Backlink Kullanımı

Backlink Kullanımı

Backlink nedir, Nasıl Alınır?

Backlink, arama motorlarında anahtar kelimeler SEO açısından en çok aratılan kelimeler arasında yer alır. Backlinkler ise bu anahtar kelimelere bağlı sitenin diğer popüler sitelerde linklerinin bulunmasıdır. Backlink kullanımı sektörde yeni olan blogcuların başlıca tercihidir. Backlink kullanımı bir sitede ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi terimleri anlamaya çalışır.

Bu yazımızda backlink kullanımı hakkında diğer sitelere göre avantaj ve dezavantajların neler olduğu üzerinde duracağız. Bir sitede kullanılan harici linkler o site için backlink kavramını taşır. Eğer sizin sitenize ait olan linkler diğer sitelerde kullanılırsa backlink almış olmanız demektir. Böylece basit olarak Backlink (geri bağlantı) kavramını izah etmiş olduk. Şimdi bu geri bağlantıların site üzerinde nasıl bir etki ettiğini ifade edelim.

Bir web sitesi ilk dönemlerde yeterince organik ziyaretçiye sahip olmakta sıkıntı çeker. Bu genel bir durumdur. Bir sitenin popüler olması, aldığı organik ziyaretçi sayısının fazla olması ile ölçümlenir. Bu durum sitenin arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmasına katkı sağlar. Ayrıca sitenin organik ziyaretçi sayılarının artmasına da etki eder.

Backlink kullanımı önemli bir noktası da geri bağlantı linkinin takip edilir ya da takip edilemez olmasıdır. Mutlaka takip edilebilir, fakat takip etmek için uğraşmak ciddi bir zaman kaybına neden olur. Bu nedenle bir sitenin backlink sahibi olduğunun bilinmesi yeterli bir unsurdur.

Seo açısından Backlink kullanımı

Bu yıllardır kullanılan en etkili seo yöntemlerden biridir ve günümüzde halen önemini korumaktadır. Bu yöntem ile google sıralamalarında üst sıralara organik olarak yükselme olasılığı çok fazla olduğunu belirtmiştik. Bu yüzden kaliteli sitelerden alınan backlinkler büyük önem taşımaktadır. Şimdi backlink yollarına bakalım.

 Takip Edilebilir Bağlantı: Bir web sayfası makalelerinizden herhangi birine veya web sitenizin ana sayfasına bağlandığında, “link suyu” ndan geçer. Bu bağlantı suyu, makalenin sıralamasına yardımcı olur ve aynı zamanda etki alanı yetkisini de iyileştirir. Bir blogcu olarak, takip edilmeyen bir etiket kullanarak bağlantı suyunun geçmesini durdurabilirsiniz.

 Takip Edilmeyen Bağlantı: Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, ancak bağlantının  takip edilmeyen bir etiketi olduğunda bu, bağlantı suyunu geçemez. İzlenmeyen bağlantılar, bir sayfanın sıralamasına ilişkin olarak, hiçbir şey katkıda bulunmadıkları için kullanışlı değildir. Genel olarak, bir web yöneticisi güvenilmez bir siteye bağlanırken nofollow etiketini kullanır.

Düşük Kaliteli Bağlantılar: Elenmiş düşük kaliteli sitelerden, otomatik sitelerden, spam sitelerden ve hatta adult sitelerden gelen bağlantılardır. Bu tür bağlantılar bir siteye yarardan çok zarar verir. Geri bağlantı alırken dikkatli olmanızın bir nedeni budur.

Kaliteli sitelerden bağlantıların olması önemlidir ve bu bağlantıların bağlamsal olması gerekir. Örneğin, balıklarla ilgili bir siteniz var diyelim. Bu diğer niş (niche) sitelerde maymunlarla ilgili bağlantılar oluşturuyorsanız, bu bağlantılar kullanılamaz. Amacınız yetkili ve  alakalı sitelerden linkler almak olmalıdır.

Backlink Kullanımı
Backlink Kullanımı

Backlink kullanımı organik sıralamayı geliştirir

Backlinkler, daha iyi arama motoru sıralamalarına ulaşmada yardımcı olur. Muhteşem bir SEO tekniğidir.

İçeriğiniz diğer sitelerden bağlantı alıyorsa, bu içerik doğal olarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaya başlar. Olmazsa, proaktif olmanız ve bunları inşa etmeniz gerekir.

Amacınız, ana sayfanıza yönlendirenlerin yanı sıra bireysel yazılar / sayfalara bağlantılar oluşturmak olmalıdır.

Daha Hızlı İndeksleme

Arama motoru botları, mevcut web sayfalarından geri bağlantıları izleyerek yeni web sayfaları keşfederler. Yalnızca sitenizi keşfettiklerinde sitenizi etkili bir şekilde tarayabilirler.

Backlinklere sahip değilseniz, arama motoru botlarının sitenizi bulması daha zor olacaktır. Özellikle yeni bir web siteleri için daha hızlı keşfedilmesine imkan sunar. Bu aynı zamanda google dizinine eklenmesine yardımcı oldukları için geri bağlantı almanız önemlidir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak için mutlaka aşağıdakilere dikkat etmelisiniz. Bu yöntemler siteniz için doğru backlink sağlayacaktır.

 • Harika makaleler yazın.
 • İç link yöntemini kullanın.
 • Rakiplerinizin geri bağlantılarını araştırın.
 • Köşe taşı makaleleri oluşturun.
 • Misafir, ziyaretçi sayfası açın.
 • Web dizinlerine kaydolun.
 • Sosyal sitelerde paylaşımlarda bulunun.
 • Forumlarda sitenizi tanıtın.
 • Forum üyeliklerinde imzanıza sitenizi ekleyin.
 • Konularınıza yapılan yorumlara yanıt verin.
 • Yorum dayanışmalarında bulunun.
 • Makalelerinizi tüm sosyal yer imleme sitelere gönderin.
 • Yüksek kaliteli ve uzun içerikler yazın.
 • Rakiplerinizle bağlantı kurun.
 • YouTube videoları oluşturun ve videoya ve açıklamasına blogunuza bağlantılar ekleyin.

Kaliteli Makaleler Yazın

Diğer site sahiplerinin sitenizdeki konuların özgünlüğüne, uzun ve anlaşılır olmasına bakıp iletişime geçmesi büyük olasılıktır. İçerikleriniz faydalı ve kaliteli ise bağlantı vermek için sizinle irtibata geçeceklerdir.

Faydalı ve Güzel Makaleler Nasıl Yazılır?

Site içeriğinde kaliteli ve özgün makaleler yazmanız ve bunlarda makale içi etiket uygulamaları kullanmanız sitenizin bulunabilirliğini artıracaktır.

 • İçeriklerde çözümlemeci olun. Aranan soruların cevapların yanıtlarını vermeye çalışın.
 • Yazıların okunmasını kolaylaştırıp ve anlaşılır olmasına özen gösterilmelidir. Bunun için kısa paragraf yazılar ile okuyuculara nefes aldırın.
 • Benzersiz bir içeriğe sahip olun. Sıralamada olan rakiplerinizden sıyrılın.
 • Mümkün oldukça makale içinde dış link kaynak gösterin. Kaynak gösterilen yazıları insanlar dikkate aldığı gibi google da dikkate alıyor.

Rakiplerinizin Backlinlerini Araştırın

Rakip backlink analizi yapın. Web siteniz yeni olabilir, fakat rakipleriniz değil. Bu iki şey demektir:

 •  Muhtemelen bir çok siteden backlink almışlardır.
 • Kendi backlink yapılarını inşa etmişlerdir. Bu sıralamalarda ön planda olduklarını gösteriyor.

Bu hiç sorun değil. Aslında bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Bağlantılarını nasıl edindiklerini öğrenin ve bunları araştırın.

Bunu yapmak için, Ahrefs’te Link Intersect adlı bir araç kullanmanız gerekir . Bu kullanışlı araç size kimlerin birden fazla rakiple bağlandıklarını ancak sizin için olmadığını söyler.

Ahrefs Link Intersect

Ahrefs webmaster araçları bir çok yönden siteler için etkin çözüm yolları sunar. Bunu değerlendirmek mutlaka gerekir. Her site Ahrefs e eklenmelidir.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir