|

com Domain Uzantısı

İnternet dünyasının vazgeçilmezi com domain uzantısı dır. İngilizce “commercial” “ticari” kelime anlamının kısaltması olarak belirlenmiştir. Bir com domain uzantısına sahip olmak iyi bir şeydir. Tek kelime kullanımının azalmasıyla com uzantılı domainlerin şansı azalmıştır. 2018 yılı itibari ile yaklaşık 350 milyon “com” alan adı kaydı oluşturulmuştur. Yeni trend ise, karmaşık harf ve sayı kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlar ise daha sıklıkla e-ticaret siteleri, oyun siteleri gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Alan adı uzantısındaki boşluğun daralması ile yeni uzantılarda gün yüzüne hızla çıkmaya başlamıştır. Durum böyle olunca pazar payı aynı hızda ve oranda bölünmeye başlamıştır. Popüler olan com domain uzantısında tek kelime dağarcığı neredeyse tükenmiştir. Pasta epey büyük olunca, ilk tercih her zaman com alan adından yana olmaktadır. Bu internet dünyasının olmazsa olmaz tercihlerinin başında gelmektedir. Artık com alan adı bulamayanlar, anlaşılır kelimeler tercihn ettiğinde co alan adına yönelmeye başlamışlardır. Alternatif olarak com’a en yakın olan “co” alan adı uzantısının pastadan ciddi bir pay aldığı bilinmektedir.

com domain uzantısı
com domain uzantısı

Alan adı oluşturucular

Kelime dağarcığı azalmış olan com domain uzantısında, domain geliştiriciler popüler olmaya başlamıştır. Kelime dağarcığının had safhaları zorlayan ikili-üçlü kelime dizisi alan adı seçenekleri sunmaktadırlar. Israrla com uzantılı alan adı isteyenlere destek yine girişimcilerden gelmektedir. Yeni bir akım haline gelen “domain generator” (alan adı oluşturucu) siteleri hızla yayılmaya başlamıştır. Bir çok alan adı kaydedici siteler ziyaretçi ve üyelerine artık bu hizmeti de sunmaktadır. En çok tercih edilen alan adı oluşturucu sitelerinden birisi ise Instant Domain Search sitesidir. Artık com uzantılı alan adlarında sorun şu ki, tek kelimelik çözümler neredeyse kalmadı. Bunun yerine bir anahtar kelime belirleyip arama yaptığınızda, alan adı oluşturucu size ikili yada üçlü kombinasyonda bir çok alternatif çözümler sunmaktadır. Bunların yerine birbirini takip eden kelime-sayı, sayı-kelime, karmaşık kelime-sayı kombinasyonlarında oluşturulmuş alan adları da sıklıkla tercih edilmektedir.

Popüler alan adı uzantıları arasında com domain uzantısı

COM alan adı uzantısının artık kısıtlandığı bir gerçeğinden bahsetmiştim. Her zaman bir kısır döngüye girileceği düşünülerek çözüm arayışları her zaman devam etmiştir. Alternatif uzantılar TLD tarafından piyasaya sürülmüştür. Popülerliği artan mesleki gruplar için shop, av, image, space gibi bir çok uzantı sunulmuştur. Bunların içinde en popüler olanlardan birisi biz domain uzantısı olmuştur. Dünya genelinde arşiv amaçlı kullanılmaktadır.

net Domain Uzantısı

Bir internet sağlayıcıyı amaçlayan net domain uzantısı, İngilizcede network (ağ bağlantısı) kelimesinden türetilmiştir. Sadece internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılması için tasarlanmıştır. Artık günümüz gerçekliğinde harici amaçlara yönelik olarak da kullanılabilmektedir.
DEVAM

Benzer Gönderiler