Google Search Console

Google Search Console

Google Search Console, bir web sitesinin Google arama motorunda bulunabilirliği için gerekli en önemli etkenlerden biridir. Google Analytics te oluşturulan mülkü Google Search Console da da oluşturulan mülk ile bir birine mutlaka bağlanmalıdır. Bu bağlantı arama sonuçlarını, tıklanma oranlarını, ziyaretçilerin sitede kalma oranları hakkında raporlar verir.

Google Search Console
Google Search Console

Web sitesinin tüm bu etkenlere sahip olabilmesi için arama motoru botlarının siteyi ziyaret edebilmesi gerekir. Arama motoru botları sitenizi robots.txt dosyasında belirlenen izinlere göre ziyaret eder. Robots.txt dosyasında tarama izni ile sitemap.xml ve sitemap_index.xml site haritası dosyalarında bulunan linkler taranır. Arama motorları botları site haritası linklerini site içerisindeki sayfalar, yazılar, görseller, gömülü medyaların linkleri bulunur. Bunların yanı sıra makale içlerindeki iç-dış linkler, makale içi etiket uygulamaları, kategoriler ve bu sayfalardaki dış linkleri tarama yapar. Aktif çalışan tüm linkleri ziyaret ederek indeksleyip arama motorunda sıralamaya sokar. Aktif olmayan ve karşılığında bir sayfa bulunmayan linkler için ise 404 hatası olarak rapor eder.

Robots.txt dosyası nasıl olmalıdır?

Bir site için olmazsa olmaz Robots.txt ve site haritasıdır. Robots.txt; sitenizi ziyaret eden arama motoru botlarının hangi klasör ve kademeleri indeks edeceğini belirlememizi sağlar. Standart bir web sitesi Robots.txt dosyasında olması gerekenler.

User-agent: *
Disallow: /

Özel klasörlerinizi Disallow: /~joe/ ya da Disallow: /admin/ gibi özel kodlar ile indekslenmesini engelleyebilirsiniz. Google 2019 da aldığı karar ile Image klasörlerini ne kadar engellense de indekslemektedir. Google kullanım şartlarını kabul eden her site yöneticisi görsel klasörlerinin indekslenmesine izin vermiş sayılmaktadır. Özel klasörler için Robots.txt kısıtlama örnekleri alttaki gibidir.

User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /tmp/
Disallow: /admin/
Disallow: /~joe/

Bu kısıtlama ve izinler web sitesinin şartlarına göre belirlenebilir, istenildiğinde ilave kısıtlama ve izin kodları ile geliştirilebilir.

Site Haritası [sitemap.xml]

Site haritası (sitemap.xml) içerikleriniz web sitenizde bulunan ve arama motorları botları tarafından taranıp indeks almış sayfalarınızın linklerini barındırdığı dosyadır. Sitemap.xml de bulunan tüm linklere ait sayfalarını sitenizde barındırıyor olmanız gerekir. Sitenizde sayfa karşılığı bulunmayan linkler 404 hata kodu ile rapor edilir.

En yaygın şekilde kullanılan html sitemap.xml oluşturucusu XML Sitemaps Generator olarak bilinir. XML Generator ile web sitenizi tarayıp tüm içeriklerinize ait sıkıştırılmış klasör elde edebilirsiniz. Bunu direktiflere göre sunucuya attıktan sonra Google Search Console da ki mülk devreye girer ve sayfalarınız indeks almaya başlar. İndeks alan sayfalarınız arama motoru sonuçlarında görüntülenir.

WordPress sitelerde ise bir çok SEO yardımcı eklentileri bulunmaktadır. Bunlar arasında ön plana çıkan RankMath SEO, Yoast SEO ve All-In-One SEO eklenti paketleridir. Bu SEO yapılandırma paketleri kendi içlerinde sitemap.xml sayfası oluşturarak sunucuya yükler. Aynı zamanda .htaccess dosyanızı da yapılandırır. Google Search Console da eklenecek sitemap_index.xml ile de sunucuda barındırılan sayfa listeleri belirlenmiş olur. Sayfa karşılığı olmayan linklerin listesi Google Seach Console da 404 hatası olarak belirtilir. Burada gerekli kontrolleri yaparak sitenizi revize edebilirsiniz. Hatalı ve kullanılmayan ya da sayfa karşılığı olmayan linklerinizi görerek gerekli sayfaları yeniden oluşturmanız gerekir. Kullanmayı düşünmediğiniz linkleri ise URL Kaldır adımından kaldırarak, tekrar tekrar indekslenmesini engelleyebilirsiniz. Böylece siteniz gereksiz yoğunluklardan arınmış olacaktır. 

Tüm bu işlemler sonucunda ise siteniz Arama Motoru Optimizasyonu na uygun hale gelmiş olacaktır. Bu işlemleri başarılı şekilde yapılandırılan sitelerde Google nelere dikkat eder sorusununda yanıtları kendiliğinden bulunmuş olacaktır.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir