Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu yani diğer bir tanımla SEO (Search Engineer Optmization). Bir web sitesin oluşumu ve arama motorlarında bulunabilirliği için web sitelerinin temel prensiplerden biri haline gelmiştir. Web sayfalarının arama motorlarında bulunabilmesi için SEO prensiplerine uyumlu olması gerekmektedir. Bu da web sayfalarında belirlenen sayfa isimleri, linkler ve etkili kelimelerin kullanımı ile sağlanmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

 

Arama Motoru Optimizasyonu yapılandırması

SEO yapılandırmalarının en büyük etkisi en popüler arama motoru olan Google dostu olmaya çaba sarf etmektir. Eğer ki sayfa içeriğiniz özgün içeriklerden ve artık günümüz için en önemlisi mobil uyumluluktan uzak ise işiniz bir hayli zor. SEO için seçkin ve popülerliği yüksek kelimeler tercih etmeli ve bunları çok iyi noktalarda kullanmalısınız. Bu sayfa bulunabilirliğini arttıracak ve sitenizin trafiğine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu trafiği takip etmek için ise Google Analyticste sitenizi bağlayacağınız bir mülk oluşturmak gerekmektedir. Google Analytics takip kodunun siteye eklenmesi ile Google Search Console mülkü oluşturma ve bunları birbirine bağlamanız gerekir. Bu size ziyaretçi ve arama raporlarını sunacaktır. Google Search Console da izlenecek adımlarda da hatalı linkler, çalışmayan sayfalar, yönlendirme sorunları hakkında raporlar alarak bunları düzenlemek için gerekli çalışmaları yapabilirsiniz.

WordPress kullanıcıları SEO için bu anlamda çok şanslıdır. Hali hazırda bulunan ve yoğun bir şekilde kullanılan, bu anlamda lokomotif olmuş arama motoru optimizasyonu yardımı sağlayan eklentiler bulunmaktadır. En çok kullanılanlar arasında RankMath, Yoast SEO ve All-in-One SEO eklentileri wordpress kullanıcılarına yol göstermektedir. 

Sayfa içi SEO yapılandırması

Yazılan makalelerde en önemli unsurdur sayfa içi SEO yapılandırması. Bu tabi konuya hakim olmayanlar için oldukça zor ve meşakkatlidir. Ancak ilerleme prensiplerine biraz dikkat edildiğinde ve bir kaç tekrar edildiğinde aslında o kadar zor olmadığı anlaşılmaktadır.

 Makale İçi Etiket Uygulamaları

Bilindiği üzere blog makalelerinde “makale içi etiket uygulamaları” pek sıklıkla uygulanan bir yöntem değildir. Ancak arama motorları bu olaya bizim düşündüğümüz gibi gereksizlik yönünden bakmamaktadır. Makale içi etiket uygulamaları neredeyse Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kadar gerekli ve önemlidir.

Google Nelere dikkat eder

Google nelere dikkat eder ifadesinde, Google botları sitenizin özgün içeriklere sahip olmasına dikkat eder. Google şüphesiz ki internet dünyasının ve arama motorları arasında en popüler olanıdır. Bu nedenle tüm site oluşturucu web site tasarımcıları Google için ideal yapılandırılmış, özgün içerikler ile site oluşturmaya dikkat etmektedir.
DEVAM

1 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir