Yazılarda SEO Optimizasyonu

Bir blog sitesinde bulunan yazıların bulunabilmesi ve daha çok okunabilmesi önemlidir. Bu ise yazılarda seo optimizasyonu ile olmaktadır. Yazı içerisinde etiketler, anahtar kelimeler ve yazı ile ilişkili isimlendirilmiş görseller kullanılmalıdır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken önemli 3 unsur var demektir.

  1. Yazı içi etiket uygulamaları
  2. Odak anahtar kelime – Yazı başlığı kullanımı
  3. Yazı içi görsel kullanımı

Bu unsurları doğru şekilde hazırlayıp yapılandırdığınızda yazınız indeks almaya başladığı andan itibaren hızla yükselecektir.

Yazılarda seo optimizasyonu için dikkat edilecek unsurlar

Yazı içi etiket uygulamaları nasıl yapılır?

Makale içi etiket uygulamaları kullanarak diğer konular ile bağlantı olmalıdır. Bir yazının içeriğinde ortalama 4-5 etiket kullanılması önerilir. Bu arama motorlarında ilgili yazıların bulunmasını sağlar.

Genel olarak pek bilinmeyen ya da kullanılması tercih edilmeyen etiket çalışmaları karşımıza çıkmaktadır. Etiket çalışmaları yazınızın içeriğini destekler ve bir diğer yazıya atıfta bulunmak için kullanılır. Bunu yazı içi kaynak bağlantı gibi düşünebilirsiniz. Etiketler genellikle sadece Yazılar > Etiketler listesine etiket olarak eklenip bırakıldığı görülür. Aslında bu o kadar kolay geçiştirilebilecek bir şey değildir. Mutlaka yazınızda seo ayarlarına dikkat ettiğiniz gibi etiketlere de dikkat edilmelidir. Etiketlerde de en az 1 paragraf açıklama yazısı bulunmalıdır. Bu açıklamada diğer seo kurallarındaki gibi odak anahtar kelime, snippet metni gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Bu işlem her etiket için dikkatle yapılmalıdır. Böylece arama sonuçlarında sitenize ait daha fazla etiket sonucu çıkacaktır. Makale içi etiket uygulamaları yazılar için çok önemlidir. Bir ziyaretçinin ilgisini çektiğinizde de asıl yazıya gitmesi için sitenizde biraz dolaşmış olacaktır. Bu ziyaretçinin siteden ayrılma sürecini uzatır. Ayrıca birkaç tıklama da site performansı için iyi olacaktır.

Yazılarda SEO Optimizasyonu
Yazılarda SEO Optimizasyonu

Yazı başlığı kullanımı (Odak anahtar kelime) nasıl olmalıdır?

Bir yazının içeriğini en iyi anlatmanın yolu odak anahtar kelime kullanmaktır. Tüm seonun anahtarı budur. Doğru kullanılan yazı başlığı arama sonuçlarında etkin rol oynar. Seo yapılandırmalarında da dikkat edilmeli ve snippet ile birlikte yapılandırmalıdır. Yazı başlığını alt başlıklarda da kullanmaya özen göstermek gereklidir. Bu da seo yapılandırmasının temel özelliklerindendir. Örneğin bu yazı başlığına bakıldığında “Yazılarda SEO Optimizasyonu” olduğunu görürüz. SEO yapılandırmaları bu başlığı kullanarak alt başlıklar ile desteklememizi ister. Burada alt başlık olarak “Yazılarda seo optimizasyonu için dikkat edilecek unsurlar” başlığının kullanıldığını göreceksiniz.

Bir yazının kolay okunabilir olması, yazının daha anlaşılır olmasını sağlar. Bu nedenle devrik cümleler kullanmamak gerekir. Ayrıca bir cümle içerisinde en fazla 15 kelime kullanılmasına dikkat edilmelidir. 15 kelimeden uzun cümleler algıma açısından kavram karmaşası yaratır. Cümle başında anlatılmak istenen ile sonunda anlaşılan farklılık gösterebilir.

Yazı içeriği görsel kullanımı

Yazılarda mutlaka içerik ile alakalı adlandırılmış görseller kullanılmalıdır. Bunun gerekçesi ise arama motorlarının görselleri önce adlandırılmış görselleri algılar. Asla Türkçe karakterler kullanarak adlandırılmamalıdır. Bir görsel adı “ütü masası” yerine “utu-masasi” şeklinde adlandırılmalıdır. Kelimeleri orta tire ile birbirine bağlamak önemlidir. Görsellerin kullanım alanına dikkat edilmelidir. Alternatif açıklama eklenmelidir. Ayrıca görselin konu ile alakalı olduğunu göstermek için altına açıklama da eklenmelidir. Tüm bu özelliklere dikkat etmek bir yazının, dolayısıyla bir sitenin optimizasyonunun iyi olmasını sağlar. Böylece site içinde de görsel seo optimizasyonu yapılmış olunur. Böylece arama motorlarının da yazıları indekslemesi daha kolay olur.

Burada belirtmek istediğimiz bir hususta tüm sayfa ve yazılarda kullanılan görsellerin mutlaka optimize edilerek ağırlığının azaltılması önemlidir. Görsel kullanımları için doğru ölçeklendirme yapılmalıdır. Bir temanın tanıtım sitesinde genellikle büyük ölçekli ve kaliteli görseller kullanılmaktadır. Temaları alıp kullanan kişilerin düştüğü önemli yanılgılardan biriside budur. Site ağırlığını hafifletmek için görselleri kullanım alanlarına göre boyutlandırmak ve optimize etmek gerekir.

Bir görselin boyutunu tespit etmek için, öncelikle nerede kullanılacağına karar vermek gerekir. Blog sitelerinde referans alınacak en büyük görsel yazı sayfalarındaki “öne çıkarılan görsel”dir. Bilgisayarda öne çıkarılan görsele sağ tıklayıp “incele” yaptığınızda kullanılması gereken boyutlandırma referansını görebilirsiniz. Buna göre görselleri önce boyutlandırarak ardından optimize ederek hafifletmelisiniz. “Bir görselden bir şey olmaz” demeyin, bir site ne kadar hafif ise, açılış hızı da aynı oranda etkilenir.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir