Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO optimizasyonu, SEO çalışmalarınızın temel adımlarından biridir. Artık arama motorları daha akıllı ve zeki hale gelmiş durumdadır. İyi bir arama sıralaması sağlama süreci daha karmaşık hale geliyor. Aramalarda artık metinlerin yanı sıra görsellerde büyük ölçüde ilgi görmektedir. Bir çok yazılı metni bir kaç görsel daha iyi ifade etmektedir. Görsel adlandırmasında İngilizce karakterlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bu durumda “görsel seo optimizasyonu” yerine “gorsel-seo-optimizasyonu” kullanılmalıdır.

Sıralamalarda en tepeye ulaşmak sadece kaliteli içerikten çok daha fazlasını gerektirir.

Arama motoru sıralamalarında iyi görünmeye katkıda bulunan bir çok faktör var. Bunlar arasında en önemlilerinden biri de sayfa optimizasyonudur. Sayfada Optimizasyon, SEO’nuzun temelini oluşturur. Önemli faktörlerinden birisi de görüntülerin optimizasyonunun yapılmasıdır.

Görsel SEO Optimizasyonu
Görsel SEO Optimizasyonu

Bir sitenin Görsel SEO optimizasyonu, sayfa optimizasyonunun yapı taşlarından biridir. Görüntüler bir web sayfasının güçlü bir görsel bileşenidir. Denir ki “iyi bir resim bin kelimeden daha iyidir”. Anlatılmak istenen hikayenin ana metnini yansıtır.

Site içindeki resimler, arama motorlarından gelen çok iyi bir trafik kaynağıdır. Sayfa içinde arabalardan bahsedilen makalede bir uçak resminin olması size olumsuz etki eder. Bu biçim ziyaretçi kaybına neden olur. Siteyi ziyaret eden arama motoru botları arabalar ile ilgili sayfada uçak görseli bulduğunda, arama sonuçlarına doğrudan yansıtacaktır. Eğer görsel aramalarında “araba” ile ilgili arama yapılıyorsa ve uçak görseli çıkıyorsa bu sonuç ziyaretçileri etkilemeyecektir. İlerleyen dönemde siteniz organik tıklanma almadığı için arka plana düşmeye başlayacaktır. Bu da doğal olarak site trafiğine, popülerliğine direkt olumsuz etki edecektir.

Görsellerde Alternatif metinlerin görsel seo optimizasyonu nasıl olmalıdır

Alternatif metin açıklaması

Google Lens

Sayfa içinde kullanılan resimlerin alt etiketleri en önemli seo faktörlerinden biridir. Arama motorları resimleri ve videoları okuyamaz gibi bir bilgi mevcuttur. Bu bilginin eskiden geçerliliği vardı. Artık yapay zeka çok kadar ilerledi ki neredeyse bunun anlamı kalmadı. Günümüzde Google geliştirdiği bir özellik ile görselleri okuyarak içeriğine göre alternatifler sunmaktadır. Bu uygulamanın adı ise Google Lens tir. Google Lens bu özelliği ile görsel arama özelliğini de daha hızlı hale getirmiş oldu. Ayrıca görsel üzerindeki metinleri de algılayıp yazı metnine dönüştürmekte ve bunları çeviri özelliği ile anlaşılır hale getirmektedir. Bir görsel üzerindeki renk tonunu kodlayıp piksel piksel aynı tonlarda bir görsel ile eşleştirme yapabilmektedir. Bu da benzer görsellerin arama sonuçlarında karşımıza çıkmasını sağlamaktadır. Bizim yapmamız gereken daha kolay bir işlem ise görsellere alternatif metin eklemektir. Görsele alternatif metin eklemek böyle görseller hakkında arama motoruna bilgi vermek anlamına gelir. Bu tip uygulamalar görselin ve sitenin de bulunabilirliğini artırdığı gibi gereksiz kullanımlar görselin kaybına neden olur.

Google Lens
Google Lens

 Resim Ebatları (Genişlik – Yükseklik)

Yazılarda kullanılacak resimlerin ebatları büyük önem taşımaktadır. Bunların belirlenmesi için genellikle WordPress tema bazlı sitelerde mevcut resim alanlarına uygun resim seçilmelidir. Diğer yandan kendi orijinal boyutlarınızda görseller kullanmayı amaçlıyorsanız bunu galeri olarak eklemenizde yarar var. Görsel kullanılacak alanlarda önemlidir. Resimlerin Seo Optimizasyonu kurallarından birisi de budur. Temanın yazı alanından çok daha küçük resimler kullanılmaktadır. Bu resimlerin sağında ve solunda boşluklar oluşturacağı için bu durum arama motorları tarafından hoş karşılanmayacaktır. Görsel mutlaka açıklama metni ile zenginleştirilmelidir.

Görsel Boyutları

Görsel SEO optimizasyonu için uygun görsel boyutlandırma nasıl olmalıdır?

Bir görselin boyutu, görsel optimizasyonunda belki de en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer alır. Google arama sonuçlarında resim boyutlarına çok büyük önem vermektedir. Bir resmin 40kb geçmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu işlem için resim boyutu küçültme sitelerinin büyük yardımı dokunmaktadır. Mutlaka görselleri bir kez optimize etmek site açılış hızında ciddi katkı sağlayacaktır. Birden fazla optimize etmek görsel kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tavsiye ettiğimiz bir uygulama değildir.

Başlık Etiketi ve Resim Bağlantısı

Görsellerde başlık etiketi kullanmak, o görselin site içindeki bilgiler için önemlidir. Görüntü bağlantısı için temel ipuçlarından biri, görüntülerinizi doğrudan bağlamaktan kaçınmaktır. Resimlerinizi bağlarken daima ilgili bağlantı metinlerini kullanın. Resimlerinize isim verirken konunuz ile ilgili alakalı kelimeler kullanın.

Resimlerinizi yüklerken başlık etiketi kullanmayı unutmayın. Başlık etiketi, imlecinizi bir bağlantının üzerine getirdiğinizde bir araç ipucu sağlar. Alakalı anahtar kelimeler ve SEO dostu açıklama kullanın.

Bunlar, SEO’nuz için etkili olmasının yanında trafiğini de artıran basit ipuçlarıdır. Blogunuz için nasıl resim seçimi yapacağınızı ve bunları nasıl optimize edeceğinizi bilmiyorsanız alttakilere dikkat etmelisiniz. Yoksa içerikleriniz ciddi derecede gerileme yaşayabilir.

Görseller için SEO Optimizasyonunda yapılması gerekenler

Görsel seo optimizasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle bu işlemleri masaüstü bilgisayarlarda yapmak ve optimize etmek daha kolay olacaktır. Birinci aşamada kullanılacak görsellerin belirlenmesi ve ikinci aşamada bunların boyutlandırma önemlidir. Alttaki adımları izleyerek nasıl hareket etmeniz gerektiğini göreceksiniz.

  • Masaüstünde iseniz, görseli bilgisayarınıza indirin
  • Görseli Adobe Photoshop gibi bir programda açın. Daha basitçe ilerlemek için Paintte açın.
  • Görsel boyutunu temanızın en fazla yazı genişliği sayfasındaki alan kadar ayarlayın. (Örn: 650×300)
  • Görselinize mutlaka kelimelerden oluşan bir isim verin.
  • Görselinizin adı ve url yapısı seo-icin-goruntu-optimizasyonu.jpg şeklinde olmalıdır.
  • Büyük harf ve Türkçe karakter kullanmayın.
  • Görselin boyutu 40kb mı geldi? Online resim boyutu değiştirme sitesi kullanarak boyutunu düşürün
  • Artık görseliniz siteye eklenmeye hazırdır.

Görsel aramalarında bir görseli adı ile aramak her zaman avantaj sağlar. Kimse bir aslan görselini 12.jpg şeklinde aratmaz. O nedenle görsellere mutlaka konu ile bağlantılı isimler verilmelidir. Bu arama motoru optimizasyonu için büyük katkı sağlar.

Görsel optimizasyonlarının açılış hızına etkisi

Site içerisinde kullanılan görsellerin boyutlandırılması kadar optimize edilmesi de çok önemlidir. Kullanılacak görseller uygun alanlar için yeniden boyutlandırıldıktan sonra mutlaka bir kez optimize edilmelidir. Bu uygulama sayfa açılışlarında görsellerin daha hızlı yüklenmesini ve sayfanın daha hızlı açılmasını sağlar. Bilinen en iyi optimize araçlarının başında Tinypng gelmektedir. Online ve sınırlı sayıda görsel optimizasyonu için ücretsiz hizmet sağlamaktadır. Eğer görselleri birden fazla optimize ederseniz, görüntü de kırılmalar olacaktır. Bu da genel görünümün bozuk olmasına neden olacaktır. Bu tür optimizasyon uygulamaları özellikle WordPress site hızlandırma işlemlerinde büyük önem taşımaktadır.

Benzer Gönderiler

5 Yorumlar

Bir cevap yazın