Haber Siteleri

Haber Siteleri ve Bloglar

Haber siteleri ve bloglar arasında önemli bir fark vardır. Arama motorları bu duruma pek aldırış etmemektedir. Onlar için gerekli olan kurdukları sisteme kimlerin kaynak sağladığıdır. Özgün makale içeren blog sitelerine pek önem gösterilmemektedir. Bu ise haber siteleri ile blog siteleri arasında bir fark olmadığını göstermektedir. Aslında haber siteleri kendi alanlarında ilerleseler daha da başarılı olacaklar. Fakat bunun yerine blog sitelerinin de içeriklerine el atmaya devam ettikleri görülmektedir. Oysa ki bu hiçte etik bir davranış değildir.

Haber siteleri, haber değeri olan bilgilerin yayınlandığı sitelerdir. Böyle de kalmalıdırlar. Son yıllarda alanlarının dışına çıkıp açgözlülükleri ile blog sitelerinin de kulvarına sarkmaya başladılar. Bloglar ise genellikle bireysel çaba ile kişilerin özgün olarak ürettiği bilgilerin yayınlandığı sitelerdir.

Haber siteleri artık haber değeri olmayan bir çok alanda içerik üretmektedir. Blog sitelerinin arama sonuçlarında aranan kriterlerden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Haber siteleri ile bu alan da baş etmek için içeriklerin kaliteli olması gereklidir. Yapılacak düzenlemeler ile seo ve optimizasyon açısından bir adım öne geçilebilir. Blog sitelerinde arama motoru optimizasyonu ve görsel seo optimizasyonu yapılmalıdır. Sadece optimizasyonlar yeterli değildir. Doğru bir şekilde makale içi etiket uygulamaları kullanılmalıdır. Bu uygulamalar yazılarınızı arama motorlarında hızla üst sıralara taşıyabilmektedir.

Haber sitesi olmanın avantajı nedir

Haber sitelerinin neredeyse tek avantajı Google News kaydı ve dinamik olmasıdır. Bunların yanı sıra Google Adwords kayıtları da ön plana çıkmalarında ciddi etki göstermektedir. Sürekli reklam vermeleri de cabası tabi.

Haber siteleri ve bloglar neden farklıdır

Haber değeri olmayan içeriklerle dolu bu siteler sadece organik ziyaretçiler ile popüler olmaktadır. Bu tip konuların haber sitelerinde yayınlanması özgün makale yazan kişisel blog sitelerini baltalamaktadır.

İnternet dünyası ve teknoloji çok gelişti. Bir çok kişisel blog sitesi yayına girdi. Herkes kendi uzmanlık alanı yada hobi amaçlı içerikler yayınlamaya başladı. Bu sitelerde başarılı seo yapılandırması olanlar hızla yükseldi. Bunlarda haber sitelerinin önüne geçince hemen o konularda içerik üretmeye başladılar. Avantaj olarak dinamik site olmaları özgün içerik üreten blog sitelerini kolaylıkla geride bıraktı. Blog siteleri özgün içerik üretirken haber siteleri ise “haber değeri olmayan” içerikler üretmeye başladılar. Bu durum blog sitelerinin yayınlarını ve sıralamalarını sömürmektedir. Haber siteleri editörlerinin bir nevi açgözlülüğü buna çanak tutmaktadır.

Eskiden böyle miydi

Eski habercilik mantığında cidden sadece haber niteliği taşıyan konular gazetelerde yer bulabilirdi. Buna da yine editörler karar verirdi. Artık yazıların dijital ortamda saklanabildiği haber sitelerinin genel içerikleri artık kütüphane gibi olmuştur. Daha fazla ziyaretçi kazanmak adına bir tür emek hırsızlığına alet olmaktadırlar. Neredeyse bazılarının bire bir makale kopyalamaya kadar varan bir scriptleri bile vardır.

Haber Siteleri
Haber Siteleri ve Bloglar

Blog sitelerinde genel durum

Sorun şu ki; arama motorlarındaki sonuçlara bakıldığında makalelerin haber özelliğini taşımadığı görülmektedir. Haber değeri olmayan, blog yazarları için önemi yüksek olan makaleleri haber niteliğinde üretmektedirler. Bir çok blog sitesi özgün kaynaklı içerik üretmek amaçlanmaktadır. Bu düzenin fazla uzun süreceğini sanmıyorum. Geçmişte bir takım gelişmeler olduğu gibi haber sitelerinin de yayın akışları da tıkanacaktır. Arama motoru optimizasyonu yaparken ciddi sorun yaşayacakları kanısındayım. Nasıl ki com domain uzantısı için alan adı türetmekte sona gelindiyse haber siteleri de tıkanacaktır.

Artık arama motorlarının yapay zekaları üst düzey yapıya sahipler. Haber niteliği taşımayan makaleler zamanla arama motorlarının genel sonuçlarından elenip sadece haber kategorisinde yayınlanacaktır. Google News kaydı olan haber siteleri için ayrı arama motoru bile geliştirilebilir. Bu ileride SEO (Arama motoru optimizasyonu) yapılandırmaları içinde sona yaklaşıldığının sinyallerini verebilir.

Artık seo üretimi de özgün içerik ile eş düzeyde bir yeterliliğe sahip olmak zorunda kalacaktır. Seo uygulamaları da tek başına yeterli olmayacaktır. Aynı doğrultuda Makale içi etiket uygulamaları da doğru şekilde yapılandırılmalıdır. Doğru etiket kullanımı seo nun pabucunu dama atabilir.

SEO da sona doğru mu geliyoruz?

SEO (Search Engineer Optimization) da sona doğru mu geliyoruz? Türkçe tanımıyla Arama Motoru Optimizasyonu dur. SEO, bir web sitesi için temel prensiplerden biri haline gelmiştir. Web sayfalarının arama motorlarında bulunabilmesi için SEO prensiplerine uyumlu olması gerekmektedir.
DEVAM

Benzer Gönderiler

Bir yorum

Bir cevap yazın