Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırması

Başarılı bir web sitesi için mutlaka anahtar kelime araştırması yapılması gerekmektedir. En az bir, en çok dört ana anahtar kelimesi olmak zorundadır. Anahtar kelimeniz ile ilgili araştırmaları yaparak daha fazla uygun anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Bu kelimeler ile ilgili içerikler oluşturarak sitenizdeki paylaşımları arttırabilirsiniz. Ziyaretçilerin yapmış olduğu organik aramaların neticesinde oluşan bu anahtar kelimeler, arama motorları için bir nimettir. Yapılan algoritmalarda tüm dillerde kelimelerden bir dizin oluşur. Bu dizine göre uygun olan bir çok olasılıklı sonuç gösterilir. Aramada istenen, hedefe odaklı bir sonuç ise eğer daha fazla anahtar kelime girilmelidir. Arama motoru bu aramaya uygun daha zengin içerikleri size sunar.

Anahtar kelime araştırması yapmanın birçok yöntemi vardır. Bilinen yöntemlerden bir tanesi bunu Google üzerinden yapmaktır. Diğer yöntemler ise benzer anahtar kelimeler üreten sitelerdir.

Anahtar Kelime Araştırması
Anahtar Kelime Araştırması

Google ile Anahtar Kelime Araştırması

Hiç şüphesiz bize en büyük kolaylığı Google ücretsiz olarak sağlıyor. Birçok bilindik site anahtar kelimeleriniz üzerinden benzer kelimeleri size kısıtlı olarak sunar. Ancak Google arama motoru benzer aramalarda trend kelimeler ile ilgili bizlere bu konuda yardımcı oluyor.

Google Arama Kutusu Benzer Aramalar

Google dizininde arama yaptığınızda size arama kutusunda ziyaretçilerin kelimeniz ile ilgili benzer yapılan aramaları sunmaktadır. Bu analizler tamamen ziyaretçilerin yaptıkları aramaların neticesinde oluşmaktadır. Yani herhangi bir arama metni ile ilgili Google ‘da yapılan benzer ve alakalı sonuçları gösterir.

Google Anahtar Kelime Arama Kutusu
Google Anahtar Kelime Arama Kutusu

Kelimenizi Google arama kutusuna yazdığınızda ve sonuna boşluk bıraktığınızda daha fazla aranan kelimeler ile karşılaşacaksınız. Bu analiz yukarıda da izah edildiği gibi tamamen gerçek ziyaretçi aramalarıdır.

Anahtar Kelime Araştırması ile ilgili Aramalar

Anahtar Kelime Araştırması ile ilgili aramalar
Anahtar Kelime Araştırması ile ilgili aramalar

Bu tip uygulamalar yaygın olarak kullanılan global arama ve video sitelerinde de karşımıza çıkmaktadır. Özellikle göze batan ise youtube sitesidir. Bulunmak istenen bir içeriğin anahtar kelimesinde birçok organik seçenek sunmaktadır.

Youtube arama kutusunda arama teriminin sonuna boşluk bıraktığınızda tamamlama kelimeleri gelecektir.

Youtube Benzer Anahtar Kelimeler
Youtube Benzer Anahtar Kelimeler

Youtube Benzer Anahtar Kelimeler

Birçok anahtar kelime bulucu sitelerinin yanında Google Trends en aktif kullanılanıdır.

Google Trends ile Anahtar Kelime Bulma

Son olarak Google Trends ile en çok aratılanlar üzerinden Anahtar Kelimeler bulabilirsiniz. Google ‘un deyimi ile “tüm dünyada hangi konularda arama yapıldığını keşfedin.”

Bu yöntemde tıpkı yukarıda bahsedildiği gibi arama sonuçlarında görünen ziyaretçiler organik sonuçlardır. Google üzerindeki sonuçlar günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda en çok aranan kelimelere dayanıyor.

Arama kutusuna aranacak metni yazdıktan sonra zaman dilimini seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra hangi ülkede ne kadar arama yapıldığını da görebilirsiniz. Ayrıca hangi zamanlarda ne kadar ilgi gördüğünü ve hangi illerde ne kadar tıklanmış ve ilgili konuları da görebilirsiniz.

Google Trends ile Anahtar Kelime Bulma
Google Trends ile Anahtar Kelime Bulma

Sonuç

Şimdiye kadar anlatılan bütün anahtar kelime araştırma yolları ve yöntemleri tamamen ziyaretçi bazlı sonuçlardır. Aynı zamanda aratılan benzer ve alakalı aramaları makalelerde kullanarak aramalarda daha fazla görünmeyi arttırabilirsiniz. Bu durum Google nelere dikkat eder sorusuna da biraz olsun cevap olacaktır.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir