Seo Nedir
|

SEO Nedir?

SEO nedir denildiğinde bir çok kişisel tecrübeye dayalı fikirler öne çıkmaktadır. Her web sitesi yöneticisinin asıl amacı üst sıralarda çıkmaktır. Hedefe ulaşmak için bazı kaynaklar referans alınabilir. Çoğu zamanda kendi geliştirdiği yöntemler ile arama motorlarında doğru arama kriterleri ile üst sıralarda çıkmaktır. Arama motorlarında seo nun önemi, arama motorları tarafından web sitesine yapılan teknik incelemeler, düzenlemeler ve yaptırımlardır.

Seo Nedir
Seo Nedir

Açıkçası bu optimizasyonu sitemizi en çok da Google kurallarına uygun hale getirmek için yaparız. Arama trafiğimizin en büyük getirisi Google olduğu bir gerçektir. Bu gerçeğe dayanarak web sitemizi, Google nelere dikkat eder diye düşünerek hareket etmemiz ve yapılandırmamız gerekmektedir.

SEO bir bakış açısına göre Google arama motorunu anlamaktır. Aramalarda yüksek sıralarda yer edinmek için istediği gibi bir arayüz ve içeriğe sahip olmamız gerekiyor. Bu optimizasyon çok kapsamlı bir kelimedir. Bir solukta bizim anlatmamız imkansız olduğu gibi, bir nefeste SEO’yu bilmek kolay değildir.

Google arama motoru, organik arama sonuçlarını yüzlerce farklı faktöre göre sıralamaktadır. Farklı algoritmik değerlendirmeler buna etki eder. En önemli etken ise organik ziyaretçilere göre değerlendirilmesidir. Konuya Google ın bakış açısı farklıdır. Hedef odaklı bir birini tamamlayan tanımların barındığı siteler “nokta atışı” tanımı ile sıralamaya girer.

İşte hakkında konuştuğumuz SEO, aradıklarımızın organik olarak arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması demektir. Amaç üst sıralarda yer edinmek, birinci sıraya yerleşmektir. Bu bazen sıfırıncı konum olarak da değişebilmektedir.

Google sıralamasındaki önemi

Arama motorlarında bir şey ararken bir algoritma size “en iyi” sonucu sunmak için çalışır. Neredeyse en iyi yapay zekaya sahip olan Google, aramanızı en iyi yanıtlayacak bir dizi sonuç sunar.

Aramalarda Google nelere dikkat eder?

Arama motorlarında bulunmanın en önemli etkeni de sayfa içi seo dur. Seo parametreleri doğru yapılandırılmamış ise şayet arama sonuçlarında bulunmak zorlaşacaktır.

Uygun arama

Google’da arama kutucuğuna “seo nedir?” yazdığınızda “yemek tarifleri” sonuçlarının çıkmasını istemezsiniz. Olması gereken Google ın arama sonucunuz ile en uygun sayfaları size görüntülemesidir.

Güvenilirlik

Bir sıralama unsuru da arama sonucunun güvenilir sitede olmasıdır. Peki güvenli bir site nasıl olmalıdır. Google sitenizdeki backlink kullanımı ile ilgilenir. Link alan sitelerin sizin sitenizden bahsetmelerine bakar.

Buraya bakabilirsiniz. Backlink kullanımı, Backlink nedir, nasıl alınır? 

Özgünlük

Web siteniz SEO açısında özgün içeriklere sahip olmalıdır. Sitenizin özgün içeriklerle dolu olması Google arama motoru tarafından güvenli, kaliteli ve iyi bir site olduğunu gösterir. Kaliteli ve faydalı içerikler arasında farklar vardır.

Buna bir örnek verelim:

“Seo Nedir?” kelimesini arattığınızda, “Google açısından seo nedir” arama sonucunu gördüğünüzü varsayalım bu siteye girelim. SEO hakkında pek aydınlatıcı içerik yok. Bu tatmin edici değildir.

Farklı arama sonucuna tıkladığımızda SEO kelimesinin anlamı hakkında bütünleşmiş zengin içerik görürüz. Kategorize edilmiş birden fazla içeriklerin olduğunu görüyorsak, bu site Google açısından daha değerlidir.

Özgün bir yazı yazmak oldukça önemlidir. SEO uyumlu yazı yazmak da bir o kadar önemlidir. SEO uyumlu yazı nasıl yazılır adlı yazımızı inceleyin. Yada Yoast SEO uyumlu makale nasıl yazılır adlı konumu inceleyin.

Ziyaretçiler ve anahtar kelimeler

Ziyaretçilerin aradığı şeylerle ilgili sonuçları sunmaktır. Aranan kelimelerin sizin anahtar kelimeleriniz olması sizi sıralamalarda ön plana çıkarır. Bu prensip olarak bilinen temel mantıktır. Eğer özgün olduğunu düşündüğünüz anahtar kelime ile sonuçlarda çıkmıyorsanız, o kelimelerin nasıl kullanıldığını gözden geçirmelisiniz. Unutmayın ki bu kelimeleri yan yana getirebilen sadece siz değilsiniz. Tam olarak yazı içinde ve alt başlıklarda doğru kullanıma dikkat etmek gerekir. Doğru sonuçlar için eş anlamlı anahtar kelimeleri de kullanmalısınız. Bunları açıklamaların ilk paragraflarında girin.

Doğru anahtar kelimeleri bulma

Cep telefonları satan bir e-ticaret sitesi işlettiğinizi varsayalım. Ürün anahtar kelimeleriniz şöyle olabilir.

  • Cep Telefonları Fiyatları
  • Samsung Cep Telefonları
  • En Ucuz Cep Telefonları
  • En Sağlam Telefon Modelleri

Benzer anahtar kelimeleri sayfa içeriğinizde kullanmanız aranmalardaki sayınızı, gösterimlerini arttıracaktır. Bu kullanıma göre müşterileriniz sadece anahtar kelimeyi görmeyecektir. Sıralamaya baktığında benzer anahtar kelimeleri de kullandığınız için sitenizi arama sıralamalarında daha sık görebilecektir.

Anahtar kelimeler nasıl bulunur?

Anahtar kelimeniz üzerinden benzer anahtar kelimeleri bulmanız için bir çok yöntem vardır. Bunların en başında Google gelir. Anahtar kelimenizi arattığınızda Google anahtar kelimeniz ile alakalı benzer kelime fikirleri verir.

Seo nedir? Anahtar kelimeler nasıl bulunur
Seo nedir? Anahtar kelimeler nasıl bulunur

Daha fazla anahtar kelime araştırması yapan bir çok siteden yararlanabiliriz.

Anahtar kelime araştırması
Anahtar kelime araştırması

Yukarıda gördüğünüz görseller Google ve Youtube aramalarında bize benzer anahtar kelimeleri ücretsiz olarak gösteriyor. Bu benzer kelimeler arama kutusunda ziyaretçiler tarafından en sık aratılan kelimelerdir.

Aşağıdaki makalede anahtar kelime araştırması yapmanın doğal yollarını öğrenebilirsiniz.

  • SEO için Anahtar Kelime Araştırması

En iyi anahtar kelime araştırma siteleri

Anahtar kelime araçları her bir anahtar kelime hakkında istatiki bilgiler verir. Aranan anahtar kelimeler Google ın ilk sayfada çıkmanın zor olduğunu anlamanızı sağlar.

İşte size en iyi ve ücretsiz olan anahtar kelime aracı Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı.

Google Anahtar kelime planlayıcısı
Google Anahtar kelime planlayıcısı

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı daha çok Reklam Kampanyaları için kullanılmaktadır. Çok kullanışlı olması SEO için değerli bir yardımcıdır. Tek yapmanız gereken bir anahtar kelime girmeniz. Aranan kelimeye ilişkin verileri (arama hacmi aralığı gibi) ve ilgili anahtar kelimelerin bir listesini görürsünüz.

Bir anahtar kelimenin bir aylık istatistik bilgilerini size sunar. Bunlar bir kelimenin bir ay boyunca kaç defa aratıldığı, kaç gösterim aldığı, maliyeti gibi seçeneklerdir.

Anahtar kelimeler rekabetçi kelimelerdir. Sitenizde daha az rekabetçi olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmanızı öneririm. Kolaydan başlayın ve ziyaretçileri kazanmaya başlayın. Her şey yerli yerine oturduğunda rekabetçi kelimelere de giriş yapabilirsiniz. Basamakları tek tek çıkmanızı öneriyorum ve bunun önemi bir kez daha belirtmek istiyorum.

SEO dostu içerikler oluşturun

İçerikler fazla olursa Google açısından değer görürsünüz. Fazla içerik oluşturmanın da sorunlar yaratabileceğini unutmamalısınız. Eğer kısıtlı bir konuda içerik üretiyorsanız yayınlama zamanını programlamanızı öneririm. Az sayıda içeriğin kısa zaman diliminde yayınlanması ilerleyen zamanlarda içerik üretmemeniz manasına gelir. Sıralamalarda yükselmek sadece içerik girmekle yeterli olmuyor. İçeriklerin kaliteli olması sizi bir adım daha öne taşıyacaktır. Eğer ki seo dostu içerikler oluşturmakta zorlanıyorsanız, sayfalarınızda seo da sona doğru geliyor olabilirsiniz. Çünkü bu adımların arama sonuçlarında sıralamaya doğrudan etkisi bulunmaktadır.

Yüksek kaliteli içerikler oluşturma

Destek forumlarında bir çok kişi içeriklerin kalitesinden bahseder. Kapsamlarına göre değişkenlik gösterir. Kullanılan teknikler doğru olsa da beklentiyi karşılamayacağı bilinmelidir.

İyi bir içeriğin Google sıralamalarında iyi yerlere gelineceğinden hiç şüphe yoktur. Bazı araştırmalara göre düzenli içeriklerin düzensiz girilen içeriklerden daha iyi yerlere gelindiğinin altı çizildi. Bunu mantıklı olarak düşündüğümüzde hak veriyoruz.

Yeni açılan web sitelerinde içerik girmek zamanlı aralıklarla yapılmalıdır. Bir gün içinde 5 ve üzeri içerik girmeyi düşünüyorsanız, size bunun yanlış olduğunu söyleyebilirim. Botların sitenizi sürekli ziyaret etmesi için düzenli içerik girmeniz gerekir. Burada sitenizin dinamik bir site olduğu izlenimi önemlidir.

Örnek vermek gerekirse, bir günde 2 içerik girmeyi düşünüyorsanız, öğlen 12 ve gece 12 de olacak şekilde içerikleri zamanlayın. Az içerik için uzun vade zaman diliminde yayınlamaya dikkat edin. Çok içerik girişi için ise daha kısa zaman diliminde yayınlama yapabilirsiniz. WordPress sitelerde bunu ileri tarihte yayınlamaya yönelik programlama mümkündür.

Anahtar kelimelerini listeli olarak sunun

Evet belkide en sevdiğim ve en başarılı olduğum konuya geldik. Bu stratejiyi herkesin kullanmasını tavsiye ediyorum.

Ülke genelinde kaliteli, güvenli, yüksek sıralarda olan sitelere bir bakın. Yemek tarifleri hakkında içerik gireceklerini düşünün. Mutlaka farketmişsinizdir, bu siteler anahtar kelimeyi direk olarak başlıklarınızda kullanmazlar.

  • İftarlık için yemek tarifleri

Bu bir uzun kuyruk anahtar kelimedir.

İşte bahsetmek istediğim konuya geldim ve örnek veriyorum.

  • İftarda yapabileceğiniz en kolay 5 yemek tarifi

Google sıralamalarında yükselmek için herhalde bundan daha iyi bir başlık seçilemezdi değil mi?

Sayfa içi SEO teknikleri

Sayfa İçi SEO, On Page SEO olarak bilinir. Google’ın web sayfalarınızı bulabilmesini sağlayarak arama sonuçlarında görünmelerini sağlar. Göstermeye çalıştığınız arama öbekleriyle ilgili, ayrıntılı ve kullanışlı bir içeriğe sahip olmayı da içerir.

Sayfa içi seo yapılandırması hakkında bilinmesi gerekenler

Google web sitenizde bir sayfayı taradığında hedeflenen kelimenin sayfada bir çok kez anılmasına dikkat eder. Anahtar kelimenin sayfa içeriği ile uygun olup olmaması en önemli noktadır. Başarmak için anahtar kelimenizi sayfa içinde mutlaka kullanmalısınız. İçeriğin ilk paragrafında ondan bahsedin. Yazılarınız uzadığında anahtar kelimelerden yine bahsedin. Uzun yazılarda anahtar kelimelerden bahsetmeyi bırakırsanız, anahtar kelimelerden uzaklaşmış olursunuz. Bu durum iyi karşılanmayabilir.

Sayfaların SEO ile uyumlu olması çok büyük bir etkendir. Bunu başarmak çok kolaydır. Bir WordPress kullanıcısı iseniz Yoast SEO eklentisini hemen indirin, kurun ve etkinleştirin.

Yoast Seo Ayarları
Yoast Seo Ayarları

Yoast SEO wordpress eklentisi içerik başlığı girmenize, ayarlamanıza ve içeriğinize bir açıklama girmenize olanak tanır. Hedef odak anahtar kelime seçip, bu kelimeniz doğrultusunda eklentinin kurallarına uyarak içeriği oluşturun. SEO uyumlu içerik girme alanında başarıya ulaşabilirsiniz.

İnanın bana bir çok kişi SEO uyumlu makale yazmıyor. Başarıyı elde edemiyorlar çok fazla bütçeler ile destek alıyorlar.

Başarılı bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız SEO kavramının derinliğine mutlaka inmelisiniz. Akılcı seo ile birlikte etiket kullanımı sayfadan hemen çıkma oranının düşmesine de etki edecektir.

İlginizi çekebilir

Sayfa içi SEO yapılandırması

Yazılan makalelerde en önemli unsurdur sayfa içi SEO yapılandırması. Bu tabi konuya hakim olmayanlar için oldukça zor ve meşakkatlidir. Sadece bir kaç tekrar yapıldığında esasen uygulamanın o kadar zor olmadığı görülmektedir. Sayfa içi SEO uygulaması basit hali ile izah etmeye çalışalım.
DEVAM

Benzer Gönderiler