Haber Siteleri

Haber Siteleri ve Bloglar

Haber siteleri ve bloglar arasında önemli sayılacak bir fark vardır. Ancak arama motorları bu duruma pek aldırış etmemektedir. Onlar için gerekli olan kurdukları sisteme kimlerin kaynak sağladığıdır. Bunun için özgün makale barındıran blog sitelerine gerekli önemi göstermemektedir. Bu ise haber siteleri ile blog siteleri arasında bir fark olmadığını göstermektedir.

Haber siteleri, haber değeri olan bilgilerin yayınlandığı sitelerdir. Bloglar ise kişilerin özgün olarak ürettiği bilgilerin yayınlandığı sitelerdir.

Haber siteleri artık haber değeri olmayan bir çok alanda içerik üreterek blog sitelerinin arama sonuçlarında aranan kriterlerden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bilgi içerikleri barındıran kişisel blog sitelerinde arama motoru optimizasyonu ve görsel optimizasyonlar için doğru seo ve etiket uygulamaları yapılmalıdır. Bu uygulamalar onları arama motorlarında hızla üst sıralara taşıyabilmektedir. Oysa haber sitelerinin farkı ise dinamikliği ve üyeliklerinin olmasıdır. Google ve diğer arama motorlarının haber portallarına yapılan üyelikler onları her konuda ön plana çıkartmaktadır. Bunların yanı sıra Google Adwords kayıtları da ön plana çıkmalarında ciddi etki göstermektedir.

Haber siteleri haber değer olmayan içerik dolu

Haber değeri olmayan içeriklerin “haber” olarak bu tip sitelerde yayınlanması da ne yazık ki hakkıyla özgün makale yazan kişisel blog sitelerini baltalamaktadır.

İnternet dünyası ve teknoloji o kadar çok gelişti ki bir çok kişi artık kişisel blog sitesi sahibi oldu. Öyle ki, blog yazarları özgün kaynaklı içerik üretirken, haber yapması gereken haber siteleri ise “haber değeri olmayan” içerikler üretmektedir. Bu durum blog sitelerinin yayınlarını ve sıralamalarını sömürmektedir. Haber siteleri editörlerinin “açgözlülüğü” buna çanak tutmaktadır. Eski habercilik mantığında cidden sadece haber niteliği taşıyan konular gazetelerde yer bulabilirdi. Buna da yine editörler karar verirdi. Oysa ki bu durum artık internet teknolojisi çağında dijital ortamda saklandığı için haber sitelerinin genel içerikleri artık her konuyu barındıran çöplük gibi olmuştur. Aslında etik olarak yapmaları gereken anlık haber yapmaktan başka bir şey değil. Daha fazla takipçi kazanmak adına bir çok emek hırsızlığına maruz kalmaktadırlar. Neredeyse bire bir makale koplayamaya kadar varan bir sistemleri vardır.

Haber Siteleri
Haber Siteleri

Blog sitelerinde genel durum

Genel anlamda sorun şu ki; arama motorlarındaki sonuçlara bakıldığında haber sitelerine ait olan makalelerin haber özelliğini taşımadığı görülmektedir. Bir çok blog sitesi özgün kaynaklı içerik üretmeyi amaçlamaktadır. Haber değeri olmayan, fakat blog yazarları için önemi yüksek olan makaleleri haber niteliğinde üreterek blog yayınlarının yükselmelerine engel olmaktadırlar.

Ne yapılabilir

Bu düzenin fazla uzun süreceğini sanmıyorum. Elbet geçmişte bir takım gelişmeler olduğu gibi haber sitelerinin de yayın akışları da tıkanacaktır. Arama motoru optimizasyonu yaparken ciddi sorun yaşayacakları kanısındayım. Nasıl ki, com domain uzantısı için alan adı türetmek sona yaklaştıysa, haber siteleri de bu kapsamda bir süre sonra tıkanacaktır. Artık arama motorlarının yapay zekaları üst düzey yapıya sahipler. Yazılan her makaledeki haber niteliği taşımayan makaleler bir zaman sonra arama motorlarının genel sonuçlarından elenip sadece haber kategorisinde yayınlanacaktır. Bu tip haber siteleri için (elbette haber platformuna kayıtlı olan siteler için geçerli bir kavram) için ayrı bir arama motoru platformu bile geliştirilebilir. Bu ileride SEO (Arama motoru optimizasyonu) yapılandırmaları içinde sona yaklaşıldığının sinyallerini verebilir. Artık seo üretimi de özgünlük ile eş düzeyde bir geçerliliğe ve yeterliliğe sahip olmak zorunda kalacaktır. Seo uygulamaları da tek başına yeterli olmayacaktır. Aynı doğrultuda Makale içi etiket uygulamaları da doğru şekilde yapılandımalıdır.

İlginizi çekebilir

SEO da sona doğru mu geliyoruz?

SEO nun bir şansı olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Makale başlığı türetimine göre belirlenmiş SEO larda süreç elbette çok uzun soluklu olacaktır.
DEVAM

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir