Hemen çıkma oranını düşürme

Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin Yolları

Web sitenizin “hemen çıkma oranını düşürmenin yolları” nasıl olur diye mi düşünüyorsanız? Bu konuda endişeye kapılmayın. Bu yazıda size hemen çıkma oranını nasıl düşüre bileceğiniz konusunda etkisi yüksek 5 yöntemden bahsedeceğim. Bundan önce web sitenizin hemen çıkma oranının ne olduğunu biliyor musunuz? Peki düşürme yolunda neler yaptınız?

Hemen çıkma oranı nedir?

Hemen çıkma oranını düşürmenin yolları nasıl yapılır

Hemen Çıkma Oranını Düşürme
Hemen Çıkma Oranını Düşürme

Hemen çıkma oranı Google ın web sitesi sıralama faktörlerindeki iki yüzü aşkın etkenlerinden birisidir. Kolay anlatım ile ziyaretçinin sitenizde kalma oranıdır. Ziyaretçi sitenizde ne kadar çok zaman geçirirse bu durum Google açısından çok büyük önem taşır. Hemen çıkılan sitelerin sıralamalarda geriye düştükleri kanıtlanmıştır.

Kullanıcılar sitenizden hemen çıktılarında web sitesinde hemen çıkma oranı düşük demektir. Bu da sitenizin hit grafiklerine yansımaktadır. Bunu arttırmak tabii ki arama motorlarının değil web site sahiplerinin elindedir.

Bir ziyaretçi Google arama motorundan sitenize girer ve daha sonra hemen çıkarsa bu sitenizi kötü yönde etki eder. Google bu durumu hiç de olumlu karşılamıyor. Bu durum devam ederse web sitenizin organik hit durumu gittikçe gerilemeye başlayacaktır. Bir e-ticaret siteniz varsa satışlarınız hızla azalmaya başlayacaktır.

Web sitelerinin iyi ve kötü hemen çıkma oranını anlayabilmeniz için aşağıdakilere bakın:

Web Sitesi Hemen Çıkma Oranıİyi ya da kötü
%30’un altında%45Mükemmel%54
%30  – %44%45Çok iyi%54
%45 – %59%45Güzel%54
%60 – %79%45Ortalama%54
%”>%80 – %100%45Çok yüksek (acil gelişmelere ihtiyacı var)%54

Web sitenizin hemen çıkma oranını düşürmenin yolları için etkili olacak prensipleri kavramaya hazır mısın? İşte size bu konuda en etkili ve kolay 5 yöntem.

Hemen çıkma oranını düşürmenin yolları nasıl olmalıdır

Basit ve anlaşılır bir ara yüzüne sahip olun

Arama motorları her zaman ziyaretçileri önemsiyor. Ziyaretçiler ile birebir röportaj ya da anket düzenlemiş olsalardı bu konuda daha farklı sıralamalar ile karşılaşıyor olabilirdik.

Arama motorları özellikle Google, ziyaretçilerin Google dizininde tıkladıkları sitelerden tutun, ziyaretçinin sitede kalma süresini, site içi linklere tıklama sayılarını ve buna benzer birçok davranışı kayıt altına alıyor. Bu ve buna benzer 200’ü aşkın sıralama faktörü ile siteleri ayrıştırıyor.

Bir web sitesinde anlaşılır olmak, çözüm odaklı yazılar yazmak, görsel açıdan ziyaretçiyi yormamak gerekiyor. Unutmayın, ziyaretçi ne derse o olur! Bu yüzden onu hoşnut tutun.

  • Web sitenizin tasarımını, yani görsel olarak ziyaretçiyi yormayacak şekilde basit tutun. Karmaşık sitelerde kullanıcılar aradıklarını ilk bakış ile bulamadıklarından dolayı siteyi terk edebiliyorlar. Bu yüzden her şey düzenlenmiş olmalıdır.
  • Reklamları sınırlı sayıda gösterin. Ürünlerinizi satmak istediğinizi, satışlarınızın artmasını istediğinizi biliyorum. Fakat aşırıya kaçılan bu reklamlar müşterilerinizi kaçırabilir. Daha az reklam ile hitap edin.
  • Web sitenizdeki uyumluluğa çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle bloglarda ve ya gösterim olarak hazırladığınız şemalarda renk uyumluluğuna dikkat edin.
  • Belki de en çok yapılan hatalardan biride anlık öne çıkan pop-up lar, izinsiz oynatılan videolar ve sağdan soldan fırlayan yazılardır. Bunlardan uzak durmaya gayret edin.

WordPress temalar arasında en kullanışlı, en sade ve SEO Uyumlu temalar kullanarak, hem site hızınızı geliştirin hem de kodlama yapısı açısından hatalarınızı azaltın ve giderin.

Web siteniz hızlı yüklenmeli!

Ziyaretçiler arama motorlarından sitenize tıkladığında aradıklarına anında ulaşmak isterler. Bu nedenle sitenizin yavaş olması ziyaretçinizin sitenizden çıkıp, geri dönerek arama motorları dizininde başka bir siteye geçiş yapmaları hemen çıkma oranınıza büyük etki eder.

Bu durum sitenizde organik hit kaybına neden olur. Daha hızlı web sitelerinin ürün satışlarında daha etkili oldukları ispatlanmıştır. Hızlı olan her blog ziyaretçilerin sitede kalma oranını yüksek tutmaktadır. Tabi bu biraz da makalenize bağlıdır.

Web sitenizi hızlı tutmak için her şeyi göze almanız gerekmektedir. Bu doğrultuda gerekirse temanızı değiştirin. Gerekirse bazı eklentilerinizden vazgeçin. Özellikle fazla sayıda kullanılan eklentiler buna çok fazla etki etmektedir.

Lütfen aşağıdaki makalede bir web sitesinin nasıl hızlı olabileceğini öğrenmek için yönergeleri takip edin. WordPress Site Hızlandırma Masaüstü ve Mobil Optimizasyon

Anlaşılabilir içerikler ve makaleler yazın

Hiç kuşkusuz hemen çıkma oranı ziyaretçi ile alakalıdır. Ziyaretçilerin sitenizdeki davranışları buna etki eder. Bu nedenle makaleleriniz ne kadar anlaşılır, okunaklı olursa ziyaretçilerin sitede kalma oranı yükselecektir.

Peki ziyaretçi içeriklerde ne bekliyor?

Ziyaretçi yukarıda da dediğim gibi aradığını hemen bulmaya odaklıdır. Bu yüzden sitenizin hızlı bir şekilde açılıp yüklenmesinden sonra, içeriğe bakacaktır ve aradığı her ne ise onu makalede bulmaya çalışacaktır.

Bu yüzden yazılarınızı özenle yazın. Türkçe imla kurallarına uyumlu olun. Yazılarınızda noktalama ve virgül kullanma çok önemlidir. Bir nesneyi anlatmak için kırk dereden su getirmeyin. Sakız gibi uzatmayın.

Eğer web siteniz WordPress ise, aşağıdaki makaleleri kesinlikle okuyun.

Mutlaka her hangi bir soruya çözüm odaklı cevaplar verin. Bunu ister yazarak, ister resim ile görsel olarak anlatarak, isterseniz video ile anlatarak yayımlayın. Ziyaretçi sitenizde aradığını bulabilmeli başka bir siteye girme ihtiyacını aklından çıkarmalıdır.

Web sitenize arama kutusu ekleyin

Site içi arama kutusunun önemi

Ziyaretçiler Google arama dizininden WordPress Eklentileri aramasından sitenize gelmiş olduğunu varsayalım. İstediği sonuç ile alakalı olarak yazınıza ulaştı. Sonra baktı ki, bu site istediğini fazlasıyla verdi ve aklındaki başka şeyler üzerine de arama yapıp onlara ulaşmak istedi. Bu yüzden sitenizde bir arama kutusu var mı?

Hemen Çıkma Oranını Düşürme – Arama Çubuğu

Yoksa hemen eklemelisiniz. Böylelikle daha fazla sayfa görüntüleme, daha fazla sitede kalma oranı arttırma ile daha fazla hitlere ulaşabilirsiniz. Bu sonuç arama motorlarında kelimelerinizin yükselmesine dahi yol açabilmektedir.

Web sitenizi mobil arama sonuçları için optimize edin

Günümüzde akıllı telefonların yayın olması ve her an yanımızda olmaları, mobil kullanıcılarının daha fazla internete giriyor olmaları, hiç şüphe yok ki artık ziyaretçilerin büyük bir bölümü artık mobil kullanıcılarıdır.

Bu yüzden artık sitemizi mobil optimize edilmiş hale getirmemiz gerekiyor. Web sitenizin mobil hızı çok önemlidir. Genellikle blog sahiplerinin sitelerinin hızı masa üstünde iyi olması ama mobilde yavaş oldukları görülmektedir. Bunun için lütfen aşağıdaki yazımı okuyarak sitenizin mobil hızını nasıl artıracağınız hakkında bilgi sahibi olun.

Web sitenizi mobil ara yüzü için tasarlamış olmalısınız. Buradan anlatılanlar her ne kadar masaüstü için geçerli ise, mobil içinde o kadar ciddi olmalıdır.

Web sitenizi her zaman güncel tutun. WordPress Güncellemeleri’ni ve WordPress Eklenti Güncellemeleri’ni mutlaka yapın. Güncellemeler web site hızınızda büyük önem taşımaktadır.

Sonuç

Bu makalede anlatılanları siteniz için uyguluyor musunuz? Hemen çıkma oranına etki eden ipuçlarından yararlanıyor musunuz?

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir