|

co Domain Uzantısı

Dünyadaki com domain uzantı pazarının yoğunluğundan dolayı co domain uzantısı popüler bir hale gelmiştir. Kolombiya’nın internet uzantısı kısaltmasının “co” bilinmektedir. Bu uzantının kullanılması İngilizce -şirket- “company” kelimesini çağrıştırmaktadır. Sadece com a olan benzerlikten dolayı tercih edilmektedir. İnternet kullanıcılarının “com” yerine “co” yazması ile öne çıkmaktadır. Bir anda alan adı piyasasının önemli oyuncularından biri haline gelmiştir. Uzantının kayıt değeri “com” dan daha yüksek değerde bir piyasaya sahiptir.

co domain uzantısı
co domain uzantısı

co domain uzantısı neden tercih edilmektedir

Alan adı uzantılarında ki tercih, işlevsellik ve sektör amaçlı kullanımlara göre belirlenmektedir. Bu amaçlara göre doğru tercih edilen alan adı uzantıları daha başarılı ve daha hızlı indeks almaktadır. Hızla yükseldiği görülen “co domain uzantısı” iyi bir grafik sergilemektedir. Bunun nedeni ise com domain uzantısındaki popülasyonun yetersizliği olduğu düşünülmektedir. Ortalama 350 milyon com domain uzantısı barındırdığı düşünülen internet dünyası, artık yeterli imkanları com olarak sunamamaktadır. Kullanıcıların istediği com domain uzantısı kalmadığı için kayıt etmek zor olmaktadır. Durum böyle olunca co domain uzantısı ile bu duruma çözüm aramaktadır.

Kolombiya’nın internet uzantısı olmasına rağmen, co domain uzantısını yaygın biçimde kayıt eden ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Kanada, Türkiye gibi ülkeler gelmektedir. Bunların yanı sıra daha bir çok dünya ülkesi tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Alternatif bir tercih olan net domain uzantısıinfo domain uzantısıorg domain uzantısı gibi bir çok kişisel kullanım amacına yönelik imkan sunmaktadır.

Vikipedi kaynak bilgi

Kolombiya için internet ülke kodu üst seviye alan adı “co” dur. (CcTLD)

Alan adları bölge kısıtlaması olmaksızın kaydedilebilmektedir. Google Inc., .CO’yu gccTLD olarak kabul etmiştir.[1]

Internet Assigned Numbers Authority kayıtlarına göre .CO Internet S.A.S.,[2] firması tarafından işletilmektedir.

CO uzantısı ccTLD’den gccTLD’ye geçmeden ikinci seviye alan adları tahsis edilmezdi. COM ve CO uzantısı gibi üçüncü seviye alan adları ise sadece Kolombiya vatandaşları tarafından kaydedilmeye izin verilmekteydi.

gccTLD dönemine geçiş ile .CO üzerinde önemli alan adları ortaya çıktı. Twitter‘ın kısaltma alan adı (t.co) ve Google Inc.‘ın kısaltma alan adı (g.co) önemli örneklerden bir kaçıdır.

com Domain Uzantısı

İnternet dünyasının vazgeçilmezi “com domain uzantısı”dır. İngilizce “commercial” “ticari” kelime anlamının kısaltması olarak belirlenmiştir. Bir com domain uzantısına sahip olmak iyi bir şeydir. Tek kelime kullanımının azalmasıyla com uzantılı domainlerin şansı azalmıştır. 2018 yılı itibari ile yaklaşık 350 milyon “com” alan adı kaydı oluşturulmuştur. Yeni trend ise, karmaşık harf ve sayı kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlar ise daha sıklıkla e-ticaret siteleri, oyun siteleri gibi alanlarda tercih edilmektedir.
DEVAM

Benzer Gönderiler