BIZ Domain Uzantısı
|

BIZ Domain Uzantısı

İngilizce karşılığı business olan kelimenin kısaltmasına karşılık biz domain uzantısı tescil edilmiştir. Artık amacını aşıp bir çok alanda tercih edilebilmektedir. Daha çok iş çevreleri ve şirketler için düşünülüp kullanıma sunulmuştur. Türkiye de hizmet veren bir çok içerik sağlayıcılar için “kişisel” tercih nedeni olmaktadır. Bu anlam da kendilerini biz domain uzantılı sitelerde ifade etmektedir.

BIZ Domain Uzantısı
BIZ Domain Uzantısı

Kişisel çalışmalar ve kişisel ego için tercih edilen domain uzantıları arasındadır. Eylemsel bir uzantı olması sebebiyle “biz” uzantısı kullanım alanları geniştir. Seyahatler, popüler etkinlikler, grup etkinlikleri, kişisel yada grup macera tutkuları gibi alanlarda kullanılmaktadırlar. Ufku ve yaratıcılığı yüksek olan “seyyahiz.biz” gibi çalışmalar için imkanlar sunması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

BIZ domain uzantısı neden tercih edilir

Hangi durumlarda BIZ domain uzantısı alınmalıdır?

İş dünyasına da hitap etmektedir. Ciddi bir talep oluşmaktadır. Ülkemizde ise kişisel/bireysel aktiviteler içinde kullanılmaktadır. Bunların görsel ve videolarının yayınlanmasına uygun “birlik, dostluk, aile” kavramlarına hitap eden bir uzantı olmasıdır. Bazı durumlarda ise COM domain uzantısı ve CO domain uzantısı yerine de tercih edilmektedir.

Bakıldığında amacının dışında kullanıldığı düşünülen en yaygın domain uzantısı olma özelliğine sahiptir. Biz domain uzantısına sahip internet siteleri arama motorları tarafından son yıllarda ön sıralamalarda da çıkmaktadır. Sadece özgün içerik ile donatılmış olması yeterli değildir. Bir sitenin içerisinde bulunan yazılara makale içi etiket uygulamaları yapılmasının büyük katkısı vardır. Eğer bir sitenin ve içeriklerinin arama motorlarında bulunabilmesini istiyorsanız, içeriklerinizde etiket ve SEO çalışmalarına yönelmelisiniz. Yapılacak çalışmaları istikrarlı ve sabırlı bir şekilde arama motorlarının istediği şekilde yapılandırmalısınız. Elbette içeriklerde görsel seo optimizasyonu da önemlidir.

BIZ domain uzantısı etki alanı

BIZ domain uzantısı TLD alan adları yoğunluğunda oluşan talebi azaltmak için tasarlanmıştır. COM domain uzantısı üst düzey alanda ve en çok tercih edilen etki alanına sahiptir. BIZ alan adını kaydettirmek için “iyi niyetli ticari, ticari kullanım” amaçlı olması yeterlidir. 1990’ların sonlarında internet ticaretine olan ilgi oldukça artmıştı. Alan adı uzantılarının genişletilmesi ICANN tarafından onaylanmıştır. Yeni gTLD’lerin ilk grubu 2001 yılında oluşturulmuştur. Etki alan adları uzantıları NeuStar kontrolündedir. Kayıtlar akreditasyonu sağlayan TLD memurları tarafından işlenmektedir.

BIZ alan adı sicil kaydı, ticari marka sahiplerine ilk tescil şansı vermek için uygulanmadı. Asıl amacı fikri mülkiyet taleplerini arşivlemek için düşünülerek onaylanmıştır. Herhangi bir tescil ettirene itiraz edebilecekleri bir prosedür kullandı. Başlangıç ​​Ticari Marka Muhalefet Politikası (STOP) adlı bir politikadır. Ticari marka sahipleri tarafından STOP politikası aracılığıyla tescil sahiplerinden bir dizi alan adı başarıyla alındı. Tartışmalı davalardan bazıları paint.biz ve canadian.biz davalarıdır. Canadian.biz mahkeme kararıyla geri çevrildi. Kaynak: Vikipedi

CO Domain Uzantısı

Dünyadaki COM domain uzantı pazarının yoğunluğundan dolayı CO domain uzantısı popüler bir hale gelmiştir. Kolombiya’nın internet uzantısı kısaltmasının “co” bilinmektedir. Bu uzantının kullanılması İngilizce -şirket- “company” kelimesini çağrıştırmaktadır. Sadece com a olan benzerlikten dolayı tercih edilmektedir.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın