Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO optimizasyonu, SEO çalışmalarınızın temel adımlarından biridir. Artık arama motorları daha akıllı ve zeki hale gelmiş durumdadır. İyi bir arama sıralaması sağlama süreci daha karmaşık hale geliyor. Aramalarda artık metinlerin yanı sıra görsellerde büyük ölçüde ilgi görmektedir. Birçok yazılı metni birkaç görsel daha iyi ifade etmektedir. Bu nedenle sıralamalara girmek için görsellere yazı ile ilgili isimler verilmelidir. Bu adlandırmayı yaparken de özellikle İngilizce karakterler kullanılmasına özen gösterilmedir. Örneğin; “görsel seo optimizasyonu” yerine “gorsel-seo-optimizasyonu” kullanılmalıdır.

Sıralamalarda en tepeye ulaşmak sadece kaliteli içerikten çok daha fazlasını gerektirir.

Arama motoru sıralamalarında iyi görünmeye katkıda bulunan birçok faktör var. Bunlar arasında en önemlilerinden biri de sayfa optimizasyonudur. Sayfada Optimizasyon, SEO’nuzun temelini oluşturur. Ancak önemli faktörlerinden biri de görüntü optimizasyonudur.

Görsel SEO Optimizasyonu
Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Bir sitenin Görsel SEO optimizasyonu, sayfa optimizasyonunun yapı taşlarından biridir. Görüntüler bir web sayfasının güçlü bir görsel bileşenidir.  “İyi bir resim bin kelimeden daha iyidir…”derler.

Doğru kullanıldığı takdirde makalenizi tek bir bakışla ifade edebilir. Görseller yani site içindeki resimler, arama motorlarından gelen çok iyi bir trafik kaynağıdır. Sayfa içinde arabalardan bahsedilen makalede bir uçak resminin olması size olumsuz etki eder. Bu hem ziyaretçi hem arama motorları tarafından böyledir.

Alternatif Metin

Sayfa içinde resimlerin alt etiketleri en önemli seo faktörlerinden biridir. Google çoğu zaman resimlerinizin ne olduğunu bilemez. Yani arama motorları resimleri ve videoları okuyamazlar. Bu yüzden mutlaka resimlerinizi tanımlamanız gerekiyor. Resimlerinizin ne olduğunu böylelikle arama motorlarına bildirmeniz gerekmektedir. Bunun içinde mutlaka alt etiketi yani resim açıklaması, görsel ismi girmeniz gerekiyor.

 Resim Ebatları (Genişlik – Yükseklik)

Makalenizdeki resimlerin boyutları yine büyük önem taşımaktadır. Resimlerin Seo Optimizasyonu kurallarından biride budur. Temanızın yazı alanından çok daha küçük resimler kullanılmaktadır. Bu resimlerin sağında ve solunda boşluklar oluşturacağı için arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Bu şekilde resim ekleyeceksiniz Ortam+Metin olarak yani resim ve yanında yazı olarak eklenmesi daha doğru olacaktır.

Görsel Boyutları

Görsel optimizasyonunda belki de en çok dikkat etmemiz gerekenlerin başında gelebilir. Yazıya resim eklemeden önce mutlaka boyutunu ayarlamanız gerekmektedir. Özellikle google resim boyutlarına çok büyük önem vermektedir. Bir resmin 30kb geçmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için Resim boyutu küçültme sitelerinden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutlaka görsellerinizi bir kez optimize edin. Bu sitenizin açılış hızına ciddi katkı sağlayacaktır.

Başlık Etiketi ve Resim Bağlantısı

Görüntüler göz alıcıdır, bu nedenle bağlantı kurmak için mükemmeldir. Ancak uygun görüntü bağlama teknikleri daha da iyi sonuçlar verebilir. Görüntü bağlantısı için temel ipuçlarından biri, görüntülerinizi doğrudan bağlamaktan kaçınmaktır. Resimlerinizi bağlarken daima ilgili bağlantı metinlerini kullanın. Resimlerinize isim verirken konunuz ile ilgili alakalı kelimeler kullanın.

Resimlerinizi yüklerken başlık etiketi kullanmayı unutmayın. Başlık etiketi, imlecinizi bir bağlantının üzerine getirdiğinizde bir araç ipucu sağlar. Alakalı anahtar kelimeler ve SEO dostu açıklama kullanın.

Bunlar, SEO’nuz için etkili olmasının yanında, trafiğinizi de artırabilen SEO resim optimizasyonu için basit ipuçlarıdır. Blogunuz için nasıl resim tercih edeceğinizi ve nasıl optimize edeceğinizi bilmiyorsanız alttakilere dikkat etmelisiniz.

Görseller için SEO Optimizasyonunda yapılması gerekenler

  • Masaüstünde iseniz, Resmi bilgisayarınıza indirin
  • Resminizi adobe photoshop gibi bir programda açın. En basitinden paintte açın.
  • Görsel boyutunu temanızın en fazla yazı genişliği kadar ayarlayın. (Örn: 650×300)
  • Resminize bir isim verin.
  • Resminizin isim ve url yapısı seo-icin-goruntu-optimizasyonu.jpg şeklinde olmalıdır.
  • Büyük harf ve Türkçe karakter kullanmayın.
  • Resminizin boyutu 40kb mı geldi? Resim boyutu indirme sitesi kullanarak boyutunu düşürün
  • Artık resminiz siteye eklenmeye hazırdır. Böylelikle Resimleri SEO Optimizasyonlu hale getirmeyi yapmış olduk.

Görüldüğü üzere görseller için yapılan bu seo optimizasyonu aynı zamanda site içinde bir optimizasyon demektir. Görsel aramalarında bir görseli adı ile aramak her zaman avantaj sağlar. Kimse bir aslan görselini 12.jpg şeklinde aratmaz. O nedenle görsellere mutlaka konu ile bağlantılı isimler verilmelidir. Bu arama motoru optimizasyonu için büyük katkı sağlar.

3 Yorumlar

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir