Sayfa içi seo yapılandırması

Sayfa İçi SEO Yapılandırması

Yazılan makalelerde en önemli unsurdur sayfa içi SEO yapılandırması. Bu tabi konuya hakim olmayanlar için oldukça zor ve meşakkatlidir. Ancak ilerleme prensiplerine biraz dikkat edildiğinde ve bir kaç tekrar edildiğinde aslında o kadar zor olmadığı anlaşılmaktadır. Bu makalede sayfa içi SEO uygulamasının basite indirgenmiş şekli ile izah etmeye çalışacağım.

Sayfa içi seo yapılandırması nasıl olmalıdır

Öncelikle dikkat edilecek hususlar; (YOAST SEO ayarlarına göre izah edilmiştir)

– Makale adı ve link yapısının aynı olması. Makale adınız Makale içi etiket uygulamaları ise  link yapınız /makale-ici-etiket-uygulamalari şeklinde olmalıdır.
– Makalenin ilk paragrafının ilk 160 karakterinde mutlaka sayfa içi seo yapılandırması kelimelerinin yer almasına dikkat edilir.
– Seo “Odak Anahtar Kelime” niz makale içi etiket uygulamaları şeklinde olmalıdır.
– Snippet için ilk paragraftan 160 karakterlik metni kopyalayıp yapıştırın. Kelimenin yarım kalması önemli değildir. Bu Google arama motorunda snippet olarak görünecek olan kısımdır.
– Seo başlığı kısmında bulunan barın mutlaka yeşile dönecek şekilde adlandırın. Bu Google aramalarda görünecek sayfa adıdır.
– Kısa isim (slug) bölümüne yazmanız gereken ise makale adınızın İngilizce karakterlerden oluşan küçük harf kombinasyonu ile yazılmış makale-ici-etiket-uygulamalari seklinde olmalıdır.

Sayfa içi SEO yapılandırması
Sayfa içi SEO yapılandırması

Keyphrase Köşe taşı düzenlemesi

Yoast ve diğer seo eklentilerinde zorlukla aşılan bir nokta bulunmaktadır. Çoğu içerik oluşturucular makale içi seo yu aşmış olsalar bile Keyphrase ayarını bir türlü aşamamaktadırlar. Bunu bilenler bile çoğu zaman aşmakta zorun çekmektedir.

Seo Yapılandırması Keyphrase - olumsuz
Seo Yapılandırması Keyphrase – olumsuz
Seo Yapılandırması Keyphrase - olumlu
Seo Yapılandırması Keyphrase – olumlu

Keyphrase, seo odak anahtar kelimenin H2 ya da H3 başlıklarında yeniden kullanılmasını amaçlamaktadır. Bu başlıkların nasıl kullanılması gerektiği de önemlidir. Çoğu zaman istenen tam odak anahtar kelime metni kullanılmış olsa bile olumlu sonuç vermemektedir. Makale metniniz istenen bu alt başlıkları ilgili paragrafta bulunduruyor olması gerekmektedir. Ancak bu yinede sorunu gidermeyecektir. Odak Anahtar kelimeniz alt başlıktan ziyade alt metin paragrafında da yer almalıdır. Paragrafta odak anahtar kelime bulunmuyorsa, paragrafın odak anahtar kelime ile ilgisi olmadığı anlamını taşır. Böyle durumda anahtar kelimenizi değiştirmelisiniz.

Sayfa içi SEO yapılandırması etiketlerde nasıl uygulanır

Sayfa içi SEO yapılandırması etiket uygulamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise makale içi etiketlerin kullanımıdır. Başarılı bir seo için makalelerde kullanılan her bir etiket, bir zincirin halkaları gibidir. Etiketleri ilgili makalelerde doğru kullandığınızda zinciri oluşturmuş olursunuz. Bu da ziyaretçilerin sitede kalma oranını arttıracaktır. Tüm makalelerde etiketler bulunmazsa indeks botlarının ilerlemesi de belirli ölçüde engellenmiş olur. Bu nedenle tüm etiketler istenen şartlara uygun biçimde hazırlanmalıdır. Etiket düzeninde yapılacaklar ise aynı ve benzer makaleler ile ilişkilendirilip, diğer makalelerde satır aralarında geçmesini sağlayıp atıfta bulunulmalıdır. Böylece etiket zinciri başarıya ulaşmış olmaktadır.

Makale içi etiketlerin kullanımı
Makale içi etiketlerin kullanımı

Rankmath Seo Ayarları için daha profesyonel yapılandırmalar bulunmaktadır.

Yaptığınız tüm bu uygulamayı Etiketlerde aynı isimde, aynı snippet ve kısa isim (slug) bölümünde de “etiket” olarak tanımlamalısınız. Etiketlerde açıklama çok önemlidir. Makalenin birinci paragrafını kullanmanız yerinde olur. Buradaki amaç seo yapılandırmasında olduğu gibi, makale adının snippette bulunmasını sağlamaktır. Burada istenen açıklama uzunluğu genel olarak seo için istenen minimum makale uzunluğu olan 300 kelime kadardır. Fakat etiketlerde bu kadar uzun biçimde kullanmanıza gerek yoktur. İlk paragraf metninin kısa olduğunu düşünüyorsanız ikinci paragrafı da kullanarak, kelime zenginliği yaratabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu etiketi mutlaka bu makalede, benzer konuları işaret eden makalelerde kullanmanız doğru olacaktır. Bir etiketin ortalama 3 makalede yer alması, etiket zincirinin oluşmasına büyük ölçüte katkı sağlar. Bu ise Google arama motoru botlarının sayfa indekslemesinde botların bir makaleden diğerine geçiş yapmasını sağlar. Böylece zincir üzerindeki tüm makaleleriniz indekslenmiş olur.

Etiket zinciri nedir?

Etiket zinciri, makale içi kullanılan anahtar kelimelerdir. Arama motorlarında makale ve sayfalarınızın bulunabilmesi için hem özgün kelimelerden oluşmalı hem diğer sayfalara ve makalelere atıfta bulunmalıdır.
Bunu basit biçimde örnekleyecek olursak eğer, bir makalemizi baz alalım ve burada o makalenin etiketini kullanalım. Bu da Makale içi Etiket Uygulamaları olsun. Burada tek işlemde yaptığımız şudur.
– Farklı bir makalenin etiketi ile bu makaleyi birbirine bağlayıp zincirin halkasını tamamlamak,
– Burada kullanılan etikete ilgili makaleye link vererek atıfta bulunmak,
– Makale içerisinde diğer bir makalede geçen etiketten bahsetmek, mevcut makalenin içeriğini zenginleştirmek için kullanılmalıdır. (Bu satırları yazarken -yoast kullanıcıları bilir- makale seo puanı turuncudan yeşile döndü)

Bu adımlar nizami biçimde takip edilip uygulandığında istenenleri sağlamış olursunuz. Arama Motoru Optimizasyonu için ciddi bir adım atmış sayılırsınız. Bu makalenizin artık indeks almasında bir sıkıntı olmayacaktır.

Google nelere dikkat eder

Google nelere dikkat eder” ifadesi çok geniş bir kavramdır. Her şey bir kenara bırakılacak olursa aslında Google botları sitenizin özgün içeriklere sahip olmasına dikkat edecektir. Şüphesiz ki Google, internet dünyasının ve arama motorları arasında en popüler olanıdır.

DEVAM

1 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir