkiyet taleplerini önceden dosyalayabilecekleri ve daha sonra herhangi bir tescil ettirene itiraz edebilecekleri bir prosedür kullandı. Başlangıç ​​Ticari Marka Muhalefet Politikası (STOP) adlı bir politika. Ticari marka sahipleri tarafından, bu politika aracılığıyla diğer tescil sahiplerinden bir dizi alan başarıyla alındı; daha tartışmalı davalardan bazıları paint.biz [3] ve Canadian.biz davalarını içeriyordu, [4] ikincisi mahkeme kararıyla tersine çevrildi.

Kaynak: Vikipedi

İlginizi çekebilir

co Domain Uzantısı

Dünyadaki “com” uzantı pazarının yoğunluğundan dolayı “co” domain uzantısı popüler bir hale gelmiştir. Aslında Kolombiyanın internet uzantısı kısaltması olan “co” kullanılmaktadır. Aynı zamanda İngilizce -şirket- “company” kelimesinin kısaltılmış hali gibi bir izlenim yaratmaktadır. Bu nedenle değerli sayılıp tercih edilmeye başlanmıştır. Genellikle internet kullanıcılarının “com” yazarken yapılan yazım hatalarından biri “co” yazmak olduğu için de, bir anda alan adı piyasasının önemli oyuncularından biri haline gelmiştir. Uzantının kayıt değeri “com” dan daha yüksek değerde bir piyasaya sahiptir.
DEVAM

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir