net Domain Uzantısı

İngilizce network (ağ bağlantısı) kelimesinden türetilmiş olan net domain uzantısı, genel olarak sadece internet servis sağlayıcıları tarafından tercih edilmektedir. Ancak harici amaçlara yönelik olarak kullanılabilmektedir. Genel olarak kullanımı tercih edilen com domain uzantısı gibi popüler olan alan adı uzantılarının yetersiz kaldığı zamanlarda alternatif olarak tercih edilmektedir.

Bu domain uzantısına erişim sağlayabilen işletmeler bilişim, internet, network ağları ile ilgili işlem yapabilen kişi ya da kurumlar için oluşturulmuştur. Uluslararası alanda bu kullanım her ülkede aynıdır. Ülkemizde hizmete sunulan tüm tr alan adı uzantıları önceleri NIC.tr tarafından verilmekteydi. Yeni yapılanma ile birlikte şimdi ise METUnic tarafından kayıt edilerek hizmete sunulmaktadır. Hizmete sunulan net.tr domain uzantıları da çözüm olarak tercih edilmektedir.

net domain uzantısı
net domain uzantısı

net Domain Uzantısı Tarihçesi

Ocak 1985’te oluşturulmasına rağmen RFC 920‘de bahsedilmemesine rağmen başlıca üst seviye alan adlarından biridir (diğer beşi .com.edu.gov.mil ve org’dur). 2011 itibarıyla .com ve .de sonrasında en popüler üçüncü üst seviye alan adıdır.

Network Solutions‘ı bünyesine katmasının ardından net’in idaresini üstlenen Verisign, 30 Haziran 2005’te geçerliliğini yitirensona eren yönetim sözleşmesine sahipti. Alan adı idaresinden sorumlu kurum olan ICANN, sözleşme bitimi sonrasında alan adı işinin idaresini üstlenecek şirket aradı ve teklifleri kabul etti. Verisign sözleşmeyi yeniden kazandı ve net kaydının idaresini altı yıllığına daha almış oldu. 30 Haziran 2011 tarihinde Verisign ile olan sözleşme otomatik olarak altı yıllığına yenilendi. Bu durumun yasal dayanağının sebebi, Verisign’ın ICANN gerekliliklerini karşıladığı sürece yenilemenin otomatik olacağına dair ICANN kurulu tarafından onaylanmış olan karardır.

Kayıtlar akredite kayıt şirketleri tarafından yapılmaktadır ve uluslararası alan adları da kabul edilmektedir.
Kaynak: Vikipedi

Tercih edilebilirlik

İnternet Network işlemlerini yapan işletmelerin “net” ya da “net.tr” domain uzantılarının tercih etmesi gerektiğini belirtmiştik. Ancak bu durum ülkemizde kişisel uzantı olarak şahsi web siteler içinde kullanılabilmektedir. Ülkemizde domain uzantısı kullanım alanı konusunda bir takım kısıtlamalar olsa da isteyen herkes gerekli şartları oluşturduktan sonra istediği domain uzantısı ile alan adına sahip olabilmektedir. Bir domaine ait “.com” uzantısı kayıt edilemezse kolaylıkla net domain uzantısı ya da org domain uzantısı gibi bir çok uzantıda tahsis edilebilmektedir.

İlginizi çekebilir

org Domain Uzantısı

org domain uzantısı; bir çok mesleki ve tüzel kuruluş için İngilizce “Organization” kelimesinin kısaltılmış hali olarak tahsis edilmiştir. ORG domain uzantısı sahibi olan kuruluşlar, bir çok alanda sosyal amaçları hedef alan yardım kuruluşları, dernekler, rotary kulüpleri, vakıflar ve kar amacı gütmeyen kısa süreli organizasyonlar için bu tip domain uzantısını tercih etmektedirler. Bu gibi faaliyetlerde kullanılan uzantılar, web sitelerinin sınıflandırılması ve internet kullanıcılarının kolay işlem yapması için gereklidir.
DEVAM

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir