com Domain Uzantısı

İnternet dünyasının vazgeçilmez uzantısıdır “com domain uzantısı”. İngilizce “commercial” “ticari” kelime anlamının kısaltması olarak belirlenmiştir. Dünya genelinde herkes “.com” uzantılı bir domain sahibi olmak ister. Ancak internet dünyasındaki tek kelime yaratıcılığının neredeyse tükenmesiyle birlikte “.com” uzantılı domainlerde boş kelime kalmamıştır. 2018 yılı itibari ile yaklaşık 350 milyon “.com” alan adı kaydı oluşturulmuştur. Yeni trend ise, karmaşık harf ve sayı kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlar ise daha sıklıkla e-ticaret siteleri, oyun siteleri gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Alan adı uzantısındaki boşluğun daralması ile yeni uzantılarda gün yüzüne hızla çıkmaya başlamıştır. Bununla birlikte pazar payı da aynı hız ve oranda bölünmeye başlamıştır. Popüler uzantı olan “com” alan adı uzantısının tek kelime dağarcığının tükenmesi ile diğer alan adı uzantıları bu pastadan büyük pay alsa da, ilk tercih her zaman “com” dan yana olmaktadır. Bu internet dünyasının olmazsa olmaz tercihlerinin başında gelmektedir. Alternatif olarak sunulan “net” ve “com” a en yakın olan “co” alan adı uzantısının pastadan ciddi bir pay aldığı bilinmektedir.

com domain uzantısı
com domain uzantısı

Alan adı oluşturucular

Kelime dağarcığı azalmış olduğu için ve özellikle “com” alan adı uzantısı almak zorlaştı. Israrla com uzantılı alan adı isteyenlere destek yine girişimcilerden geldi. Yeni bir akım haline gelen “domain generator” (alan adı oluşturucu) siteleri hızla yayılmaya başlamıştır. Bir çok alan adı kaydedici siteler ziyaretçi ve üyelerine artık bu hizmeti de sunmaktadır. En çok tercih edilen alan adı oluşturucu sitelerinden birisi ise Instant Domain Search sitesidir. Ancak artık “com” uzantılı alan adlarında sorun şu ki, tek kelimelik çözümler neredeyse kalmadı. Bunun yerine bir anahtar kelime belirleyip oluştur tuşuna tıkladığınızda alan adı oluşturucu size ikili yada üçlü kombinasyonda bir çok alternatif çözümler sunmaktadır. Bunların yerine birbirini takip eden kelime-sayı, sayı-kelime, karmaşık kelime-sayı kombinasyonlarda oluşturulmuş alan adları da sıklıkla tercih edilmektedir.

Tercih edilebilirlik

İnternet dünyasında en çok tercih edilen com domain uzantısına alternatif olarak tercih edilebilen en yakın çözüm net alan adı uzantısıdır. Sistemin daralması ile com domain uzantısına alternatif çözüm arayışına düştüler. Bu arayış sonucunda kuruluşlar son yıllarda yeni yeni türeyen co domain uzantısında çözüm buldular. Mevcut alan adı uzantıları yanında hızla yükselişe geçti. Kullanım kolaylığı, hatırda kalması, yazım hataları da göz önüne alındığında co domain uzantısı bir anda popüler bir uzantı haline gelmiştir. Artık bu uzantı Google arama motoru tarafından da ilgiyle takip edilmektedir.

İlginizi çekebilir

net Domain Uzantısı

İngilizce network (ağ bağlantısı) kelimesinden türetilmiş olan net domain uzantısı, genel olarak sadece internet servis sağlayıcıları tarafından tercih edilmektedir. Ancak harici amaçlara yönelik olarak kullanılabilmektedir. Genel olarak kullanımı tercih edilen com domain uzantısı gibi popüler olan alan adı uzantılarının yetersiz kaldığı zamanlarda alternatif olarak tercih edilmektedir.
DEVAM

2 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir