|

Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi

Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi oldukça fazladır. İnternet dünyası çok büyük ve karmaşık bir dünyadır. Yapılan arama tercihlerine göre arama sonuçları arasında olmak zordur. İyi bir siteye sahip olmak için iyi bir alan adı gereklidir. Sade, hızlı ve karmaşık olmayan bir tasarıma sahip web sitesi olması gerekir. Sadece bu özelliklere sahip olmak yeterli değildir. Yapılan her iş oldukça yüksek kaliteye sahip olmalıdır. Kaliteli alan adı, hızlı açılan bir sitenin yanı sıra sıralamalara girebilen içeriklerde olmalıdır.

Bu yazılar mutlaka özgün yapıya sahip olmalıdır. Kopya metinlere sahip içerikler arama sonuçlarında arka planda kalırlar. Çoğu zamanda sıralamaya bile girmezler. İstenen şartlar sağlandığında, sitenize etkin içerikler varsa mutlaka sıralamaya girecektir. Buna ise Google ın geliştirdiği politikalar karar verir. Google, bu aşamada yapılması gereken tüm şartları belirlemiştir. Şartlara uygun bir sitenin sektör aramalarında çıkması için, özellikli özgün içerik ile donatılmalıdır. Bunlar için önemli aşamalara el atmak gerekir.

Google sağladığı bu hizmetler ile site yapılandırmaları kolaylaşmaktadır. Bunlar ise;

Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi nasıl anlaşılır

Bu yazımızda en çok tercih edilen arama motoru olan Google üzerinde etkinlik için neler yapabileceğimizi anlatmaya çalıştığımız bellidir.

Webmaster araçları sadece Google Webmaster Araçları ile sınırlı değildir. Bilinen arama motorları olan Bing, Yahoo ve Yandex için mutlaka gereklidir. Her arama motoru kendine göre sonuçlar verir. Onların da kendilerine göre webmaster araçları vardır. Bunları da yapılandırmak gerekir. Tabi hangi bölge aramaları sonuçlarında çıkmak isteniyorsa bu yapılandırmalara dikkat edilmelidir. Tüm bunları bir yana bırakıp biz Google webmaster araçları hakkında biraz bilgi paylaşmaya çalışalım.

Webmaster Araçlarının site üzerindeki etkisi
Webmaster Araçlarının site üzerindeki etkisi

Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi nasıl yapılandırılır

Webmaster araçları mutlak suretle bilinçli bir biçimde yapılandırılmalıdır. Kullanılan araçların gerekli ve önemli kriterleri sitenizin bulunma özelliğinde çok önemli rol oynar.

Google Analytics ve Google Search Console

Öncelikle bir web sitesi için takip kodu oluşturmamıza olanak sağlar. Bu kodu barındıran sitelere botlar sürekli olarak girip indeks alır. Sonuçların aramalara göre raporlanması sağlanır. Bu hangi kelimeler, hangi görseller, hangi başlıklar gibi bir çok sonucun neticesinde ortaya çıkar. Raporlara göre sitede gerekli düzenlemeleri yapılır.

Analytics, ziyaretçilerin aramalarda hangi terimleri kullandığını, sitenin çıkma oranlarını, bunlara göre tıklanma grafiklerini sunar. En önemli raporlama dilimi ise ziyaretçilerin sitede kalma oranlarıdır. İzlemenin ana sayfasında organik ziyaretçiler de anlık olarak gösterir. İşte tüm bu raporlamalar ile site içerisinde en çok ziyaret edilen konular değerlendirilir. Ziyaretçilerin hangi konular arasında geçişler yaptığını, ziyaretçilerin sitede kalma oranlarını, hangi sayfalardan çıkış yaptıklarını görebilirler. Ziyaretçi sayfadan erken ayrılıyorsa bunun bir kaç nedeni vardır. Bunlar;

  1. makale doyurucu değildir, 
  2. makaleler arası geçiş etiketleri yoktur,

Webmasterlar bu konulara dikkat ederek gerekli düzenlemeleri yaparak ziyaretçilerin sitede daha fazla kalmasını sağlamalıdır.

Google Search Console
Google Search Console

Bir web sitesi için en önemli unsur ise site içi SEO dur. Yazılar özgün anlatım ile hazırlanmış olmalıdır. Doğru etiketler ve odak anahtar kelimeler kullanılan sayfaların arama sonuçlarında çıkma oranları yüksektir. Sitenizi Analytics ve Search Console da bulunan mülkler ile bağlamanız gerekmektedir. Birbirine bağlanan mülklerde gerçek verileri izleyebilirsiniz. Eğer Analytics ve Search Console mülklerini nasıl bağlanır bilmiyorsanız işte size Google Site Kit eklentisi. Bu eklenti tam olarak bu amaç için geliştirilmiştir. Site Kit, site yapılandırmada çok büyük kolaylık sağlar. Hadi birlikte bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

Google Site Kit

Öncelikle Google Site Kit eklentisini kurup etkinleştirin. Gerekli izinleri vermek için Gmail hesabınızı bağlayın. Gmail hesabı kullanmak, tüm adımlar için gerçekten kolay ve işlevsellik kazandırır. Bu Search Console için mülk oluşturmanızı sağlayacaktır. İstenen gerekli izinleri verin. Tekrar eklentiye geri dönüp Analytics modülünü etkinleştirmelisiniz.

Öncelikle Google Site Kit > Ayarlar menüsünü kullanmalısınız. Sekmelerden “Daha Fazla Hizmet Bağlayın” sekmesine gidin ve Google Analytics modülünü bağlayın. İstenen izinleri vererek yeni mülk oluşturun. Artık her iki modülde oluşturduğunuz mülkler aktif olduğunda yapılması gereken bir işlem daha var. Bunu yapmak için Analytics sayfanıza gitmeniz gereklidir. Orada ilgili siteyi seçerek, Yönetici ikonuna tıklayın. Sonraki adımda ikinci basamakta bulunan “Mülk” sekmesinde bulunan “Mülk Ayarları” nı seçin. Açılan sayfanın alt kısımlarında göreceğiniz “Search Console’u ayarlayın” butonuna tıklayın.

Yeni sayfada “Etkin görünümler” bölümünde bir site adı görmüyorsanız, site ekle yaparak Console a gidin. Burada ilgili mülkü seçerek eşleştirme yapmalısınız. Bize veri lazımsa, her iki mülkü birbirine bağlamamız kaçınılmaz bir işlemdir. Yapılandırmada mülklerin birbirine bağlanması için Analytics sayfasına geri dönmeniz ve sayfayı yenilemeniz gerekir. Artık site ekle noktasında site adınızı görüyor olmalısınız. Kaydet yaparak sayfadan çıkabilirsiniz.

İşte sonunda Search Console ve Analytics mülkleriniz birbirine bağlanmış ve bir kaç gün içinde size ziyaretçi raporu verme hazır hale geldi. Belki de Webmaster Araçları hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacınız vardır. Öyle olduğunu düşünüyorsanız Webmaster Araçları yazımı da okuyabilirsiniz. Artık donanım ve yapılandırma bilgisine sahip olduğunuza göre gerisi kolay olacaktır. Hala bu yönergelerle çözüme ulaşamadığınızı düşüyorsanız mail yolu ile destek alabilirsiniz.

En çok okunan yazılardan

Google nelere dikkat eder?

Google nelere dikkat eder ifadesi çok geniş bir kavramdır. Arama motoru botları siteleri düzenli ziyaret eder. Yeni açılan siteler biraz geç indeks alır. Bu artık bilinen bir rutindir. Yeni yazı eklenen sitelerin indeks alması, o sitenin popülerliği açısından önemlidir. Yeni kayıt edilen alan adları arama sonuçlarında sıkıntı yaşar.
DEVAM

Benzer Gönderiler

Bir yorum

Bir cevap yazın