Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi

Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bir sitenin internet dünyasında yer alabilmesi için bazı kurallara uygun tasarlanmış ve oluşturulmuş olması gerekmektedir. İyi bir siteye sahip olmak için iyi bir alan adına, sade ve karmaşık olmayan bir tasarıma ve en önemlisi özgün içeriklere sahip olması gerekir. Bunlar sağlandıktan ve oluşturulduktan sonra -tercih edilen arama kurallarına göre en iyisi Google olduğu için- tasarımlarınızı onun web masterlarının önerileri doğrultusunda düzenlemeniz gerekmektedir. Google, bu şartları sunarken, sitenizin alanında iyi olması, özgün içerik ile anlatılmak istenenlerin anlatıldığı bir ortam yaratmanızı ister. Bunlar için önemli aşamalara el atmak gerekir.

Google ın sağladığı bu hizmetler ile site yapılandırmaları kolaylaşmaktadır. Bunlar ise;
– Google Analytics
Google Search Console
Google Tag Manager
– PageSpeed Insight
gibi araçlar web site tasarımcılarının vazgeçilmez dert ortaklarıdır. Bir internet sitesinin maksimum düzeyde verimli çalışmasını sağlayan en büyük etkendir. Gerekli kurallara göre internet sitelerinin dizayn edilmesi ve arama motorlarında bulunabilir olması için gerekli düzenlemelere webmaster araçları yön verir.

Webmaster Araçlarının site üzerindeki etkisi
Webmaster Araçlarının site üzerindeki etkisi

Google Analytics

Google Analytics; bir web sitesinde Google botları için takip kodları oluşturmamıza ve bu kod barındıran sitelere botların sürekli olarak girip indeks almasını sağlar. Webmasterlar bu takip kodu site içerisinde giriş-çıkışların, ziyaretçilerin aramalarda hangi terimleri kullandığını, sitenin aramalarda çıkma oranlarını, bu oranlara göre tıklanma grafiklerini sunar. Aynı zamanda Gerçek zamanlı ziyaretçileri de anlık olarak gösterir. Tüm bu raporlar sayesinde webmasterlar site içerisinde en çok ziyaret alan konuları, ziyaretçilerin hangi konular arasında geçişler yaptığını, ziyaretçilerin sitede kalma oranlarını, hangi sayfalardan çıkış yaptıklarını görebilirler. Bir ziyaretçi siteden erken ayrılıyorsa bunun bir kaç nedeni olabilir. Bunlar;

– makale doyurucu değildir, 
– makaleler arası geçiş etiketleri yoktur.

Webmasterlar bu konulara dikkat ederek gerekli düzenlemeleri yaparak ziyaretçilerin sitede daha fazla kalmasını sağlamalıdır.

Google Search Console
Google Search Console

Bir web sitesi için en önemli unsur ise site içi SEO dur. Özgün ifadeler ile hazırlanmış ve doğru etiketler ile odak anahtar kelimeler kullanılmış sayfaların arama sonuçlarında çıkma oranları da yüksek olmaktadır.

İlginizi çekebilir

Google nelere dikkat eder?

“Google nelere dikkat eder” ifadesi çok geniş bir kavramdır. Her şey bir kenara bırakılacak olursa aslında Google botları sitenizin özgün içeriklere sahip olmasına dikkat eder. Google şüphesiz ki internet dünyasının ve arama motorları arasında en popüler olanıdır.
DEVAM

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir