Google Webmaster Araçları

Google Webmaster Araçları

Google webmaster araçları, site webmasterları için kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sorunları aşabilecekleri bir çok uygulama ve ücretsiz imkanlar sunmaktadır. Bunların bütününe “Google Webmaster Araçları” denilmektedir.

Google Webmaster Araçları
Google Webmaster Araçları

Bir sitenin Google da bulunabilmesi için “Google Analytics” olmazsa olmazdır. Günlük ziyaret parametlerini, sayfaların bulunabilirliği kısmında çok etkisi vardır. Bununla birlikte Google Search Console içeriklerinizin Mobil, Tablet ve PC uyumluluğunu, tıklanabilir bağlantıların işlevselliğini, ziyaretçi davranışlarını denetler. Bunları grafikler halinde bize bilgi amaçlı sunmaktadır. Mobil uyumluluk için mutlaka ciddi şekilde düzenlemeler yapmanızı öneririm. Google artık masaüstü görünüm yerin mobil görünüm özelliğini ön planda tutmaktadır. Site yapımcıları da bunlara göre düzenlemeleri yaparak aramalarda ki bulunabilirliği daha da üst sıralara çıkartabilmektedir.

Google webmaster araçları nelerdir

Google webmaster araçları başında Google Analytics, Google Search Console, Google Tag Manager ve Google Mobil Uyumluluk Test Aracı gelmektedir. Bu webmaster araçları, Google arama motorlarında yer almak isteyen kişiler için olmazsa olmaz araçlardır. Bu webmaster araçlarını nasıl yapılandıracağını bilmeyen kişilerin yazıları Google arama motoru sonuçlarında ya çıkmamaktadır ya da çok arka sıralarda çıkmaktadır. Bu uygulamalar için özellikle yapılandırma çok iyi olmalıdır.

Google Analytics

Öncelikle Google Analytics sayfasına gidip bir mülk oluşturmalısınız. Bu mülk size bir takip kodu verir. Bu kodu hmtl dosyanızda <body> </body>kodları arasına eklemelisiniz. WordPress siteler için bu işi Google Site Kit eklentisi ile kolaylıkla gerekli izinleri vererek sitenize entegre edebilirsiniz.

Google Analytics
Google Analytics

Oluşturduğunuz mülkün içerisinde bulunan site haritasındaki tüm linkleri belirlemek ve arama sonuçlarında bulunmasını sağlamak için Google Search Console ile bağlamanız gereklidir.

Google Search Console

Google Search Console mülkü ile Google Analytics mülkünün bir birine bağlandıktan sonra artık arama motorlarında gösterime hazır haldedir. Bir süre sonra Google Analytics ana sayfasında ya da wordpress site admin sayfanızda bulunan Google Site Kit eklentisi sayfasında ziyaretçi akışını görebilirsiniz.

Site içeriklerin barındığı site haritası yanı sıra botların hangi klasör ve dosyalar için tarama izni verip vermeyeceğinizi de robots.txt dosyası yapılandırmaları ile belirlemeniz gerekir. Eğer bir seo eklentisi kullanıyorsanız size bu konuda yardımcı olacaktır. Orada gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Google Search Console
Google Search Console

Burada ki amaç ise Google Analytics ile Google Search Console mülklerini birbirine bağlanması botların daha doğru çalışmasını sağlayacaktır.

Google botları site haritanızda bulunan tüm bağlantıları kontrol eder. Eğer sorunlu sayfalar yani içi boş olan sayfalarınız varsa 404 hata kodu ile bunu Kapsam bölümünde gösterilen Hariç Bırakıldı sekmesinde size sunar. Siz bu bağlantıları takip ederek, kullanmayı düşünüyorsanız sayfa içeriğini doldurmalısınız. Kullanmayı düşünmediğiniz sayfaların sürekli olarak sorgu yaratmasını önlemek için wordpress admin panelinden silmelisiniz. Ayrıca Google botlarının bu bağlantıları tekrar sorgulamaması için Google Search Console URL Kaldır adımını kullanabilirsiniz. Böylece arama sonuçlarından kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Google Tag Manager (gtag.js)

Sitenizde hangi etiketler daha fazla izleniyor

Sitenizine gelen ziyaretçilerin site içerisinde en çok hangi etiketler ile ilgili sayfaları ziyaret ettiklerini öğrenmek için Google Tag Manager size büyük kolaylık sağlamaktadır. Google Analytics kodu yanı sıra geliştirilmiş olan gtag.js kodunu sitenize eklemeniz gerekmektedir.

gtag.js
gtag.js
<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-*********-1"></script>
<script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());

  gtag('config', 'UA-*********-1');
</script>
Google Tag Manager
Google Tag Manager

Eklenen gtag.js kodu aktif edildikten sonra, Google Tag Manager da siteniz için belirleyeceğiniz etiketleri oluşturarak siteniz hakkında rapor alabilirsiniz.

Google Mobil Uyumluluk

Google artık tüm sitelerde öncelikle site kodlarının mobil cihazlar ile uyumlu olup olmadığına bakmaktadır. Gelişen mobil teknolojileri ile birlikte kullanıcıların mobil cihazlardan daha fazla internette gezdiklerini belirlemiştir. Artık eskisi gibi pek pc başında oturan kimse kalmadı denecek kadar azaldı sayılır.

Sizlerde web site tasarımlarınızı yaparken görünüm aşamasında ilk önce Google Mobil Uyumluluk Testi sayfasında web sitenizi test ediniz. Karşınıza çıkacak hataları gidermeye çalışınız.

Google Mobil Uyumluluk Testi
Google Mobil Uyumluluk Testi

Bu aşamalar düzenlendiğinde Google Arama Motoru Optimizasyonu da kısmen düzeltilmiş olur. Google webmastar araçlarının site üzerindeki etkisi de oldukça fazladır. Yanlış yapılandırmalar sitenizi olumsuzluklara doğru iter. Süreç zorlu olsa da Google sitenizin dostudur. I love you Google 

İlginizi çekebilir

Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi

Webmaster araçlarının site üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bir sitenin internet dünyasında yer alabilmesi için bazı kurallara uygun tasarlanmış ve oluşturulmuş olması gerekmektedir.
DEVAM

2 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir