net Domain Uzantısı
|

net Domain Uzantısı

Bir internet sağlayıcıyı amaçlayan net domain uzantısı, İngilizcede network (ağ bağlantısı) kelimesinden türetilmiştir. Sadece internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılması için tasarlanmıştır. Artık günümüz gerçekliğinde harici amaçlara yönelik olarak da kullanılabilmektedir. Esasen kullanımı en çok tercih edilen com domain uzantısı olduğu bilinmektedir. Popüler olan alan adı uzantılarının yetersiz kaldığı zamanlarda alternatif olarak tercih edilmektedir.

İlla net domain uzantısı kullanmak isteyen işletmeler bilişim, internet, network ağları ile ilgili kurumlar olmalıdırlar. Uluslararası alanda bu kullanım her ülkede aynıdır. Ülkemizde hizmete sunulan tüm tr alan adı uzantıları önceleri NIC.tr tarafından verilmekteydi. Yeni yapılanma ile birlikte METUnic tarafından kayıt edilip hizmete sunulmaktadır. Hizmete sunulan net.tr domain uzantıları da çözüm olarak tercih edilmektedir.

net domain uzantısı
net domain uzantısı

net Domain Uzantısı Tarihçesi

Ocak 1985’te oluşturulmuştur. RFC 920‘de bahsedilmemesine rağmen üst seviye alan adlarından biridir. Üst seviye uzantılar comedugovmil ve org olarak tanımlanmıştır. Popüler domain uzantıları (2011 sıralamasına göre);

  1. “com”
  2. “de”
  3. “net”

Network Solutions‘ı alarak grubuna katarak, net’in idaresini Verisign üstlenmiştir. 30 Haziran 2005’te geçerliliğini yitiren sona eren yönetim sözleşmesine sahipti. Alan adı idaresinden sorumlu kurum olan ICANN, sözleşme bitimi ile yeni bir üstlenici aradı. Bunu üstlenen şirket Verisign oldu. Verisign sözleşmeyi yeniden kazandı ve net kaydının idaresini altı yıllığına daha almış oldu. Verisign sözleşmesi 30 Haziran 2011 tarihinde altı yıllığına yenilenerek net alan adı uzantısı sorumlusu oldu. Yasal dayanağın sebebi, Verisign’ın ICANN gerekliliklerini karşıladığı sürece yenilemenin otomatik olacağını beyan etmesidir.

Kayıtlar akredite kayıt şirketleri tarafından yapılmaktadır ve uluslararası alan adları da kabul edilmektedir. Kaynak: Vikipedi

net Domain uzantısı neden tercih edilmelidir

İnternet Network işlemlerini yapan işletmelerin “net” yada “net.tr” domain uzantılarının tercih etmesi gerektiğini belirtmiştik. Bu durum ülkemizde farklı yorumlanarak, kişisel uzantı olarak şahsi web siteler içinde kullanılabilmektedir. Bir iletişim işletmesine sahip olmasanız bile ülkemizde net domain uzantısına sahip olabilirsiniz. Ülkemizde belirli domain uzantılarının kullanımında bir takım kısıtlamalar olmaktadır. Çoğu zaman almak istediğimiz uzantıyı bulamıyoruz. Bunun yerine net domain uzantısı yada org domain uzantısı uzantıları çözüm olabiliyor.

org Domain Uzantısı

org domain uzantısı; bir çok mesleki ve tüzel kuruluş için İngilizce “Organization” kelimesinden kısaltılarak tahsis edilmiştir. ORG domain uzantısı sahibi olan kuruluşlar, bir çok alanda sosyal amaçları hedef alan yardım kuruluşları, dernekler, rotary kulüpleri, vakıflar ve kar amacı gütmeyen kısa süreli organizasyonlar için bu tip domain uzantısını tercih etmektedirler. Bu gibi faaliyetlerde kullanılan uzantılar, web sitelerinin sınıflandırılması ve internet kullanıcılarının kolay işlem yapması için gereklidir.
DEVAM

Benzer Gönderiler