Backlink Kullanımı
|

Backlink Kullanımı

Backlink kullanımı nedir, Nasıl alınır?

Arama motorlarında kullanılan anahtar kelimelerin SEO açısından en çok aratılan kelimeler arasında yer almasına Backlink denir. Backlink kullanımı, yeni başlayan kişilerin ilk tercihi olmaktadır. Aslına bakarsanız yeni açılan sitelerin Backlink kullanması çok doğru değildir. Bir sitenin popüler olmasını, backlinklerden beklemek doğru değildir. Bu durum o sitenin hızlı kaybolmasına da neden olabilir.

Bu yazıda backlink kullanımının avantaj ve dezavantajların neler olduğu üzerinde duracağız. Bir sitede kullanılan her türlü harici linkler o site için backlink kavramını taşır. Backlink, sitenize ait linklerin farklı sitelerde kullanılmasıdır. Bu durumda backlink almış olursunuz. Eğer bir sitenin linklerini barındırıyorsanız backlink vermiş olursunuz.

Bir web sitesi ilk dönemlerde yeterince organik ziyaretçiye sahip olmakta sıkıntı çeker. Bu genel bir durumdur. Bir sitenin popüler olması, aldığı organik ziyaretçi sayısının fazla olması ile ölçülür. Bu durum sitenin arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmasına katkı sağlar. Bu sitenin organik ziyaretçi sayılarının artmasına etki eder.

Backlink kullanımının önemli bir noktası geri bağlantı linkinin takip edilir yada takip edilemez olmasıdır. Bu linkler mutlaka takip edilebilmektedir.

Seo açısından Backlink kullanımı nasıl olmalıdır

Bu yıllardır kullanılan en etkili SEO yöntemlerden biridir ve günümüzde halen önemini korumaktadır. Bu yöntem ile Google sıralamalarında üst sıralara organik olarak yükselme olasılığı çok fazla olduğunu belirtmiştik. Kaliteli sitelerden alınan backlinkler büyük önem taşımaktadır. Kaliteli backlink nasıl alınır onun yollarını inceleyelim.

 Takip Edilebilir Bağlantı

Takip edilebilir bağlantılar, siteye girildiğinde yada yazılardan herhangi birine verildiğinde bağlantı suyundan geçer. Bu bağlantı suyu, makalenin sıralamasına yardımcı olur. Bu bağlantı suyu etki alanı yetkisini de iyileştirir. Bir blogcu olarak, takip edilmeyen bir etiket kullanarak bağlantı suyunun geçmesini durdurabilirsiniz.

 Takip Edilmeyen Bağlantı

Bir web sitesine bağlantı sağlandığında bu bağlantının takip edilmeyen bir etiketi olduğu betimlenirse olumlu sonuca ulaşmaz. İzlenmeyen bağlantılar, bir sayfanın sıralamasına ilişkin olarak, hiçbir şey katkıda bulunmadıkları için kullanışlı değildir. Bir web yöneticisi güvenilmez bir siteye bağlanırken nofollow etiketini kullanır.

Düşük Kaliteli Bağlantılar

Düşük kaliteli bağlantılar otomatik yönlendirme içeren sitelerden gelen bağlantılar olarak tanımlanır. Bu tür bağlantılar bir siteye yarardan çok zarar verir. Geri bağlantı alırken dikkatli olmanızın bir nedeni budur.

Kaliteli sitelerden bağlantıların olması önemlidir ve bu bağlantıların bağlamsal olması gerekir. Bunu örnekle anlatmak gerekirse, iki nish sitemiz olsun. Birisi balıklarla ilgili bilgi veren sitemiz var diyelim. İkincisi de maymunlarla ilgili olsun. Bu sitelerde direkt bağlantılar oluşturuyorsanız, bu bağlantılar kullanılamaz. Amacınız yetkili ve  alakalı sitelerden linkler almak olmalıdır. Balıklar ile ilgili olarak, balık tutmak ve yetiştirmek ile ilgili olan sitelerin linklerini kullanmak gerekir. Balıklar hakkında bilgiler, teknikler veren bir sitede maymunlar hakkında backlinlerin olması doğru değildir.

Backlink Kullanımı
Backlink Kullanımı

Backlink kullanımı organik sıralamayı geliştirir

Backlinkler, daha iyi arama motoru sıralamalarına ulaşmada yardımcı olur. Muhteşem bir SEO tekniğidir.

Eğer harici sitelerden bağlantı alan yazılara sahipseniz, sitenizin üst sıralarda olması kaçınılmaz olacaktır. Olmazsa, proaktif olmanız ve bunları inşa etmeniz gerekir.

Amacınız, ana sayfanıza yönlendirenlerin yanı sıra bireysel yazılar / sayfalara bağlantılar oluşturmak olmalıdır.

Daha Hızlı İndeksleme

Backlink kullanımı ile daha hızlı indeks alabilirsiniz

Arama motoru botları, mevcut web sayfalarından geri bağlantıları izleyerek yeni web sayfaları keşfederler. Yalnızca sitenizi keşfettiklerinde sitenizi etkili bir şekilde tarayabilirler.

Backlinklere sahip değilseniz, arama motoru botlarının sitenizi bulması daha zor olacaktır. Backlink kullanımı yeni web sitelerinin daha hızlı keşfedilmesine imkan sunar. Bu işlevin google dizinine eklenmesine yardımcı oldukları için geri bağlantı almanız önemlidir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak için mutlaka aşağıdakilere dikkat etmelisiniz. Bu yöntemler siteniz için doğru backlink sağlayacaktır.

 • Harika makaleler yazın.
 • İç link yöntemini kullanın.
 • Rakiplerinizin geri bağlantılarını araştırın.
 • Köşe taşı makaleleri oluşturun.
 • Misafir, ziyaretçi sayfası açın.
 • Web dizinlerine kaydolun.
 • Sosyal sitelerde paylaşımlarda bulunun.
 • Forumlarda sitenizi tanıtın.
 • Forum üyeliklerinde imzanıza sitenizi ekleyin.
 • Konularınıza yapılan yorumlara yanıt verin.
 • Yorum dayanışmalarında bulunun.
 • Makalelerinizi tüm sosyal yer imleme sitelere gönderin.
 • Yüksek kaliteli ve uzun içerikler yazın.
 • Rakiplerinizle bağlantı kurun.
 • YouTube videoları oluşturun ve videoya ve açıklamasına blogunuza bağlantılar ekleyin.

Kaliteli Makaleler Yazın

Yazıların özgün ve anlaşılır olması farklı site sahiplerinin dikkatini çekecektir. İçerikleriniz faydalı ve kaliteli ise yeterince dikkat çektiyseniz sizinle iletişime geçmesi büyük olasılıktır.

Faydalı ve Güzel Makaleler Nasıl Yazılır?

Site içeriğinde kaliteli ve özgün makaleler yazmanız, bunlarda makale içi etiket uygulamaları kullanmanız sitenizin bulunabilirliğini artıracaktır.

 • İçeriklerde çözümlemeci olun. Aranan soruların cevapların yanıtlarını vermeye çalışın.
 • Yazıların okunmasını kolaylaştırıp, anlaşılır olmasına özen gösterilmelidir. Kısa paragraf yazılar ile okuyuculara nefes alma fırsatı vermelisiniz.
 • Benzersiz bir içeriğe sahip olun. Sıralamada olan rakiplerinizden sıyrılın.
 • Mümkün oldukça makale içinde dış link kaynak gösterin. Kaynak gösterilen yazıları insanlar dikkate aldığı gibi google da dikkate alıyor.

Rakiplerinizin Backlinlerini Araştırın

Rakip backlink analizi yapın. Varsayalım; web siteniz yeni, rakiplerinizin siteleri daha eski. Bu iki şey demektir:

 •  Muhtemelen bir çok siteden backlink almışlardır.
 • Kendi backlink yapılarını inşa etmişlerdir. Bu sıralamalarda ön planda olduklarını gösteriyor.

Bu hiç sorun değil. İsterseniz bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Bağlantılarını nasıl edindiklerini öğrenin ve bunları araştırın.

Bunu yapmak için, Ahrefs’te Link Intersect adlı bir araç kullanmanız gerekir. Ahrefs Link Intersct aracı ile sitelerin birden fazla bağlantısı olduğunu gösterir. Bu etki alanında sizin siteniz ile bağlantı olup olmadığını da gösterir.

Ahrefs Link Intersect

Ahrefs webmaster araçları bir çok yönden siteler için etkin çözüm yolları sunar. Bunu değerlendirmek mutlaka gerekir. Her site Ahrefs e eklenmelidir.

Benzer Gönderiler