Görsel SEO Optimizasyonu

3 Adımda Görsel SEO

3 Adımda görsel SEO optimizasyonu yapabilmek için öncelikle doğru hedefe odaklanmak gerekmektedir. Görsel SEO, diğer SEO çalışmalarınız gibi uygulanacak temel adımlarından biridir. Günümüzde yapay zeka (AI) ile arama motorları daha gelişmiş durumdadır. Bu nedenle iyi bir arama sıralamasında yer almak, süreci daha karmaşık hale getirmektedir. Fakat ne istediğini bilen kişiler bu engelleri hızlıca aşabilmektedir.

Aramalarda artık metinlerin yanı sıra görsellerde büyük ölçüde ilgi görmektedir. Bir çok yazılı metni bir kaç görsel daha iyi ifade edebilmektedir. İşte görsel adlandırmalarında dikkat edilecekler;

 1. Görsel adlandırma
 2. Alternatif metin
 3. Görsel optimizasyonu
3 Adımda Görsel SEO
3 Adımda Görsel SEO

3 Adımda Görsel SEO: Görsel Adlandırma

Görsel adlandırmalarında en önemli adımlardan birisi görsel adında İngilizce karakterlerin kullanılmasına dikkat etmektir. Bunun amacı ise arama sonuçlarında elde edilen veriler temel olarak uyumlu karakter analizinden geçer. Yapılan en büyük hataların başında ise rakamsal adlandırmalar (12.jpg) kullanılmasıdır. Ancak arama yaparken kullanılan tanımlar genellikle kelimelerden oluştuğu için aranan görseli bulmak oldukça zordur. Bu nedenle görsellere kelimelerden oluşan isimler vermek gerekmektedir. Buna göre yazının başlığı ve içeriğine göre adlandırmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Örneğin yazının adı 3 Adımda Görsel SEO Optimizasyonu ise “3-adımda-görsel-seo-optimizasyonu.jpg” şeklinde Türkçe karakterler yerine “3-adimda-gorsel-seo-optimizasyonu.jpg” şeklinde tanım kullanılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta İngilizce karakterler kullanılmış olmasıdır.

Aslında tüm amaç arama sonuçlarında öne çıkmaktır. Bunun için kaliteli içerikten çok daha fazlası gerektiği unutulmamalıdır. İçeriği anlatan görsellerde, aynı amaca hitap eden adlandırma kullanmak önemlidir.

Görsel SEO optimizasyonu ve sayfa optimizasyonu bir sitenin yapı taşlarıdır. Görseller bir web sayfasının en güçlü bileşenlerindendir. Denir ki; “iyi bir resim bin kelimeden daha iyidir”. Anlatılmak istenen hikayenin ana metnini yansıtır.

Site içindeki resimler, arama motorlarından gelen çok iyi bir trafik kaynağıdır. Sayfa içinde arabalardan bahsedilen makalede bir uçak resminin olması size olumsuz etki eder. Bu biçim ziyaretçi kaybına neden olur. Siteyi ziyaret eden arama motoru botları arabalar ile ilgili sayfada uçak görseli bulduğunda, arama sonuçlarına doğrudan yansıtacaktır. Eğer görsel aramalarında “araba” ile ilgili arama yapılıyorsa ve uçak görseli çıkıyorsa bu sonuç ziyaretçileri etkilemeyecektir. İlerleyen dönemde siteniz organik tıklanma almadığı için arka plana düşmeye başlayacaktır. Bu da doğal olarak site trafiğine, popülerliğine direkt olumsuz etki edecektir.

3 Adımda Görsel SEO: Alternatif metin

Alternatif metin açıklaması nasıl olmalıdır?

Görselin en iyi tanımı, görselin kendisidir. Ancak, arama sonuçlarında görseli bulabilmek için, görsel doğru şekilde adlandırılmalıdır. Bu nedenle, görsel kullanıldığında alternatif metinler mutlaka kullanılmalıdır. Alternatif metinler, görselin içeriğini açıklar ve görselin sağladığı bilgiyi ifade eder. Ayrıca, görsel üzerindeki önemli öğeleri vurgulayabilir veya görsel içeriği hakkında ek bilgi sağlayabilir. Bu sayede, arama motorları görseli daha iyi anlayabilir ve doğru sonuçlarda gösterebilir.

3 Adımda Görsel SEO: Görsel Boyutlandırma (Genişlik – Yükseklik)

Görsel SEO optimizasyonu için uygun görsel boyutlandırma nasıl olmalıdır?

Yazılarda kullanılacak görsellerin boyutlandırması büyük önem taşımaktadır. Bunların belirlenmesi için genellikle WordPress tema bazlı sitelerde mevcut resim alanlarına uygun resim seçilmelidir. Diğer yandan kendi orijinal boyutlarınızda görseller kullanmayı amaçlıyorsanız bunu galeri olarak eklemenizde yarar var. Görsel kullanılacak alanlarda önemlidir. 3 adımda görsel SEO optimizasyonu uygularken görsel boyutlandırmaya dikkat edilmelidir. Asla yazı alanından daha büyük görseller kullanılmamalıdır. Büyük görseller kullanıldığında görsel yazıdan taşacaktır. Bu da tarayıcı üzerindeki odaklanmayı bozacaktır. Yazıyı okumak için sayfayı sağa-sola kaydırmak gerekecektir.

Bir görselin boyutu, görsel optimizasyonunda belki de en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer alır. Google arama sonuçlarında resim boyutlarına çok büyük önem vermektedir. Bir resmin 40kb geçmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu işlem için resim boyutu küçültme sitelerinin büyük yardımı dokunmaktadır. Mutlaka görselleri bir kez optimize etmek site açılış hızında ciddi katkı sağlayacaktır. Birden fazla optimize etmek görsel kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tavsiye ettiğimiz bir uygulama değildir.

3 Adımda Görsel SEO: Başlık Etiketi

Görsellerde başlık etiketi kullanmak, o görselin site içinde bulunan bilgiler için önemlidir. Görüntü bağlantısı için temel ipuçlarından biri, görüntülerinizi doğrudan bağlamaktan kaçınmaktır. Görselleri bağlarken daima ilgili bağlantı metinlerini kullanın. Görsellere isim verirken konunuz ile ilgili alakalı kelimeler kullanmaya dikkat edin.

Görsellerinizi yüklerken başlık etiketi kullanmayı unutmayın. Başlık etiketi, imlecinizi bir bağlantının üzerine getirdiğinizde bir araç size ipucu sağlar. İlgili anahtar kelimeler ve SEO dostu açıklama kullanın. Bunlar, SEO’nuz için etkili olmasının yanında trafiğini de artıran basit ipuçlarıdır. Yazılarınız için nasıl resim seçimi yapacağınızı ve bunları nasıl optimize edeceğinizi bilmiyorsanız alttakilere dikkat etmelisiniz. Yoksa içerikleriniz sıralamalarda ciddi derecede gerileme yaşayabilir.

3 Adımda Görsel SEO Optimizasyonu yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Görsel SEO optimizasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle bu işlemleri masaüstü bilgisayarlarda yapmak ve optimize etmek daha kolay olacaktır. Birinci aşamada kullanılacak görsellerin belirlenmesi ve ikinci aşamada bunların boyutlandırma önemlidir. 3 adımda görsel SEO haricinde de alttaki adımları izleyerek hareket edebilirsiniz.

 • Masaüstünde iseniz, görseli bilgisayarınıza indirin.
 • Görseli Adobe Photoshop gibi bir programda açın. (Daha basitçe ilerlemek için Paint kullanabilirsiniz)
 • Görsel boyutunu temanızın en fazla yazı genişliği sayfasındaki alan kadar ayarlayın.
 • Görselinize mutlaka kelimelerden oluşan bir isim verin.
 • Görselinizin adı ve url yapısı seo-icin-goruntu-optimizasyonu.jpg şeklinde olmalıdır.
 • Büyük harf ve Türkçe karakter kullanmayın.
 • Görselin boyutu 40kb tan fazla mı geldi? Online resim boyutu değiştirme sitesi kullanarak boyutunu düşürün.
 • Yeni nesil görsel uzantılarına (webp, jpeg2000) dönüştürün.
 • Artık görseliniz siteye eklenmeye hazırdır.

Görsel aramalarında bir görseli adı ile aramak her zaman avantaj sağlar. Kimse bir aslan görselini 12.jpg şeklinde aratmaz. O nedenle görsellere mutlaka konu ile bağlantılı isimler verilmelidir. Bu arama motoru optimizasyonu için büyük katkı sağlar.

Görsel optimizasyonlarının açılış hızına etkisi

Site içerisinde kullanılan görsellerin boyutlandırılması kadar optimize edilmesi de çok önemlidir. Kullanılacak görseller uygun alanlar için yeniden boyutlandırıldıktan sonra mutlaka bir kez optimize edilmelidir. Bu uygulama sayfa açılışlarında görsellerin daha hızlı yüklenmesini ve sayfanın daha hızlı açılmasını sağlar. Bilinen en iyi optimize araçlarının başında Tinypng gelmektedir.

Online ve sınırlı sayıda görsel optimizasyonu için ücretsiz hizmet sağlamaktadır. Eğer görselleri birden fazla optimize ederseniz, görüntü de kırılmalar olacaktır. Bu da genel görünümün bozuk olmasına neden olacaktır. Bu tür optimizasyon uygulamaları özellikle WordPress site hızlandırma işlemlerinde büyük önem taşımaktadır.

Benzer Gönderiler

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın