Hemen çıkma oranını düşürme
|

Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin Yolları

Web sitenize gelen ziyaretçiler siteden hemen çıkıyorsa bu durum ciddi bir sorun teşkil edebilir. Bu hemen çıkma oranını düşürmenin yolları nasıl yapılır nasıl engellenir diye mi düşünüyorsunuz? Bu konuda endişeye kapılmayın. Bu yazıda size hemen çıkma oranını nasıl düşüre bileceğiniz konusunda etkisi yüksek 5 yöntemden bahsedeceğim. Öncelikle sitenizden hemen çıkma oranının yüksek olmasına neyin etken olduğunu tespit etmelisiniz. Peki düşürme yolunda neler yaptınız?

Hemen çıkma oranı nedir?

Hemen Çıkma Oranını Düşürme
Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin Yolları

Google ın web sitesi sıralama faktörlerindeki iki yüzü aşkın etkenlerinden birisidir. Kolay anlatım ile ziyaretçinin sitenizde kalma oranıdır. Ziyaretçilerin sitede çok zaman geçirmesi Google açısından çok büyük önem taşır. Hemen çıkılan sitelerin sıralamalarda geriye düştükleri kanıtlanmıştır.

Kullanıcılar sitenizden hemen çıktılarında web sitesinde hemen çıkma oranı düşük demektir. Bu da sitenizin hit grafiklerine yansımaktadır. Bunu arttırmak tabii ki arama motorlarının değil web site sahiplerinin elindedir.

Google arama motorundan gelen ziyaretçiler hemen çıkarsa bu sitenize kötü yönde etki eder. Google bu durumu hiç de olumlu karşılamıyor. Bu durum devam ederse web sitenizin organik hit durumu gittikçe gerilemeye başlayacaktır. Bir e-ticaret siteniz varsa satışlarınız hızla azalmaya başlayacaktır.

Web sitelerinin iyi ve kötü hemen çıkma oranını anlayabilmeniz için aşağıdakilere bakın:

Web Sitesi Hemen Çıkma Oranıİyi ya da kötü
%30’un altında%45Mükemmel%54
%30  – %44%45Çok iyi%54
%45 – %59%45Güzel%54
%60 – %79%45Ortalama%54
%”>%80 – %100%45Çok yüksek (acil gelişmelere ihtiyacı var)%54
Hemen çıkma oranı değerleri

Web sitenizin hemen çıkma oranını düşürmenin yolları için etkili olacak prensipleri kavramaya hazır mısın? İşte size bu konuda en etkili ve kolay 5 yöntem.

Hemen çıkma oranını düşürmenin yolları nasıl olmalıdır

Basit ve anlaşılır bir ara yüzüne sahip olun

Arama motorları her zaman ziyaretçileri önemsiyor. Ziyaretçilerle birebir röportaj yada anket düzenlemiş olsalardı bu konuda daha farklı sıralamalar ile karşılaşıyor olabilirdik.

Arama motorları ziyaretçilerin giriş yaptığı sitelerdeki bir çok faktörü analiz eder. Bunlar ise ziyaretçinin sitede kalma süresini, site içi linklere tıklama sayılarını ve buna benzer birçok davranışı kayıt altına alıyor. Bu ve buna benzer 200’ü aşkın sıralama faktörü ile siteleri ayrıştırıyor.

Bir web sitesinde anlaşılır olmak, çözüm odaklı yazılar yazmak, görsel açıdan ziyaretçiyi yormamak gerekiyor. Bir sitede bulunan görseller ve tasarım ziyaretçiyi yormamalıdır.

  • Site düzenli olmalıdır. Karmaşık sitelerde kullanıcılar aradıklarını ilk bakış ile bulamadıklarından dolayı siteyi terk edebiliyorlar.
  • Reklamları sınırlı sayıda gösterin. Herkes ürünlerini satmak ve satışlarının artmasını bekler. Aşırı reklam gösterimi ziyaretçileri uzaklaştırır. Daha az reklam ile hitap edin.
  • Web sitenizdeki uyumluluğa çok dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Belki de en çok yapılan hatalardan biride anlık öne çıkan pop-up lar, izinsiz oynatılan videolar ve sağdan soldan fırlayan yazılardır. Bunlardan uzak durmaya gayret edin.

WordPress temalar arasında en kullanışlı olanları tercih etmeye çalışmak önemlidir. Bu temaları tercih ederken en sade ve SEO uyumlu temalar kullanılmalıdır. Mutlaka site hızınızı geliştirin. Kodlama yapısı açısından hatalarınızı azaltın ve giderin.

Web siteniz hızlı yüklenmeli!

Ziyaretçiler arama motorlarından sitenize tıkladığında aradıklarına anında ulaşmak isterler. Sitenizin yavaş olması ziyaretçinin sitenizden çıkmasına neden olur. Hızlı çıkışlar hemen çıkma oranınıza büyük etki eder.

Bu durum sitenizde organik hit kaybına neden olur. Daha hızlı web sitelerinin ürün satışlarında daha etkili oldukları ispatlanmıştır. Hızlı olan her blog ziyaretçilerin sitede kalma oranını yüksek tutmaktadır. Tabi bu biraz da makalenize bağlıdır.

Web sitenizi hızlı tutmak için her şeyi göze almanız gerekmektedir. Gerekirse temanızı değiştirin. Gerekirse bazı eklentilerinizden vazgeçin. Fazla sayıda kullanılan eklentiler buna çok fazla etki etmektedir.

Lütfen aşağıdaki makalede bir web sitesinin nasıl hızlı olabileceğini öğrenmek için yönergeleri takip edin.

Anlaşılabilir içerikler ve makaleler yazın

Sitenizdeki hemen çıkma oranı ziyaretçi ile alakalıdır. Ziyaretçilerin sitenizdeki davranışları buna etki eder. Makaleleriniz anlaşılır ve özgün olursa ziyaretçilerin sitede kalma oranı yükselir.

Ziyaretçilerin içeriklerden beklentisi nedir

Ziyaretçi yukarıda da dediğim gibi aradığını hemen bulmaya odaklıdır. Hızlı bir şekilde açılıp yüklenmesi önemlidir. İçerikte aradığını bulmaya çalışacaktır.

Yazılarınızı mutlaka özenle yazın. Türkçe imla kurallarına uyumlu olun. Yazılarınızda noktalama ve virgül kullanma çok önemlidir. Bir nesneyi anlatmak için kırk dereden su getirmeyin. Sakız gibi uzatmayın.

Sitenizi WordPress ile hazırladıysanız, alttaki makaleler size yol gösterecektir.

Mutlaka her hangi bir soruya çözüm odaklı cevaplar verin. Bunu yazarak, görsel kullanarak, isterseniz video ile anlatarak yayınlayın. Sitenizde gezenler aradığını bulabilmelidir.

Web sitenize arama kutusu ekleyin

Site içi arama kutusunun önemi

Ziyaretçileri Google arama dizininden WordPress Eklentileri aramasından sitenize gelmiş olduğunu varsayalım. İstediği sonuç ile alakalı olarak yazınıza ulaştı. Akabinde bu sitede aradığı sonuçlara ulaştı diyelim. Aranacak herhangi bir konuyu aramak için sitede arama kutusu olmalıdır. Arama kutuları bir sitede gezinmenin en aktif yoludur.

Hemen Çıkma Oranını Düşürme – Arama Çubuğu

Yoksa hemen eklemelisiniz. Daha çok sayfa görüntüleme, daha çok sitede kalma oranını arttırma ile daha fazla hitlere ulaşabilirsiniz. Bu sonuç arama motorlarında kelimelerinizin yükselmesine dahi yol açabilmektedir.

Web sitenizi mobil arama sonuçları için optimize edin

Günümüzde akıllı telefonların yayın olması ve her an yanımızda olmaları, mobil kullanıcılarının daha fazla internete giriyor olmaları, hiç şüphe yok ki artık ziyaretçilerin büyük bir bölümü artık mobil kullanıcılarıdır. Mobil uyumlu siteler oluşturmak artık kaçınılmaz olmuştur.

Tüm bu adımların yanı sıra web sitenizin mobil hızı çok önemlidir. Blog sitelerinin hızı masaüstü cihazlarda iyi sonuçlar vermektedir. Mobil cihazlarda ise daha da yavaş açılmaktadır. WordPress Site Hızlandırma yazısını okuyarak sitenizin mobil hızını nasıl artıracağınız hakkında bilgi sahibi olun.

Web sitenizi mobil ara yüzü için tasarlamış olmalısınız. Mutlaka her zaman güncel tutun. WordPress güncellemelerini ve WordPress Eklenti Güncellemelerini mutlaka yapın. Güncellemeler web site hızınızda büyük önem taşımaktadır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmanın etkisi

Yazılarınızın başlıklarında bazen uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak zorunda kalırız. Bu bazı durumlarda sorun yaratabilmektedir. Bazı durumlarda bu avantaj sağlayabilir. Böyle bir durumda yazılarda kullanılacak kelimeleri iyi analiz etmemiz gerekir. Bu kelimelerin aranma hacmini de bilmeniz gerekir.

Benzer Gönderiler