Aşırı Disk Kullanımı Çözümü
|

Aşırı Disk Kullanımı Çözümü

Bu makale de sunucularda aşırı disk kullanımı çözümü hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağım. cPanel üzerinde bulunan aşırı disk kullanımı bir çoğumuzun web sitelerinde trafiğin artmasına ve sunucu alanın daralmasına neden olmaktadır. Bu da sitenin açılış hızına, akış hızına etki etmektedir. Site açılış hızı farklı sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. WordPress site hızlandırma ile optimizasyonların nasıl yapıldığı konusunu inceleyebilirsiniz.

Disk kullanım alanı daraldıkça ziyaretçi trafiğine de etki edecektir. Aşırı Disk Kullanımı ciddi düzeyde ziyaretçi kaybına neden olabilmektedir. Bu gibi durumda aşırı disk kullanımı çözümü genel olarak sorun üzerine sorun getirmektedir. Bu gibi durumlarda özellikle WordPress kullanıcılarının dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Disk Usage yani Disk Kullanımı; aldığınız hosting paketi kapasitesi ile orantılıdır.

Bilinir ki; wordpress dosyaları sunucu da çok fazla yer kaplamaz. Oluşturulan yazılar ve sayfalarında fazla yer kapladığı söylenemez. Disk kullanımına etken en büyük unsurların başında optimize edilmemiş (temaya uygun şekilde boyutlandırılmamış) görseller ve büyük boyutlu videolar ve ses dosyaları yer almaktadır. Ancak daha ciddi bir sorun var ki ve çok sıklıkla yaptığımız bir uygulama olan wordpress dizinine sürekli olarak tema yükleyip kaldırmak.

WordPress e kullanım amacı ile yüklenen temalarda bir sorun yok. Ama hangi temayı kullanacağınıza mutlaka kesin karar vermelisiniz. Sürekli biçimde tema yükleme ve kaldırma işlemlerinde bazı temaların dosyaları sunucuda kalmaktadır. Bu dosyalar genellikle .js ve font dosyaları olmaktadır. Hangi temayı kullanmaya karar verdiyseniz diğer temalara ait olan dosyaları da sunucudan kaldırmalısınız. Fakat bu konuda teknik bilgiye sahip değilseniz mutlaka sunucudan dosya yedeklerini almaya dikkat edin.

Disk Kullanımı: 2,18 GB / 3 GB (72,63%)

WordPress in kurulum sonrası diskteki boyutu yaklaşık 47.8 MB tır. Üstteki örnekte kullanılan tema ise 7.05 MB genişliğindedir. Bu durum göz önüne alındığında sunucuda ciddi bir disk kullanımı söz konusu olduğu görülmektedir. Bu durumu çözüme kavuşturmak ve bu soruna hangi dosyaların neden olduğunu anlamak için basitçe uygulanabilecek basit yol göstereceğim.

Aşırı disk kullanımı nasıl tespit edilir?

Öncelikle cPanele girin ve sunucunuzun ne kadar disk kullandığına bakın. Eğer bir anormallik yoksa bir şey yapmanıza da gerek yok. Ancak aşırı disk kullanımı söz konusu ise bir şeyler yapmalısınız.
– Disk Kullanımına tıklayın > yeni açılan sayfada disk kullanımlarını gösteren detaylar göreceksiniz. Sayfayı biraz aşağı indirdiğinizde ise Aşırı Disk Kullanımlarını göreceksiniz. Burada en çok kullanımın /public_html dosyasında olduğunu göze batacaktır. Burada public_html ye tıkladığınızda açılan alt klasörlerde /wp-content klasörünün disk kullanımı diğerlerinden fazla olduğu görünecektir. Tıklamaya devam ederek /uploads içindeki aşırı derecede disk kullanan dosyalar gözününe çarpacaktır. Böylece kullandığınız temanız ile ilgili olmayan bazı dosyaları görebilirsiniz.

Ancak işlem yapmadan bunların mutlaka yedeğini alın ve gerekli kontrolleri yaparak sunucudan kaldırın. Yanlış klasörlerin sunucudan kaldırılması sitede ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun için ben, temalar klasörüne daha önce yüklemiş olduğum temaların dosyaları içinde orada görünen dosyaların olup olmadığını taradım.

Aynı taramayı mevcut kullandığım tema dosyalarında da yaparak karşılaştırmalı olarak sonuca ulaştım ve gereksiz olan dosyaları sunucudan kaldırdım.

Aşırı Disk Kullanımı
Aşırı Disk Kullanımı

Sunucularda aşırı disk kullanımı çözümü nasıl yapılır?

Görselin alt kısmında işaretli olan “avia_fonts” ve “dynamic_avia” gibi klasörler mevcut. Bunlar kullandığım tema ile alakası olmayan dosyalar barındırmaktadır. Bu dosyalar sunucuya daha önce kurmuş olduğum bir temadan kalıntı web font dosyalarıdır. Bu web font dosyaları ve içeriğindeki .js sorgu dosyaları sürekli olarak sunucuda bir trafiğe neden olmaktaydı. Bu da aşırı disk kullanımına etki ediyordu. Bu dosyaları kaldırarak 2,18 GB / 3 GB (72,63%) olan disk kullanımını 183,8 MB / 3 GB (5,98%) gerçek boyutuna indirdim ve sunucudaki sorgu döngüsünü rahatlatmış oldum.

Sizde her wordpress kullanıcısı gibi sunucuya sıklıkla tema yükleyip kaldırıyorsanız bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Ancak yine de bu sorunun farklı nedenlerden de olabileceğini unutmayın. Her aşırı disk kullanımı nedeni burada belirtilen nedenler olmayabilir. Teknik olarak bu konuda bilgi sahibi değilseniz hosting firmanızdan destek alabilirsiniz. Onların yönlendirmesi ile çözüme daha çabuk ve doğru şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu konuda yardımını esirgemeyen hosting hizmet sağlayıcı Güzel Hosting destek ekibine teşekkür ederim.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın