Alan Adları
|

Alan Adları

Alan Adları nasıl tercih edilmelidir?

Bir web sitesi açmayı düşünüyorsak eğer, öncelikle alan adları tercihini iyi yapmak gerekir. Özellikle bir internet sitesinin adı, oluşturulacak içerikler ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bu hem arama sonuçlarında bulunma ihtimalini hemde akılda kalıcılığı artıracaktır. Böylece daha hızlı erişim ve daha fazla organik ziyaretçi kazanma ihtimalini de yükseltecektir. Elbette sadece alan adı yeterli değildir. Özgün içerikler ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazmakta bir o kadar önemlidir. Bu tümüyle sizin kimliğiniz olacak ve sizi yansıtacak vizyonunuz olacaktır. Yayın süreleri dolanlar ise belirlenen yıllık periyotlarda yenilenmektedir. Bu, site sahibinin tercihine bırakılmıştır. Süre bitimi sonunda düşmüş olanlar da talep edildiğinde yeniden açılabilir. Yenileme şartları yerine getirildiğinde yeniden aynı kullanıcı tarafından tahsis edilip kayıt edilebilmektedir. Yenileme dönemi geçmiş alan adlarının tamamen boşa düşmesi ortalama 75-80 gün kadar sürmektedir.

Alan Adları
Alan Adları

“.tr” alan adları nasıl tercih edilmelidir?

Ülkemizde sonu “.tr” ile biten her türlü alan adlarının tahsisi ICANN‘a akredite olmuş NIC.tr tarafından yapılmaktaydı. NIC.tr; ODTÜ bünyesinde oluşturulmuştur. Ülkemizdeki tek “.tr” alan adı uzantısı verme hakkına sahip kuruluştu. Son yıllarda yenilenme çalışmaları yürüten ODTÜ, NIC.tr yi fesih etme kararı aldı. Sadece devlet idaresindeki kurumlara ait olan “gov.tr” – “mil.tr” gibi uzantıları barındırma kararı aldı. Genel “.tr” uzantılarını da METUNIC.com.tr adresinde barındıracağını duyurdu. Böylece tüm “.tr” alan adı uzantılarının belirli periyotta taşınması sağlandı. Sona gelindiğinde artık bütün tr uzantıları METUNIC ten yürütülmeye başlandı.

com.tr alan adı uzantısı
com.tr alan adı uzantısı

Sonu “com” – “net” – “org” ile biten ve ülke uzantısı olmayan global uzantılı alan adlarının (alanadi.com gibi) tahsisinde herhangi bir belge istenmemektedir. Ancak, “org” alan adı uzantısı bir dernek ya da kar amacı gütmeyen organizasyonlar için kurulacaksa gerekli belgeleri sunmaları gerekmektedir. Bu kayıtlar ilk kayıt ettiren kişi ya da işletmeye aittir. Alan adları 1 yıldan 10 yıla kadar kaydedilmektedir. Bu süreç alan adı sahibinin tercihine göre değişen sürelerde de yapılabilmektedir.

Alan adlarının kullanımına devam edilecekse yenileme zamanı gelmeden süre uzatılmalıdır. Normal süresi içinde yenileme ödemesi yapılmayanlar süre bitiminde kullanıma kapatılmaktadır.

Alan adı uzantıları arama motorlarında ilk zamanlarda oldukça etkili olsa da, artık günümüzde bunun pek önemi yoktur. Fakat artık bir çok alan adı uzantısı barınan internet dünyasında daralan pazar payı ile tercihler farklı uzantılara yöneltmektedir. En çok tercih edilen “com domain uzantısı” pazarı elinde tutmaktadır. Genel olarak bakıldığında ise “com domain uzantısı” pazarı oldukça daralmıştır. Artık yeni geliştiriciler bir kaç kelimelik alan adı üretmektedir. Bunun yerine benzer ya da aynı amaca hitap edebilecek uzantılar seçilmektedir. Bunların başında da “co” – “biz” uzantıları ön plana çıkmaktadır. Ayrıca son yıllarda mesleki gruplara ait olan alan adı uzantıları da tercih edilmektedir. Mağazacılık siteleri “shop” ve “store” uzantısını sıklıkla kullanmaya başladıkları görülmektedir. Diğer yandan mesleki gruplara hitap eden popüler uzantılar arasında “av” – “me” – “name” – “space” gibiler kullanılmaktadır.

Benzer Gönderiler