co Domain Uzantısı

Dünyadaki com domain uzantı pazarının yoğunluğundan dolayı co domain uzantısı popüler bir hale gelmiştir. Aslında Kolombiya’nın internet uzantısı kısaltması olan “co” kullanılmaktadır. Böyle bir uzantı kullanılması İngilizce -şirket- “company” kelimesinin kısaltılmış hali gibi bir izlenim yaratmaktadır. Bu nedenle değerli sayılıp tercih edilmeye başlanmıştır. Genellikle internet kullanıcılarının “com” yazarken yapılan yazım hatalarından biri “co” yazmak olduğu için de, bir anda alan adı piyasasının önemli oyuncularından biri haline gelmiştir. Uzantının kayıt değeri “com” dan daha yüksek değerde bir piyasaya sahiptir.

co domain uzantısı
co domain uzantısı

Tercih edilebilirlik

Alan adı uzantılarında ki tercih edilebilirlik, işlevsellik ve sektör amaçlarına göre kullanım imkanlarını sunmaktadır. Bu imkanlara göre doğru şekilde tercih edilen uzantılı alan adları daha doğru şekilde ve daha hızlı seo yönünden prim yapmaktadır. Popülerliği hızla yükselen co domain uzantısı, diğer bilinen popüler alan adı uzantılarına göre daha hızlı bir yükseliş göstermektedir. Bunun nedeni ise com domain uzantısındaki popülasyonun yetersizliği olduğu düşünülmektedir. Ortalama 350 milyon com domain uzantısı barındırdığı düşünülen internet dünyası, artık yeterli imkanları com olarak sunamamaktadır. Kullanıcıların genellikle istediği com domain uzantısı kaydını yaptıramayanlar co domain uzantısı ile bu duruma çözüm aramaktadır.

Kolombiya’nın internet uzantısı olmasına rağmen, co domain uzantısını en yaygın biçimde kayıt eden ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Kanada, Türkiye gibi ülkeler gelmektedir. Bunların yanı sıra daha bir çok dünya ülkesi tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Alternatif olarak tercih edilen diğer domain uzantıları olan net domain uzantısıinfo domain uzantısıorg domain uzantısı gibi bir çok kişisel kullanım amacına yönelik imkan sunmaktadır.

Vikipedi kaynak bilgi

.co Kolombiya için internet ülke kodu üst seviye alan adıdır. (CcTLD)

Alan adı bölge kısıtlaması olmaksızın kaydedilebilir. Google Inc., .CO’yu gccTLD olarak kabul etmiştir.[1]

Internet Assigned Numbers Authority kayıtlarına göre .CO Internet S.A.S.,[2] firması tarafından işletilmektedir.

CO uzantısı ccTLD’den gccTLD’ye geçmeden önce ikinci seviye alan adları tahsisi mümkün değildi. COM ve CO uzantısı gibi üçüncü seviye alan adları ise Kolombiya vatandaşları tarafından kaydedilebiliyordu.

gccTLD dönemine geçiş ile .CO üzerinde önemli alan adları ortaya çıktı. Twitter‘ın kısaltma alan adı (t.co) ve Google Inc.‘ın kısaltma alan adı (g.co) önemli örneklerden bir kaçıdır.

İlginizi çekebilir

com Domain Uzantısı

İnternet dünyasının vazgeçilmez uzantısıdır “com domain uzantısı”. İngilizce “commercial” “ticari” kelime anlamının kısaltması olarak belirlenmiştir. Dünya genelinde herkes “com” uzantılı bir domain sahibi olmak ister. Ancak internet dünyasındaki tek kelime yaratıcılığının neredeyse tükenmesiyle birlikte “com” uzantılı domainlerde boş kelime kalmamıştır. 2018 yılı itibari ile yaklaşık 350 milyon “com” alan adı kaydı oluşturulmuştur. Yeni trend ise, karmaşık harf ve sayı kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlar ise daha sıklıkla e-ticaret siteleri, oyun siteleri gibi alanlarda tercih edilmektedir.
DEVAM

1 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir