Makale içi Etiket Uygulaması
|

Makale İçi Etiket Uygulamaları

Bilindiği üzere blog yazılarında makale içi etiket uygulamaları pek sıklıkla uygulanan bir yöntem değildir. Bu olaya bazı webmasterlar gibi “gereksizlik” olarak bakmamaktadır. Yazılarda etiket kullanımına sıcak bakmamaktadırlar. Etiket kullanımı sanıldığı gibi gereksiz değildir. Kullanılan makale içi etiket uygulamaları neredeyse SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kadar etkilidir.

Makale içi Etiket Uygulamaları
Makale içi Etiket Uygulamaları

Etiketlerde temel prensip arama motorlarının yazılar arası geçişi ve botların sitede uzun süre kalmasını sağlamaktır. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinde sitede kalma süresinin uzamasını sağlar. Bir yazıdan diğerine geçiş yapmak tıklama oranını da yükseltir. Ziyaretçilerin sayfalardan hemen çıkma oranını düşürmenin yolları içinde bir çözüm adımı bulunmuş olur. Yazılarda etkin etiketleri kullanmak gerekir. Arama motoru botlarının karşılığını bulamadığı etiketlerde siteden hemen çıkma oranı yüksek olmaktadır.

Makale içi etiket uygulamaları nasıl kullanılmalıdır

WordPress sitelerde makale içi etiket kullanımları – Yazılar – bölümünde – Etiketler – olarak harika bir kombinasyonla kullanıma sunulmaktadır. Makale içinde hedef olarak dikkat edilmesi gereken karşılığı olan etiketlerin olmasıdır.

İPUCU: Yazılarda içerik ve benzer yazılarla ilgili ortalama 4 yada 5 etiket kullanmak yeterlidir.

Bu durumu basitçe bir örnekle izah edecek olursak.
Elimizde Google webmaster araçları hakkında bir yazı ve 4 etiketimiz olsun. Yazı içinde geçen etiketlerimiz ise;
arama motoru optimizasyonu 
google webmaster araçları 
seo 
webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi olsun. Makale içinde kullanılan 4 etikete ait 4 makale konusu daha elde etmiş oluyoruz. Etiketleri ortalama 4 makalede kullanmak ciddi bir etiket zinciri elde etmenizi sağlayacaktır. Bu gibi bir uygulama ile etiket zinciri oluşturarak tüm makaleleri birbirine bağlamış olacaksınız. Tabi arada etiketlere link vermeyi de unutmayın.

Makale içi etiketlerin kullanımı
Makale içi etiketlerin kullanımı

Etiketlerinizi yazılarda paragraf aralarında kullanmak yeterli değildir. Eğer bir zincir elde etmek istiyorsak bu zincirin halkalarını tamamlamak gerekir. Admin menüde bulunan Yazılar > Etiketler bölümünde de bu etiketlerin düzenlenmesi gerekir. Etiketleri düzenlerken yazı içinde kullandığınız odak anahtar kelime ve snippet açıklamasının aynı olmasına dikkat edilmelidir. Eğer etiket açıklaması ile snippette kullanılan açıklama benzer olmazsa arama sonuçlarında görünmesi zor olacaktır. Etiketlerde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da mutlaka açıklama metni olmasıdır. Bu açıklama metni seo açısından da değerlendirilecektir. Seo ve etiket linki açısından önemli olan kısa ad (slug) tarafındaki karakterlerin İngilizce olmasına çok dikkat edilmelidir.

Tüm bu adımlar doğru şekilde düzenlendiğinde ilgili odak anahtar kelimelerinin sıralamalarda çıkmasını bekleyebilirsiniz. I love Google

Yazılarda etiket kullanımı neden önemlidir başarısı nedir

Tüm yazılarda etiket kullanımının önemini yeterince anlattığımızı düşünüyorum. Bu işi en iyi kimler yapıyor bunu bilmek lazım. Eğer sizin yazılarınız sıralamaya girme başarısı gösteremiyorsa mutlaka rakipleri incelemeniz gerekir. Onların nasıl bir yol izlediğini, hangi aşamaları değerlendirdiğine bakmalısınız. Bu işi en iyi yapan grup ise haber siteleridir. Haber siteleri ve bloglar arasında ciddi bir rekabet olsa da dinamik olmaları onlara avantaj sağlamaktadır.

Her yazıda doğru etiket kullanımları önemli olduğu kadar odak anahtar kelime olarak başlık etiketleri de doğru kullanılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus başlık etiketlerinin odak anahtar kelimeler ile benzerliğidir. Aynı biçimde kullanılması, yazılar arasında zincir kurmanızı da sağlar. Arama motorlarının etiket zincirlerine önem verdiğini daha önce de belirtmiştik.

Sayfa içi SEO Yapılandırması

Yazılan makalelerde en önemli unsurdur sayfa içi SEO yapılandırması. Bu tabi konuya hakim olmayanlar için oldukça zor ve meşakkatlidir. Sadece bir kaç tekrar yapıldığında esasen uygulamanın o kadar zor olmadığı görülmektedir. Sayfa içi SEO uygulaması basit hali ile izah etmeye çalışalım.
DEVAM

Benzer Gönderiler