Anahtar Kelime Araştırması
|

Anahtar Kelime Araştırması

Başarılı bir web sitesi için mutlaka anahtar kelime araştırması yapılması gerekmektedir. En az bir, en çok dört ana anahtar kelimesi olmak zorundadır. Anahtar kelimeniz ile ilgili araştırmaları yaparak daha fazla uygun anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Bu kelimeler ile ilgili içerikler oluşturarak sitenizdeki paylaşımları arttırabilirsiniz. Ziyaretçilerin yapmış olduğu organik aramaların neticesinde oluşan bu anahtar kelimeler, arama motorları için bir nimettir. Yapılan algoritmalarda tüm dillerde kelimelerden bir dizin oluşur. Bu dizine göre uygun olan bir çok olasılıklı sonuç gösterilir. Aramada istenen, hedefe odaklı bir sonuç ise eğer daha fazla anahtar kelime girilmelidir. Arama motoru bu aramaya uygun daha zengin içerikleri size sunar.

Anahtar kelime araştırması yapmanın birçok yöntemi vardır. Bilinen yöntemlerden bir tanesi bunu Google üzerinden yapmaktır.

Anahtar Kelime Araştırması
Anahtar Kelime Araştırması

Google ile Anahtar Kelime Araştırması nasıl yapılır

Anahtar kelime araştırması için en büyük kolaylığı Google ücretsiz olarak sağlamaktadır. Birçok bilindik site anahtar kelimeleriniz üzerinden benzer kelimeleri size kısıtlı olarak sunar. Trend olan benzer anahtar kelimeler ile ilgili olarak Google arama motoru webmasterlara daha fazla yardımcı olmaktadır.

Elde edilen anahtar kelimelerle yazılarda seo uygulaması nasıl yapılacağını da iyi bilmek gerekir. Doğru alanlarda kullanım, siteyi üst seviyelere tırmanmaya teşvik edecektir.

Ayrıca bu anahtar kelimelerin diğer yazıların içinde de kullanılarak link verilmesi ve diğer sayfalara yönlendirilmesi de gerekmektedir. Bu işlem wordpress sitelerde daha kolay olmaktadır. Bunun için bir takım eklentiler ya da wordpress in kendi alt yapısı kullanılabilmektedir. Tüm bu link yönlendirme ve link atama işlemleri WordPress site içi linkleme olarak adlandırılır.

Google Arama Kutusu Benzer Aramalar

Google dizininde arama yaptığınızda size arama kutusunda ziyaretçilerin kelimeniz ile ilgili benzer yapılan aramaları sunmaktadır. Bu analizler tamamen ziyaretçilerin yaptıkları aramaların neticesinde oluşmaktadır. Kelime bazlı yapılan bir arama metni ile ilgili Google ‘da yapılan benzer ve alakalı sonuçları gösterir.

Google Anahtar Kelime Arama Kutusu
Google Anahtar Kelime Arama Kutusu

Kelimenizi Google arama kutusuna yazdığınızda ve sonuna boşluk bıraktığınızda daha fazla aranan kelimeler ile karşılaşacaksınız. Bu analiz yukarıda da izah edildiği gibi tamamen gerçek ziyaretçi aramalarıdır.

Önemli bir unsur ise uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Tercihen arama sonuçlarında nokta atışı anahtar kelimeleri bulmak, sizin link olarak tercih ettiğiniz link yapısı ile de bağlantılıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bir yazının sadece link yapısı değildir. Arama metninin de tamamıdır.

Anahtar Kelime Araştırması ile ilgili Aramalar

Anahtar Kelime Araştırması ile ilgili aramalar
Anahtar Kelime Araştırması ile ilgili aramalar

Bu tip uygulamalar yaygın olarak kullanılan global arama ve video sitelerinde de karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda öne çıkan Youtube video paylaşım sitesidir. Bulunmak istenen bir içeriğin anahtar kelimesinde birçok organik seçenek sunmaktadır.

Youtube arama kutusunda arama teriminin sonuna boşluk bıraktığınızda tamamlama kelimeleri gelecektir.

Youtube Benzer Anahtar Kelimeler
Youtube Benzer Anahtar Kelimeler

Benzer Anahtar Kelime Araştırması yapmanın 2 yolu

Benzer Anahtar Kelimeler: Youtube

Bir çok anahtar kelime bulucu sitelerinin yanında Google Trends en aktif kullanılanıdır. Youtube için kullanılan anahtar kelimeler de aslında Google Trends alt yapısındaki analizleri değerlendirir. Esasen her sitenin kendi algoritması vardır. Bu aramaları site içi aramalarda kullanmak ve arama motorlarında kullanmak önemlidir. İyi bir seo yapılandırması arama motorlarına da etki eder. Böylece bir anahtar kelime dizinine ait sonuçlar video platformları, görseller, ve anahtar kelimeler arasında en popüler sonuçları verir.

Google Trends ile en çok aranan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Bu adımı kullanarak Google deyimi ile “tüm dünyada hangi konularda arama yapıldığını keşfedin.”

Yukarıda bahsedilen arama sonuçlarında görünen ziyaretçiler, Google Trends sonuçlarında görünenler gibi organik sonuçlardır. Google üzerindeki sonuçlar günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda en çok aranan kelimelere dayanıyor.

Aranacak anahtar kelimeler için bir takım ince ayarlar yapabilirsiniz. Bu sonuçlarda daha etkin veriler sunacaktır. Zaman dilimini de ayarlayabilirsiniz. Aranma parametresinin kapsamını da belirleyebilirsiniz. Bu adımların neticesinde hangi zaman diliminde hangi ülkede aranma popülerliğini belirlemiş olursunuz.

Google Trends ile Anahtar Kelime Bulma
Google Trends ile Anahtar Kelime Bulma

Sonuç

Şimdiye kadar anlatılan bütün anahtar kelime araştırma yolları ve yöntemleri tamamen ziyaretçi bazlı sonuçlardır. Aratılan benzer ve alakalı aramaları makalelerde etiket olarak kullanarak sonuçlarda çıkmayı arttırabilirsiniz. Bir yazının yada sitenin bulunabilirliğini arttırmak elinizdedir. Bunu yaparken yazılarda etiket kullanımına dikkat edilmelidir. Seo yu olumlu olumsuz her türlü etkilediğini göreceksiniz. Bu durum Google nelere dikkat eder sorusuna da biraz olsun cevap olacaktır. Tüm bu aşamalarla birlikte siteniz yükselmeye başlayacaktır.

Bununla birlikte aramalarda yükselmenin etkili yöntemleri de arama motorları için önemlidir. Yazımızın detaylarında bunları bulabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın