Seo Nedir

SEO da sona doğru mu geliyoruz?

SEO (Search Engineer Optimization) da sona doğru mu geliyoruz? SEO yani Türkçe tanımıyla Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO, bir web sitesi için temel prensiplerden biri haline gelmiştir. Web sayfalarının arama motorlarında bulunabilmesi için SEO prensiplerine uyumlu olması gerekmektedir. Uyumlu seoların nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Seo nedir makalemizde seo kullanımı gerekliliği konusunda aydınlatıcı bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu bilgiler ışığında da web sayfalarında belirlenen sayfa isimleri, linkler ve etkili kelimelerin kullanımı ile sağlanmaktadır.

Seo Optimizasyonu
Seo Optimizasyonu

SEO nun bir şansı daha olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Makale başlığı türetimine göre belirlenmiş Arama Motoru Optimizasyonları (SEO) için süreç elbette çok uzun soluklu olacaktır. Ancak Google gibi güçlü arama motorları, kendi prensipleri doğrultusunda düzenlemeler yapılmasını ve etkin aranma sonuçlarında sitelerin bulunabilirliğinin ayarlanmasını, site sağlığının üst düzeyde olmasını istemektedir. Bu da hem site trafiğinin artmasına, tıklanma sayısı ile üst sıralarda yer almasına etken olmaktadır.

SEO yapılandırması

SEO yapılandırmalarının en büyük etkisi en popüler arama motoru olan Google dostu olmaya çaba sarf etmektir. Eğer ki sayfa içeriğiniz özgün içeriklerden ve artık günümüz için en önemlisi mobil uyumluluktan uzak ise işiniz bir hayli zor. SEO için seçkin ve popülerliği yüksek kelimeler tercih etmeli ve bunları çok iyi noktalarda kullanmalısınız. Eğer ki bunlar hakkında çözüm üretemezseniz -SEO da sona doğru mu geliyoruz?- sorusunun cevabı olumsuz sayfa yapılandırması olarak karşınıza zaten çıkacaktır. Bu sayfa bulunabilirliğini arttıracak ve sitenizin trafiğine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Seo araçları kullanarak sayfa seo yapılandırmaları ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. WordPress sitelerinin en başarılı seo yapılandırma eklentileri arasında en popüler olanları ise RankMath ve Yoast seo dur. RankMath Seo Ayarları ve Yoast Seo yapılandırma ayarları doğru yapılamazsa sitenizde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Özgün içerikler üretin, kendi sade ifadelerinizi kullanın. Belirli kalıplaşmış cümlelerden uzak durum. İfade şekliniz sizi özgünleştirir. Bir konu araması yapan kişi, doğal terimler kullanarak arama yapar ve gözüne çarpan en sıcak, ilgi çekici başlığa tıklar. Bunun için doğal ifade şeklinizi kullanmanız yeterli olacaktır.

Günlük yada belirli periyotlarda içerikler girmeye çalışın. Mutlaka bir sitenize uygun “Site Haritası (sitemap)” ve “Robots.txt” hazırlayın. Google Robots.txt e çok önem verir. Gerekli olan “Google Analytics” ve “Google Search Console” ile ilgili kayıt ve ayarlamaları yapın. Her şey tamamsa elinizde trafiği yüksek bir siteniz var demektir. Eğer ki tüm makale ve sayfalarımızı anlatılan parametrelere göre dizayn edilmezse SEO da sona doğru gitmek kaçınılmaz olacaktır. Elbette bunları yaparken makale içi etiket kullanımına sık sık değiniyoruz.

Sayfa içi SEO yapılandırması

Yazılan makalelerde en önemli unsurdur sayfa içi SEO yapılandırması. Bu tabi konuya hakim olmayanlar için oldukça zor ve meşakkatlidir. Ancak ilerleme prensiplerine biraz dikkat edildiğinde ve bir kaç tekrar edildiğinde aslında o kadar zor olmadığı anlaşılmaktadır. 

Google siteniz için nelere dikkat eder?

“Google nelere dikkat eder” ifadesi çok geniş bir kavramdır. Her şey bir kenara bırakılacak olursa aslında Google botları sitenizin özgün içeriklere sahip olmasına dikkat eder. Google şüphesiz ki internet dünyasının ve arama motorları arasında en popüler olanıdır.

DEVAM

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir