Seo Nedir

SEO Nedir?

“SEO nedir” dendiği zaman, aslında bir çok kişisel tecrübeye dayalı fikirler öne çıkmaktadır. Her web sitesi yöneticisinin asıl amacı, gerek diğer kaynaklardan gerekse kendi geliştirdiği yöntemler ile arama motorlarında doğru arama kriterleri ile üst sıralarda çıkmaktır. Arama motorlarında seo nun önemi, arama motorları tarafından web sitesine yapılan teknik incelemeler, düzenlemeler ve yaptırımlardır.

Açıkçası bu optimizasyonu sitemizi en çok da Google kurallarına uygun hale getirmek için yaparız. Arama trafiğimizin en büyük getirisi Google olduğu bir gerçektir. Bu gerçeğe dayanarak web sitemizi, Google nelere dikkat eder diye düşünerek hareket etmemiz ve yapılandırmamız gerekmektedir.

SEO bir bakış açısına göre Google arama motorunu anlamaktır. Aramalarda yüksek sıralarda yer edinmek için istediği gibi bir arayüz ve içeriğe sahip olmamız gerekiyor. Bu optimizasyon çok kapsamlı bir kelimedir. Bir solukta bizim anlatmamız imkansız olduğu gibi, bir nefeste SEO’yu bilmek kolay değildir.

Google arama motoru, organik arama sonuçlarını yüzlerce farklı sıralama faktörüne göre sıralamaktadır. Ancak genel olarak, organik sonuçlar Google tarafından konuyla ilgili en göreceli, güvenilir ve yetkili web siteleri veya web sayfaları olarak kabul edilir.

İşte hakkında konuştuğumuz SEO nedir, aradıklarımızın organik olarak arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması demektir. Üst sıralamalarda yer edinmek, yükselmek ve hedef, tepede olmak yani birinci sıraya yerleşmektir. Bu bazen sıfırıncı konum olarak da değişebiliyor.

Google Sıralamasındaki önemi

Google’da (veya başka herhangi bir arama motorunda) bir şey ararken, bir algoritma size o arama motorunun “en iyi” sonucu düşündüğü şeyi getirmek için gerçek zamanlı olarak çalışır.

Özellikle, Google, aramanızı en iyi şekilde yanıtlayacak bir dizi sonuç bulmak için “ yüz milyarlarca sayfa ” dizinini tarar.

Google nelere dikkat eder?

Google, algoritmasının iç çalışmalarını halka açıklamamasına rağmen, Google’ın dosyalanmış patent ve açıklamalarına dayanarak, web sitelerinin ve web sayfalarının aşağıdakilere göre sıralandığını biliyoruz. Google nelere dikkat eder kavramı iyice anlaşılırsa site başarısı yüksek olur.

Uygun arama

Google’da arama kutucuğuna “seo nedir?” yazdığınızda “yemek tarifleri” sonuçlarının çıkmasını istemezsiniz. Bu yüzden Google arama sonucunuz ile en alakalı sayfaları size görüntüler.

Güvenilirlik

Google bir başka sıralama ölçütü ise bir web sitesinin güvenilir olmasıdır. Peki güvenli bir site nasıl olmalıdır? Bu noktada google web sitenizin backlinkleriyle ilgilenir. Başka sitelerin sizin sitenizden bahsetmelerine bakar. Evet bu geri bağlantılardır yani backlinktir.

Buraya bakabilirsiniz. Backlink nedir, nasıl alınır? 

Özgünlük

Web siteniz SEO açısında özgün içeriklere sahip olmalıdır. Sitenizin özgün içeriklerle dolu olması google arama motoru tarafından güvenli, kaliteli ve iyi bir site olduğunu gösterir. Ancak kaliteli içerik ve faydalı içerik arasında bir fark vardır.

Buna bir örnek verelim:

“Seo Nedir?” kelimesini arattığınızda, “Google açısından seo nedir” arama sonucunu gördüğünüzü varsayalım ve bu siteye girelim. Sitenin SEO ile ilgili bu sayfadan başka hiç bir içeriği yok.

Diğer arama sonucuna tıkladığımızda SEO kelimesinin anlamı ve diğer halleri hakkında bütünleşmiş, kategorize edilmiş birden fazla içeriklerin olduğunu görüyorsak, bu site google açısından daha değerlidir.

Özgün bir yazı yazmak elbette önemlidir. Lakin SEO uyumlu makale yazmak da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden mutlaka SEO uyumlu makale nasıl yazılır adlı konumu inceleyin. Ya da Yoast SEO uyumlu makale nasıl yazılır adlı konumu inceleyin.

Ziyaretçiler ve Anahtar Kelimeler

Ziyaretçilerin aradığı şeylerle ilgili sonuçları sunmaktır. Aranılan kelimelerin sizin anahtar kelimeleriniz olması sizi sıralamalarda ön plana çıkarır. Bu yüzden alakalı sonuçlar almak için birebir ve ya eş anlamlı anahtar kelimeleri kullanın. Bunlar açıklamalarda, ilk paragraflarda girin.

Anahtar Kelimeleri Bulma

Diyelim ki cep telefonları satan bir e-ticaret sitesi işletiyorsunuz. Ürün anahtar kelimeleriniz şöyle olabilir.

  • Cep Telefonları Fiyatları
  • Samsung Cep Telefonları
  • En Ucuz Cep Telefonları
  • En Sağlam Telefon Modelleri

Benzer anahtar kelimeleri sayfa içeriğinizde kullanmanız aranmalardaki sayınızı, gösterimlerini arttıracaktır. Bu şekilde müşterileriniz sadece anahtar kelimeyi değil, benzer anahtar kelimeleride kullandığında sitenizi arama sıralamalarında görebilecektir.

Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Anahtar kelimeniz üzerinden benzer anahtar kelimeleri bulmanız için bir çok yöntem vardır. Bunların en başında Google gelir. Bu noktada Google bize anahtar kelimeniz ile alakalı benzer kelime fikirleri verir.

Seo nedir? Anahtar kelimeler nasıl bulunur
Seo nedir? Anahtar kelimeler nasıl bulunur

Daha fazla anahtar kelime araştırması yapan bir çok siteden yararlanabiliriz.

Anahtar kelime araştırması
Anahtar kelime araştırması

Yukarıda gördüğünüz görseller Google ve Youtube aramalarında bize benzer anahtar kelimeleri ücretsiz olarak gösteriyor. Bu benzer kelimeler arama kutusunda ziyaretçiler tarafından en sık aratılan kelimelerdir.

Aşağıdaki makalede anahtar kelime araştırması yapmanın doğal yollarını öğrenebilirsiniz.

  • SEO için Anahtar Kelime Araştırması

En İyi Anahtar Kelime Araştırma Siteleri

Anahtar kelime araçları, her bir anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığını ve bu terim için Google’ın ilk sayfasında sıralamanın ne kadar zor olacağını bulmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, en iyi ücretsiz anahtar kelime aracı Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı‘dır.

Google Anahtar kelime planlayıcısı
Google Anahtar kelime planlayıcısı

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı daha çok Reklam Kampanyası için kullanılıyor ve kullanışlı olmasına rağmen SEO için çok değerli bir yardımcıdır. Tek yapmanız gereken bir anahtar kelime girmeniz. Daha sonra bu tam ifadeye ilişkin verileri (arama hacmi aralığı gibi) ve ilgili anahtar kelimelerin bir listesini görürüsünüz.

Bir anahtar kelimenin bir aylık istatistik bilgilerini size sunar. Bunlar bir kelimenin bir ay boyunca kaç defa aratıldığı, kaç gösterim aldığı, maliyeti gibi seçeneklerdir.

Anahtar kelimeler genellikle rekabetçi kelimelerdir. Bu yüzden sitenizde sık sık uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmanızı öneririm. Çünkü uzun kuyruk anahtar kelimeler daha az rekabetçidir. Özellikle siteniz yeniyse daha az rekabetçi uzun kuyruk kelimelere odaklanmanızı öneririm. Kolaydan başlayın ve ziyaretçileri kazanmaya başlayın. Her şey yerli yerine oturduğunda rekabetçi kelimelere de giriş yapabilirsiniz. Ancak basamakları tek tek çıkmanızı öneriyorum ve bunun önemi bir kez daha belirtmek istiyorum.

SEO Dostu İçerik

İçerikleriniz ne kadar fazla olursa google açısından o kadar çok değerlisiniz demektir. Sıralamalarda yükselmek malesef bununla yeterli olmuyor. İçeriklerinizin kaliteli olması sizi bir adım daha öne taşıyacaktır.

Yüksek Kaliteli İçerikler Oluşturma

Destek forumlarında bir çok kişi içeriklerin kalitesinden bahseder. Ancak siteler bu noktada değişkenlik gösterir. Yaptığınız tüm SEO işlemleri her ne kadar iyi ve kusursuz olsa da her web sitesine yapılan tekniklerin aynı ölçüde ilerleyemeyeceğini bilmemiz gerekiyor.

Ancak kusursuz, iyi bir içeriğin google sıralamalarında iyi yerlere gelineceğinden hiç şüphe yoktur. Bazı araştırmalara göre düzenli içeriklerin düzensiz girilen içeriklerden daha iyi yerlere gelindiğinin altı çizildi. Bunu mantıklı olarak düşündüğümüzde hak veriyoruz.

Özellikle yeni açılan web sitelerinde içerik girmek zamanlı aralıklarla yapılmalıdır. Bir gün içinde 5 ve üzeri içerik girmeyi düşünüyorsanız, size bunun yanlış olduğunu söyleyebilirim. Ancak içeriklerinizi düzenli aralıklarla girdiğinizde botların sitenize bir süre sonra aşina olduklarını göreceksiniz.

Örnek vermek gerekirse, bir günde 2 içerik girmeyi düşünüyorsanız, öğlen 12 ve gece 12 de olacak şekilde içeriklerinizi zamanlayın. İşte bu düzenli içerik girmektir.

Anahtar Kelimelerini Listeli Olarak Sunun

Evet belkide en sevdiğim ve en başarılı olduğum konuya geldik. Bu stratejiyi herkesin kullanmasını tavsiye ediyorum. Uzun kuyruk anahtar kelimelerden sonra bu işlem size çok şey kazandıracak.

Ülke genelinde kaliteli, güvenli, yüksek sıralarda olan sitelere bir bakın. Yemek tarifleri hakkında içerik gireceklerini düşünün. Mutlaka farketmişsinizdir, bu siteler anahtar kelimeyi direk olarak başlıklarınızda kullanmazlar.

  • İftarlık için yemek tarifleri

Bu bir uzun kuyruk anahtar kelimedir.

İşte bahsetmek istediğim konuya geldim ve örnek veriyorum.

  • İftarda yapabileceğiniz en kolay 5 yemek tarifi

Google sıralamalarında yükselmek için herhalde bundan daha iyi bir başlık seçilemezdi değil mi?

Sayfa İçi SEO Teknikleri

Sayfa İçi SEO, On Page SEO olarak bilinir. Google’ın web sayfalarınızı bulabilmesini sağlayarak arama sonuçlarında göstermelerini sağlar. Ayrıca, göstermeye çalıştığınız arama öbekleriyle ilgili, ayrıntılı ve kullanışlı bir içeriğe sahip olmayı da içerir.

Sayfa içi seo yapılandırması hakkında bilinmesi gerekenler

Google web sitenizde bir sayfayı taradığında hedeflenen kelimenin sayfada bir çok kez anılmasının ardından şöyle der.”Sanırım bu sayfa bu kelime için tasarlanmış”

Bu sebeple anahtar kelimenizi sayfa içinde mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Özellikle İçeriğinizin ilk paragrafında ondan bahsedin. Yazılarınız uzadığında anahtar kelimelerinden yine bahsedin. Uzayan yazılar sonrasında anahtar kelimenizden bahsetmeyi bırakırsanız, anahtar kelimeninizden uzaklaşmış olursunuz. Bu durum iyi karşılanmayabilir.

Sayfalarınızın yani içeriklerin SEO ile uyumlu olması çok büyük bir etkendir. Bunu başarmak çok kolaydır. Bir WordPress kullanıcısı iseniz Yoast SEO eklentisini hemen indirin, kurun ve aktifleştirin. Bunları yaptıysanız şimdi size bu özel eklentiyi nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

Yoast Seo Ayarları
Yoast Seo Ayarları

Yoast SEO wordpress eklentisi içerik başlığı girmenize, ayarlamanıza ve içeriğinize bir açıklama girmenize olanak tanır. Bununla birlikte hedef kelimenizi seçip, bu kelimeniz doğrultusunda eklentinin kurallarına uyarak içeriğinizi, SEO uyumlu içerik girme alanında başarıya ulaşabilirsiniz.

İnanın bana bir çok kişi SEO uyumlu makale yazmıyor. Bunun için başarıyı elde edemiyorlar çok fazla bütçeler ile destek alıyorlar.

Başarılı bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız SEO kavramının derinliğine mutlaka inmelisiniz.

Akılcı seo ile birlikte etiket kullanımı sayfadan hemen çıkma oranının düşmesine de etki edecektir.

Sonuç

Bu makalemizde SEO nun anlamını, ne işe yaradığını, nasıl kullanılabileceğini ve tekniklerini anlatmaya çalıştım. Makalem hakkında düşüncelerinizi ve sizin SEO yapılandırmanızdaki ayarlamaları yorumlamanız beni mutlu edecektir.

İlginizi çekebilir

Sayfa içi SEO yapılandırması

Yazılan makalelerde en önemli unsurdur sayfa içi SEO yapılandırması. Bu tabi konuya hakim olmayanlar için oldukça zor ve meşakkatlidir. Ancak ilerleme prensiplerine biraz dikkat edildiğinde ve bir kaç tekrar edildiğinde aslında o kadar zor olmadığı anlaşılmaktadır. Bu makalede sayfa içi SEO uygulamasının basite indirgenmiş şekli ile izah etmeye çalışacağım.
DEVAM

2 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir