Google nelere dikkat eder

Google nelere dikkat eder

“Google nelere dikkat eder” ifadesi çok geniş bir kavramdır. Her şey bir kenara bırakılacak olursa aslında Google botları sitenizin özgün içeriklere sahip olmasına dikkat eder. Google şüphesiz ki internet dünyasının ve arama motorları arasında en popüler olanıdır. Bu nedenle tüm site oluşturucu web site tasarımcıları Google için ideal site yapılandırma unsurlarını sıralamak gerekirse;
– özgün yazılar
– özgün görseller
sayfa içi seo yapılandırmaları
makale içi etiket uygulamaları ile site oluşturmaya dikkat etmektedir. Google bu kapsamda en önemli unsur olarak “özgün içerik” olmasına dikkat eder. Buna göre de aramalarda ön sıralarda çıkmayan bir sitenin sorunu nedir diye araştırıldığında, yeterli özgün içerik ile donatılmamış olması rakiplerine göre değerlendirildiğinde ise çok iyi biçimde yapılandırılmamış olarak yorumlanmaktadır. Google makalelerde nelere dikkat ettiğini karşılaşılan sorunlara göre çözümler üretmektedir. Bunun için ise en etkili yöntem Google Search Console da site mülkü oluşturmaktır. Burada hatalı sayfalar, linkler, içerikler, yönlendirme linkleri, site haritası ve Robots.txt hakkında bir çok yönlendirme bulabilirsiniz.

Google nelere dikkat eder
Google nelere dikkat eder

Bir sitenin iyi yapılandırılarak, Google ve diğer arama motorlarında ön sayfalarda ve üst sıralarda çıkmasını sağlamak için ciddi yapılandırma ve webmaster tecrübelerine gerek vardır. Burada alan adı uzantısının çok önemli olduğu söylenemez belki ama, yine de bir “.com” – “.net” uzantılı web sitesi sağlam özgün içerik ile daha da başarıya ulaşabilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler (Long Tail Keywords)

Artık yeni nesil arama motoru kriterlerine eklenen uzun kuyruklu anahtar kelimeler (Long Tail Keywords) aranan içeriğin daha özgün olmasını sağladığı için tercih edilmektedir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler makalemizi okuyabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Tüm bu aşamalardan sonra sitenizi Google a tanıtma aşamasında yapılması gerekenler vardır. Siteniz için bir Google Analytics hesabı açıp, mülk oluşturmalısınız. Buradan da Google Search Console a erişip mülk ile bir birine mutlaka bağlamalısınız. Gerekli Robots.txt ve Sitemap.xml düzenlemeleri de yapıldıktan sonra siteniz Google botları tarafından ziyaret edilmeye başlayacaktır.

Google, sıralamalarında en çok etki eden durum ise Makale içi Etiket uygulamalarıdır. Etiket kullanımları artık Google için önemli bir referanstır. Sitenizi Google da site:example.com şeklinde arama yaptığınızda karşınıza sitenizde barınan indeks almış tüm linklerin listesini görürsünüz. Burada en çok karşınıza çıkan doğru kullanılmış etiketlerdir. Google sizin için bu adımları olabildiğince kolaylaştırarak kullanıcılarına basit ipuçları ile yol göstermektedir. Google direktiflerine ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kurallarına göre yapılandırılmış sitelerin aramalarda ön sıralarda görünmesi aslında hiç mucize değildir. I Love Google

SEO da sona doğru mu geliyoruz?

SEO (Search Engineer Optimization) da sona doğru mu geliyoruz? SEO yani Türkçe tanımıyla Arama Motoru Optimizasyonu. SEO, bir web sitesi için temel prensiplerden biri haline gelmiştir. Web sayfalarının arama motorlarında bulunabilmesi için SEO prensiplerine uyumlu olması gerekmektedir. Bu da web sayfalarında belirlenen sayfa isimleri, linkler ve etkili kelimelerin kullanımı ile sağlanmaktadır.

DEVAM

4 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir